İhracatçılar destek istedi

Aydın Ticaret Borsası’nda düzenlenen toplantıda kentin sorunları masaya yatırıldı. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, pandemiye rağmen 1 milyar 26 milyon liralık ihracat yaptıklarını açıkladı.

Sezercan Makas
Sezercan Makas Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Ticaret Borsası, dün önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin bir araya gelerek sorunları masaya yatırdı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ATB Başkanı Fevzi Çondur “İlimizde 3 milyon 600 bin dekar alanda tarımsal üretim yapılıyor. Yağlık zeytinde 229 bin ton, incirde 180 bin ton, kestanede 24 bin ton, çilekte 66 bin ton, arpada 204 bin ton ile üretimde lider konumda bulunuyoruz. Ayrıca pamukta 270 bin ton, enginarda 8 bin 360 ton, buğdayda 63 bin ton ile 2. Sıradayız” dedi.

BU DESTEKLER YETERSİZ
Ürün bazında yaşanan sıkıntılara değinen Çondur, zeytinyağına yapılan desteklemelerin artırılmasını istedi. Çondur, “Yaklaşık 10 yıldır dile getirdiğimiz bir konu olmasına rağmen ne yazıkki zeytinyağına yapılan prim desteği artırılmamaktadır. Bu desteklemelerin acilen artırılması gerekiyor ki İtalya, İspanya gibi lider ülkelerle rekabet şansımız olsun. Ayrıc ilimizin en önemli geçim kaynaklarından olan ve önemli miktarda döviz getirisi sağlayan zeytinliklerin, maden şirketlerinin yağmasına açılması kabul edilemeyeceğini de belirtmek isterim. Dünyada lider konumda olduğumuz incirimize de sahip çıkılmalı ve prim desteği verilmesi gerekmektedir” dedi.

PANDEMİYE RAĞMEN REKOR
Türkiye’nin pandemi koşullarına rağmen 2021 yılında 225 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Çondur, Aydın’ın il olarak 1 milyar 26 milyon lirasını karşıladığını dikkat çekti. Çondur, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlimizde gerçekleşen tarımsal ürün ihracatı 2021 yılı için 241 milyon dolardır. Ancak birçok ürünümüz İzmir gümrük çıkışlı olduğu için Aydın ihracat rakamlarına yansımamaktadır. Potansiyelimiz bu rakamların üzerindedir. İlimiz tarımsal ürünlerinin ihracat rakamlarına baktığımızda ise ülkemize yaklaşık olarak kuru incirde 86 milyon dolar, zeytinde 25 milyon dolar, çam fıstığında 27 milyon dolar, kurukayısıda27 milyon dolarlık bir döviz girdisi sağlamıştır. Kuru incir için ihracatta hedefimiz ton başına 10 bin dolara ulaşmaktır. Pandemi süreci ile birlikte tarımsal üretimin önemi anlaşılmıştır. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, gübre, lojistik, ambalaj gibi girdi maliyetlerindeki yaşanan yüksek artışlar engellenmelidir. Tarımsal üretimin ve ihracatın olumsuz yönde etkilenmemesi için devletimizin bu konuda derhal gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Ayrıca tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlamak için teşvik ve destekler artırılmalıdır.”

21 Mar 2022 - 20:21 - Gündem

Mahreç  Sezercan Makas