Piyasadaki belirsizlik emlak sektörünü vurdu

Karacasu’da gayrimenkul danışmanlığı yapan Çölgezen Emlak sahibi Bayram Muça, emlak sektöründe son durumu değerlendirdi. Emlak sektöründe konut fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten Muça, “Alan kazanıyor, satan zararda” dedi. Muça, vatandaşlara toprağa yatırım yapmalarını tavsiye etti.

Gülay Öztekin
Gülay Öztekin Tüm Haberleri
Piyasadaki belirsizlik emlak sektörünü vurdu
Haber albümü için resme tıklayın

Denizli’de de emlak ofisi olan Çölgezen Emlak Gayrimenkul danışmanı 45 yaşındaki Bayram Muça, geçtiğimiz Eylül ayında açtığı ofisinde Karacasu halkına hizmet vermeye devam ediyor.

"EMLAK PİYASASINDA DURGUNLUK YAŞANIYOR"
Yaklaşık 4 yıldır Karacasu’da emlakçılık yapan Muça, son dönemde demir ve çimento fiyatlarında meydana gelen hızlı yükselişin yanı sıra inşaat maliyet endeksi rakamları da rekor seviyelere çıkınca sektörün olumsuz etkilediğini, bu nedenle piyasada durgunluk yaşandığını söyledi.

"PİYASADAKİ BELİRSİZLİK EMLAK SÖKTÖRÜNÜ ETKİLEDİ"
Muça, “Konut satmak isteyen çok almak isteyen de çok. Arz da var, talepte. Fakat konut fiyatları şu anda çok yüksek olduğu için evini satacak olan vatandaş yüksek fiyata satayım istiyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaş da biraz daha uygun fiyata almayı bekliyor. Satılık ev çok talep var ama ekonomideki belirsizlik nedeniyle vatandaş bekliyor. O yüzden piyasada bir durgunluk hakim. Alan kazanıyor, satan zararda. Konut, arazi, araç hangisi olursa şu dönem alan kazanıyor. Malını satan kişi hemen yerine koyamadığı için kaybediyor" dedi.

ARAZİ FİYATLARI ARTTI
Muça, Karacasu’da emlak danışmanlığı yapmaya başladığından bu yana arazi fiyatlarının değerlendiğini söyledi. Karacasu’yu yurt içi ve yurt dışında tanıttıklarını ifade eden Muça, “Dışarıdan çok talep var. Yaylaları, havası, doğal yaşam alanı güzel. Biz piyasaya hakim olduktan sonra arazi fiyatları değerlendi” dedi.

“EN GÜVENLİ YATIRIM ARACI TOPRAK”
Uzun vadede yatırım yapmak isteyenlere toprak ya da altını öneren Muça, “Toprak her zaman kazandırıyor. Bu sene aldığın arazi bir yıl sonra ikiye katlıyor. Al toprak dursun orada. Akmak kokmaz. Vatandaşın evi varsa dursun orada. Gelecekte çok daha değerli olacağını düşünüyorum. Evi olmayanlar konut alabilir. Ama oturacağı bir evi varsa yatırım amaçlı ikinci bir eve gerek yok. Ev alacaklarına arazi alsınlar” diye konuştu.

“TOPRAK VE ALTIN HER ZAMAN KAZANDIRDI”
Dövizdeki artıştan dolayı vatandaşların yatırımlarını daha çok dolar, Euro, bitcoin gibi sanal paraya yaptıklarını ifade eden Muça, “Döviz kısa vadede karlı gibi görünebilir ama uzun vadede kazandırmayacaktır. Altın daha güvenli bir liman. Ya arazi ya da altına yatırımı tavsiye ederim. Tarih boyu toprak ve altın yatırım aracı olmuş ve hiçbir zaman kaybettirmemiştir. Günümüzde insanlar kısa yoldan zengin olma hayalini kuruyor. Üretmeden emek vermeden hemen para kazanayım zengin olayım derdinde. O yüzden büyük kayıplar hayal kırıklıkları yaşanıyor. Üretim yok, tüketim çılgınlığı, lüks merakı var. Ülke olarak kalkınmak istiyorsak bu alışkanlıklarımızdan vazgeçip topyekûn üretime yönelmeliyiz. Toprak demek üretim demek, emek demek. Ben göçer yörük çocuğuyum. O yüzden toprakla uğraşmayı seviyorum. Toprakla uğraşmak biraz yorucu olabilir ama insanın ruhunu dinlendiriyor. Eskiden köyden kentlere göç vardı. Ama iki senedir pandemi bize çok şey öğretti. Eskiye, doğal yaşama dönüş var. Kentten köylere dönüş başladı. Şehirde yaşayan çoğu kişi doğası havası güzel daha sakin yerleşim alanlarından arazi satın alıp içine ev yaptırıyor. Karacasu bakir, doğal yaşamı ile yaşanacak ideal bir yer. Bende Karacasu’ya yerleşmek istiyorum” diyerek yatırım yapmak isteyenleri Karacasu'ya davet etti.

04 Mar 2022 - 12:39 - Gündem

Mahreç  Gülay Öztekin