Nazilli’de ihracatçılar tedirgin

Rusya-Ukrayna savaşı Nazilli’de ihracatçıları tedirgin etti. Özellikle Rusya’ya kuru incir gönderen işletmecilerin şimdiden alternatif pazar arayışı başladı. 

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Nazilli’de ihracatçılar tedirgin
Nazilli’de ihracatçılar tedirgin
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli’nin özellikle yaş meyve ve sebze ihracatında birinci sırada yer alan Rusya ile Ukrayna arasında süren savaş sektörü etkiledi. Sektörlerin bu ülkelere yönelik ihracatında kayıplar yaşandı. 

“SAVAŞ VARKEN TİCARET ETKİLENİR”

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, savaşın ticareti daima olumsuz yönde etkileyeceğini kaydetti. Arslan, üyelerinin Rusya ve Ukrayna arasındaki dış ticaret rakamlarını da açıkladı. Nazilli’nin Rusya’ya en çok kuru incir gönderdiğini söyleyen Arslan, “14 tane Rusya, 3 tane  de Ukrayna’ya ihracat yapan üyemiz var. Rusya’ya baktığımızda yüzde 60’ı kuru incir, yüzde 30’u yaş sebze ve meyve, yüzde 10’u ise doğal taş sektöründe ihracat kalemleri mevcut. Bunlar mutlaka olumsuz etkilendiler. Savaş varken ticaret etkilenecektir. Muhakkak ki etkisi var ama gelecekte daha büyük sıkıntılar olabilir. Savaşın bir an evvel bitmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. 

“ALTERNATİF PAZAR ARAYIŞI YOĞUNLAŞTI”

Alternatif pazar arayışının savaşla birlikte daha da arttığını kaydeden Ticaret Odası Başkanı Nur Arslan, “Dünyada farkı zamanlarda ayrı ayrı krizler oluşuyor. Riski azaltmak için yeni pazarlara ulaşmak lazım. Bununla ilgili ihracat ofisi kuruyoruz. Arkadaşlarımız eğitimler alıyor. İhracatla ilgili üyelerimizin faydalanabileceği yabancı dille hazırlanmış sistemler veriyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

28 Mar 2022 - 17:27 Aydin/ Nazilli- Ekonomi

Mahreç  Mustafa Çelik