Aydın'da tüm turizm tesisleri bakanlığa bağlanıyor

Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Umut Tuncer, Kültür ve Turizm Bakanlığı talimatıyla gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, Kuşadası ve Didim'deki otel yöneticileriyle bir araya geldi. Tuncer, kentteki belediye belgeli tüm tesislerin bakanlığa bağlanacağını açıkladı.

İsmail GÜREL
İsmail GÜREL Tüm Haberleri
Aydın'da tüm turizm tesisleri bakanlığa bağlanıyor
Aydın'da tüm turizm tesisleri bakanlığa bağlanıyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un talimatıyla, 2021 yılı Eylül ayında, Türkiye'deki tüm belediye belgeli tesislerin, bakanlığa bağlanması için yasal altyapı oluşturulmuştu. Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Umut Tuncer, yapılan çalışmalar kapsamında, Didim ve Kuşadası ilçelerindeki otellerin yöneticileriyle toplandı. Yol haritasının belirlendiği toplantı sonrasında açıklama yapan Müdür Tuncer, "Belediye belgeli otellerin tamamını bakanlığımıza bağlıyoruz. Şehrimize hayırlı olsun" dedi.

"DAHA NİTELİKLİ, DAHA GÜÇLÜ TURİZM ALTYAPISI"
2021 yılındaki turizm sezonu başarısını taçlandırarak 2022'ye taşımak istediklerini ifade eden Tuncer, "2 tip konaklama tesisi var. Bunlardan birisi bakanlık belgeli, diğeri ise belediye belgeli tesislerdi. Aydın'da bakanlık belgeli tesis sayısı, belediye belgeli tesislerden çok daha azdı. 550 adet belediye belgeli tesisimiz, 92 adet de bakanlık belgeli tesisimiz vardı. Bu durum, nitelik açısından, bakanlık politikalarına uyum açısından, otelin yıldızlama süreçleri ve özellikle pandemi noktasında performansını yükseltme açısından yönetsel bir zafiyet yaratıyordu. Biz de Aydın'daki tüm tesislerimizi bakanlık belgeli olarak dönüştürüyoruz. Böylece bakanlığımızın politikalarını, bakanlığımızın denetimiyle tesislerin turizm sezonunda faaliyete geçmesini, böylece daha yüksek daha nitelikli daha güçlü turizm altyapısını oluşturmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"KAZANIMLARI ANLATTIK"
Konuya dair otel yöneticileri ile toplantı yaptıklarını söyleyen Tuncer, "Otelcilerimize, yapmaları gereken işlemleri, hazırlamaları gereken evrakları, bakanlığımızla yürüyecekleri yoldaki kazanımlarını anlattık. Yol haritamızı belirledik. Belediye belgeli otellerin tamamını bakanlığımıza bağlıyoruz. Şehrimize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

NE DEĞİŞECEK?
Yapılan çalışmalar sonrasında yaşanacak olan değişiklikler hakkında bilgi veren Tuncer, "Belediyeler çalışma ruhsatı konusunda, yapı imar denetimlerinde yine yetkililer. Öyle de olması gerekir ancak bundan sonraki faaliyetlerindeki denetim sadece bakanlığımıza, yani müdürlüğümüze ait olacak. Yatırım işletme belgesi denilen bir statü var. Bu statüyü doğrudan bakanlık verir, belediye imar planına uygunluk açısından denetler. İmar planına uygunluğu denetlemek noktasında yetkili yine belediyedir. Faaliyet noktasındaki denetimler tamamen bize ait olacak" dedi.

02 Şub 2022 - 12:56 - Gündem

Mahreç  İsmail Gürel