x

Aydın’da ilk “Gece Müzesi”

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Didim Apollon Tapınağı'yla ilgili açıklamada bulundu. Apollon Tapınağı’nı önümüzdeki dönem yeni bir çehreye kavuşturacaklarını söyleyen Tuncer, müjdeyi verdi.

Kemal Etleç
Kemal Etleç Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Didim’deki dünyaca ünlü Apollon Tapınağı’yla ilgili açıklamalarda bulundu. Tapınağı yeni bir çehreye kavuşturmak istediklerini söyleyen Tuncer, “Gece Müzesi” müjdesini verdi.


“İLK DEFA SİZİNLE PAYLAŞIYORUM”
Tuncer, “Apollon Tapınağı ve çevresi hakkında harika bir fikrimiz var. Açıkçası bu henüz basında paylaştığımız bir şey değildi. İlk defa sizinle paylaşmış olayım. Sayın bakanımızın Aydın ziyaretlerinde o konuyu görüşme şansımız oldu. Antik kent ya da bir antik yapının ören yeri olarak tanımlanabilmesi için bazı kriterler gerekiyor. Düzenlenmiş olması gerekiyor. Ne demek düzenlenmiş olması? Gişesinin, güvenliğinin, belki hediyelik eşya satış reyonlarının, tuvalet gibi, dinlenme salonu gibi sosyal tesislerin olması gerekiyor” dedi.


“APOLLON TAPINAĞI’NI GECE MÜZECİLİĞİYLE TAÇLANDIRMALIYIZ”
“Aydın'da olgunlaşmış ören yeri anlamında bir numaramız Apollon Tapınağı” diyen Müdür Tuncer, “Çünkü Apollon Tapınağı o kadar avantajlı bir lojistik noktada ki; etrafında kendi endüstrisini oluşturmuş restoranlarıyla, hediyelik eşya satış reyonları ile kendi habitatını oluşturmayı başarmış. Dolayısıyla bir turistin ziyaret ettikten sonra Apollon Tapınağı'nı gezmek dışında zamanını eğlenceli ve doyurucu bir şekilde geçirebileceği imkanları doğal olarak sunan bir yapı. Bu anlamda sadece Aydın için değil, Türkiye için de tesisleşme noktasında kendi avantajı ile birlikte örnek gösterilebilecek bir antik, turistik alan. Bu avantajı bence gece müzeciliği noktasında, gece ziyaret edilebilen bir antik kent ya da antik tesis üretme noktasında taçlandırmak zorundayız, sorumluluğundayız” ifadelerini kullandı.


“KENDİ AÇIMDAN BU BENİM MONALİZAM"
Apollon Tapınağı’nın gece ziyaretine açılması gerektiğini vurgulayan Tuncer, “Sayın rektörümüz ve vekillerimizle yaptığımız ziyarette, sayın bakanımızın Aydın ziyaretinde bu konuyu gündeme getirdik. Apollon Tapınağı’nın mutlaka gece ziyaretine açılması gerektiğini, ışıklandırılması gerektiği hususunu ifade ettik. Sayın bakanımız da bu konuda bizlerle aynı heyecanı paylaştı ve gerekli talimatları bize iletti. Biz Allah kısmet ederse belki bu yaza bile yetiştirebileceğimiz, sadece bir halı sahayı aydınlatır gibi ışıklandırmadan çok daha ötesi olan ışık oyunlarıyla zaman zaman duvarlarını boyayabildiğimiz, zaman zaman müzikle birleştirerek görüntü efektleri ile eğlenceli animasyonlar üretebildiğiniz bir Apollon Tapınağı inşa edeceğiz. Ben görevi tamamlamadan önce bu projeyi tamamlamayı çok önemli buluyorum. Kendi açımdan bunu Monalizam olarak değerlendiriyorum. Bence çok önemli bir hizmet olacak” şeklinde konuştu.


GÜNDÜZ DENİZ, GECE ANTİK KENT KEYFİ
Tuncer sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Didim turizmi için de gece bile turist akışını sağlayabileceğimiz önemli, nitelikli tesislerle, nitelikli yapılarla çeşitli enstrümanlar ekleyerek tesislere gerçekleştirebileceğimizi ispat ettiğimiz bir vaka ortaya çıkartmış olacağız. Çünkü Didim turizmi ören yeri ve tatil turizmiyle kültür turizmini birleştirebileceğimiz örnek bir modeli yaratabileceğimiz Türkiye'deki en önemli ilçelerden biri. Didim deniz–kum–güneş konseptinden öte iç içe geçmiş bir alan olmalı. Yazın 40 derece sıcaklıkları görüyoruz. Gündüz denizin tadını çıkartıp akşam hava çöktüğünde bir antik kenti gezmenin keyfi bambaşka olabilir. Efes Antik Kenti’nde böyle bir hazırlık var ama henüz faaliyete geçmedi. Ben Efes Antik Kenti'nin hızını yakalayıp mümkünse bu yaza yetiştirebilirsek, projemizde o hızı yakalayıp onlardan önce açabileceğimizi düşünüyorum. Didim'e ve hatta Türkiye'de ve hatta belki de dünyada örnek gösterilebilecek başarılı projelerden biri olabilir.”

06 Şub 2022 - 17:35 - Kültür Sanat

Muhabir  Kemal Etleç