Kuşadası’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgi seli

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin başından bu yana taraflarla diplomasi trafiği yürüten Türkiye, 2’nci kez müzakerelere ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın barışın teminindeki kararlı duruşu Kuşadası’ndaki savaş mağduru Ukraynalılara da umut oldu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta 36. güne girildi. Savaşın başından bu yana taraflarla diplomasi trafiği yürüten Türkiye, arabulucu tavrıyla tüm dünyaya umut oldu. Tarafları önce Antalya’daki diplomasi forumunda bir araya getiren Türkiye, geçtiğimiz günlerde Dolmabahçe’de barış masasını kurdu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın barışın sağlanması için gösterdiği kararlı duruş, savaş mağduru Ukraynalıların yüzünü güldürdü. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde de Ukraynalılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.
“ERDOĞAN BİZE UMUT VERİYOR”
Ukrayna Kültür Derneği Başkan Yardımcısı, Kuşadası Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Olena Burgaç; “Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan iki ülke heyetine konuşurken aslında iki ülkenin liderlerine seslendi. Sayın Cumhurbaşkanının bu çabasını mutlulukla karşılıyoruz, bize umut veriyor. Savaşın bir an önce son bulmasını istiyoruz” dedi.
“İKİNCİ MEMLEKETİM, ANA VATANIM İÇİN ÇABA HARCIYOR”
Türkiye’nin arabuluculuk rolünün kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Burgaç, “Ben Ukraynalıyım ama aynı zamanda ben Türk vatandaşıyım. Bu yüzden benim ikinci memleketim, benim anavatanınım için çaba harcıyor ve bu bizi çok mutlu ediyor. Türkiye’ye minnettarız” ifadelerini kullandı.
“RUSYA’YA KİMSE GÜVENMİYOR”
Ukraynalı savaş mağduru ailelerin umutlu olduğunu ifade eden Burgaç, “Başkan Zelenski’nin açıklamalarını çok dikkatli dinledim ve taktir ediyorum. Ben de aynı düşünüyorum. Tabii ki savaşı bitirmek için görüşmek gerekiyor ama Rusya yönetimine inanmak mümkün değil. Bu yüzden Ukrayna sadece kendi ordusuna ve kendi halkına güvenebilir. Rusya heyeti görüşmenin sonucunu olumlu gördüğü belirtti ama aynı zamanda Ukrayna şehirlerini bombalamaya devam etti. Rusya barış istiyorsa Ukrayna’ya saldırıları durdurmalıdır. Ukraynalı savaş mağduru aileler umutlu, herkes savaş bitsin istiyor ama aynı zamanda Rusya’ya artık kimse güvenmiyor” diye konuştu.
“UKRAYNALILAR KUŞADASI’NA HAYRAN KALDI”
Kuşadası’na gelen Ukraynalı ailelerin hayran kaldığını vurgulayan Burgaç, “Buraya gelen Ukraynalı aileler Kuşadası’na ve halkına hayran kaldılar. Çok sevdiler, burada biraz olsun savaşın acılarını unuttular. Fakat herkes savaşın bir an önce son bulmasını ve eve dönmek istiyor. Ukrayna’daki akrabalarına, arkadaşlarına sarılmak istiyorlar. Ukrayna’yı yeniden inşa etmek istiyoruz” dedi.
“ERDOĞAN’A MİNNETTARIZ”
Larisa Milçenko savaşın başlamasıyla Kiev’den Kuşadası’na geldiğini söyleyerek, “Biz biliyoruz ki Türkiye Ukrayna’ya çok yardım ediyor. Bize bayraktarları verdiler, İstanbul Boğazı’nı kapattılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok minnettarız. Türkiye dışında bize kimse yardım etmedi” ifadelerini kullandı.
“TÜRK İNSANINI HİÇ UNUTMAYACAĞIZ”
Kiev’den gelen bir başka Ukraynalı Tatyana Samolenko ise, “Cumhurbaşkanı Erdoğan çok güçlü ve başarılı bir lider, ona güveniyoruz ama Rusya’ya güvenmiyoruz. Daha öncede kısa süreli anlaşmalar yapıldı ve her seferinde bunu ihlal edip saldırılar devam etti. Kuşadası halkı bize karşı çok yardımsever, savaş mağduru olduğumuzu öğrendiklerinde bizden para istemiyorlar. Savaş bittiğinde Türkiye’yi ve Türk insanını hiç unutmayacağız" ifadelerini kullandı.
Ergin Aşkın

31 Mar 2022 - 14:54 Aydin- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi