AK Parti Aydın milletvekilleri gazetecilerle buluştu

AK Parti Aydın Milletvekilleri, kahvaltı etkinliğinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2021 yılı boyunca gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler veren milletvekilleri, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsmail GÜREL
İsmail GÜREL Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Metin Yavuz, Bekir Kuvvet Erim ve Rıza Posacı, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, Efeler İlçe Başkanı Hüsnü Elbir ve İl Kadın Kolları Başkanı Duygu Göğde, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. 2021 yılı boyunca gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler veren AK Parti'li vekiller, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"AYDIN'DA KIRSAL NÜFUS KENDİSİNİ KORUYOR"
Aydın'da, kent nüfusunun yüzde 60, kırsal nüfusun ise yüzde 40 civarında olduğunu belirten AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, "Türkiye'de kırsal nüfusun ortalaması yüzde 27. Aydın'da hala kırsal nüfus kendisini korumaya devam ediyor. Aydın'da hem dağdaki hem de ovadaki ürün kıymetli. O yüzden kente göçüş Türkiye ortalamasına göre daha az" dedi.

AYDIN, İNCİR, KESTANE, ARPA VE KEREVİZDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Tarımsal alanlar hakkında bilgiler veren Posacı, "2002'de hayvancılıkta 22. sıradaymışız, şu anda 9'uncuyuz. Hayvan sayımızda bir artış var. Bitkisel üretimde ise 2002 yılında 9'uncuyken şu anda 15'inciyiz. Hayvan sayımızın artmasıyla ürün deseni değişmekte. Azalma bu yüzden. Süt üretiminde Türkiye'de 7'nci sıradayız. Toplam 748 tane tarımsal tesisimiz var. 353 bin hektar tarım arazimiz, 327 bin hektar ormanımız, 105 bin hektar tarım dışı alanımız, 25 bin hektar ise çayır ve mera arazimiz var. Toplam arazi varlığımız da 811 bin 600 hektar. Önemli bir proje olan Büyük ova var. Biz yıllardır, tarım arazilerinin korunmasına dair ciddi bir kamuoyu baskısı görüyoruz. AK Parti hükümetleriyle toplam 5 adet alanda 134 bin 192 hektar alan Büyük Ova kapsamına alındı. Bana göre ovaların korunması anlamında tarihi bir iş gerçekleştirdik. İncir, kestane, arpa ve kereviz üretiminde birinci, pamukta, çilekte, buğdayda, enginarda, turunçta, börülcede ve mandalin üretiminde ikinciyiz. Fiy, mısır, lahana ve sofralık zeytinde üçüncüyüz. Ağaç sayısında Türkiye birincisiyiz ama zeytinyağı olarak baktığımızda birincilik ve üçüncülük arasında gidip geliyoruz. Çünkü var yılı, yok yılı oluyor. Bu yüzden değişkenlik oluyor" ifadelerini kullandı.

"BÜTÜN OVANIN SULAMA PROBLEMİ BİTECEK"
Kemer Barajı ile ilgili çok önemli bir projeleri olduğunu belirten Posacı, "Bakanımıza söyledik ve proje çalışmaları başladı. Dalama Çayı, çok güçlü bir çay ve denize akıyor. Biz, Dalama Çayı'nı, Kemer Barajı'na bağlamak istiyoruz. Eğer bu gerçekleşirse, Söke dahil bütün ovanın sulama problemi bitecek" dedi.

AYDIN'DA 1 MİLYAR 622 MİLYONLUK SAĞLIK YATIRIMI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yapılan yatırımlar arasında, insan temelli olanların ön plana çıktığını ifade eden AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, "Bunların en başında da sağlıkla ilgili yatırımlarımız geliyor. 2019, 2020 ve 2021 yıllarında tamamlanan ve inşaatı devam eden yatırımlarımız var. Bunların toplam yatırım tutarı 1 milyar 469 milyon liranın üzerinde. 3 yılın sonunda bu rakam 1 milyar 622 milyona ulaşacak" şeklinde konuştu.

"ŞEHİR HASTANESİ'NDE HİÇBİR SIKINTI YOK"
Ekonomik nedenlerden dolayı, Aydın Şehir Hastanesi'ndeki çalışmaların durma noktasına geldiğine dair iddialar hakkında konuşan Yavuz, "Şehir Hastanesi'nde hiçbir sıkıntı yok. Tabii başta zeminle ilgili bir sıkıntıdan dolayı biraz geç kalındı ama her şey program dahilinde ilerliyor. Ödeneğin şu anda yüzde 25'ini yüklenici firma yapmış durumda. Ödenek olarak da yüzde 20'de. Zaten önden gidiyorlar biliyorsunuz. İnşallah bu vadedilen 700 iş gününde bitirilecek. Bu aşağı yukarı hemen hemen 1 milyarlık bir yatırım" dedi.

AYDIN'A İKİNCİ ÜNİVERSİTE GELİYOR
AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Aydınlıları sevindiren bir müjde verdi. "Adnan Menderes Üniversitesi çok dağınık bir yapıya sahip. Bütün Aydın'da kampüsler var. Buharkent'ten Didim'e kadar. Nazilli Sümerbank'ta, Nazilli Sümer Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak ayrı bir üniversite açılmasını istiyoruz. Sultanhisar'dan itibaren olan tüm kampüsler oraya bağlanacak" diyen Erim, çalışmalara yakın zamanda başlayacaklarını söyledi.

"DAHA FAZLA BÜYÜMEK İSTİYORUZ"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yatırım, istihdam, üretim ve büyüme odaklı stratejisini kamuoyuyla paylaştığını dile getiren AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, "Biz 19 yıllık AK Parti döneminde yatırım yapmadık mı? Yaptık. Üretim yapmadık mı? Yaptık. Büyümedik mi? Büyüdük. Ama biz daha fazla büyümek istiyoruz. Daha fazla yatırım, daha fazla ihracat yapmak istiyoruz. 36 milyar dolar olan ihracatımız 220 milyar dolara ulaştı ama bu yeterli değil. Bizim hedeflerimiz neydi? Biz, 500 milyar dolar ihracat yapacağız dedik. 2 trilyon dolar, gayri safi milli hasılaya ulaşacağız dedik. Kişi başına gelirin 25 bin dolar olmasını arzu ediyoruz dedik. Hedeflerimiz buydu. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek adına da 10 büyük ekonomi arasına girmek istiyoruz dedik. Tabii bu 10 büyük ekonomi arasına girebilmek için de daha fazla yatırım yapmak gerekiyor ama daha fazla yatırım yapmak için de faizlerin düşmesi gerekiyor. Yatırım ortamının uygun bir hale gelebilmesi için faizlerin düşmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

"GENÇLERİMİZE AŞ VE İŞ İMKANI SUNMAK İÇİN DAHA FAZLA BÜYÜMEMİZ GEREKİYOR"
Türkiye'nin bugüne kadar hep yüksek faiz, düşük kur ile yoluna devam ettiğini belirten Savaş, "Çünkü ülkemizde sermaye birikiminde bir yetersizlik var. Yani ülkede yatırım yapılabilmesi için, daha fazla üretim yapılabilmesi için de kaynak ihtiyacı var. Ama bugüne kadar hep yüksek faiz, düşük kur, ülkemizde ithalatın daha cazip olmasını teşvik etti. Yerli üretim, ithalatla rekabet edemedi. Birçok üretici kapanmak zorunda kaldı ya da yeni yatırım yapmadı. Netice itibarıyla istihdam düşük oldu, işsizlik yükseldi. Her yıl 1 milyon gencimiz çalışma hayatına giriyor. Genç bir nüfusa sahibiz. Gençlerimize aş ve iş imkanı vermemiz gerekiyor. İlkokul, ortaokul ve liseye giden 18 milyon evladımız var. O gençlerimize aş ve iş imkanı sunmak adına bizim daha fazla büyümemiz gerekiyor. 20 yıllık döneme baktığımızda ülkemizin ortalama yüzde 5 civarında büyüdüğünü görüyoruz. Ama bu yeterli değil. Bizim en az yüzde 7-8 büyümemiz gerekiyor. Tabii bu yüksek faiz, düşük kur buna imkan vermiyordu. Enflasyon, kur ve faiz sarmalı içerisindeydik. Bu sarmaldan kurtulabilmek adına faizin düşmesi gerekiyordu" dedi.

"BUNDAN SONRA YÜKSEK FAİZ BU ÜLKEDE OLMAYACAK"
Türkiye'nin ne zaman önemli bir iş yapsa kur ile ayar verilmeye çalışıldığını söyleyen Savaş, "Bu sürekli oldu. 2002 ile 2013 tarihleri arasına baktığımızda kurda önemli bir sıçrama görmüyoruz. Ama özellikle Gezi olaylarından sonra kurda anormal bir sıçrama, kademeli bir şekilde sıçrama görüyoruz. Ve bu yüksek kur nedeniyle ülkede üretimin düşük olması, istihdamın, üretimin düşük olması, ithalatın yüksek olması, netice itibarıyla cari açık problemiyle karşı karşıya kalınması, bunu çözmek için de borçlanmak ve tekrar faiz yükseltmekle karşı karşıya kalıyorduk. Bu sarmalın üstesinden gelebilmek için bundan sonra yüksek faiz bu ülkede olmayacak. Faizden para kazanma dönemi bitmiştir" ifadelerini kullandı.

"KURLA, FAİZLE AYAR VERME DÖNEMİ BİTMİŞTİR"
Osman Kavala'nın tutukluluk sürecinin devam etmesinin, kurdaki yükselişe bir etkisi olup olmadığı sorulan Savaş, "Bundan sonra, biraz önce konuşmamda da ifade ettiğim üzere artık kurla, faizle bu ülkeye ayar verme dönemi bitmiştir. Kapanmıştır. İstedikleri kadar ayar vermeye çalışsınlar. Bitmiştir. Artık kurun yükselmesinden medet umma dönemi bitmiştir. Net söylüyorum. İsmi telaffuz etmeyeceğim ama kim olursa bitmiştir" dedi.

"BÜYÜKŞEHİR İMAR ÇALIŞMALARINI GENİŞLETMEK İSTİYOR"
Şehir Hastanesi'nde, Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden kaynaklanan sorunların olduğuna dair söylentiler hakkında konuşan Savaş, "İmar çalışması da gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, ilgili müdürlüğümüz ve milletvekili arkadaşlarımızla bu konuyu konuşuyoruz. Bildiğim kadarıyla büyükşehir oradaki imar çalışmalarını daha da genişletmek istiyor. Ben istiyorum ki bu işin hızlı bir şekilde, büyütmeden, dağıtmadan, sadece hastaneye ulaşım yollarını kapsayacak bir şekilde imar çalışması yapılsın. Çünkü ova da kıymetli. Ve bir an önce hastane yollarının imardan geçirilmesini istiyorum. Çünkü orada netice itibarıyla hastane güzergahında genişlettiğiniz zaman hem ovada yapılaşmış olacak. Ondan dolayı ben daraltılmış bir şekilde imar çalışmasından yanayım" şeklinde konuştu.

"ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ 2023"
Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan'ın, "2024'ün anahtarının 2023 seçimleri" sözleri kendisine sorulan Savaş, "Bizim önceliğimiz, hep bunu söylüyoruz, 2023 seçimleri. Evet, 2024 planlaması var, istiyoruz. Merkezi hükümetle uyumlu bir şekilde çalışan, hizmet üreten bir belediyeye sahip olması, Aydın'ın gelişmesi, büyümesi, kalkınması, yatırımcı dostu bir şehir olması adına çok önemli, çok kıymetli ama öncelikli hedefimiz 2023 seçimleri. Ardından da 2024" dedi.

28 Ara 2021 - 16:39 - Siyaset

Muhabir  İsmail Gürelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi