Hayvancılığı savaş vurdu

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Et ve Süt Ürünleri Komitesi Başkanı Turgut Akyol, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akyol, Rusya-Ukrayna savaşının sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.

Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Et ve Süt Ürünleri Komitesi Başkanı Turgut Akyol, sektördeki son duruma ilişkin konuştu. Turgut Akyol sektörün ekonomik sıkıntılarının Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın sektördeki ekonomik sıkıntıları artırdığını belirtti.
“SEKTÖR PARA KAZANAMIYOR”
Başkan Akyol, “Covid-19 pandemi sürecinin negatif etkilerinden kurtulmadan Rusya ve Ukrayna savaşının patlak vermesi et, süt ve kanatlı (Broiler-Loyer) sektör ve birleşenlerinin ekonomilerini kötü vurdu ve sektörü para kazanamaz durumda” ifadelerini kullandı.
“MALİYETLER ARTTI”
Et ve Süt Ürünleri Komitesi Başkanı Turgut Akyol, AYTO Meclis Üyesi Mustafa Çelik ve Et ve Süt Ürünleri Komite Üyesi Burhan Uçaş’ın imzasıyla yayınlanan açıklamada ham madde ve enerji fiyatlarındaki artışa dikkat çekildi. Üreticilerin maliyetlerinin yüzde 60-70'ini yem giderlerinin oluşturduğu, arpa, buğday, mısır, soya, ayçiçeği küspesinin Rusya ve Ukrayna’da ithal edildiği vurgulanarak, “İthalatta lojistik sıkıntılar da mevcut olduğundan, hayvan beslemede kullanılan kesif yemin ayda 2-3 defa zam görmesi üretici kesimi mağdur etmektedir. Ayrıca üretimde kullanılan elektrik enerjisi, akaryakıt, hayvan sağlığında kullanılan veteriner ilaçlarının fiyatlarının aşırı artması, üretim maliyetlerini arttırmaktadır” dedi.
ÜRETİMDE AZALMA
Emeğinin karşılığını alamayan üreticilerin sektörden kaçtığı, bunun da küçülmeye neden olduğunun belirtildiği açıklamada, “Sektörün küçülmesiyle birlikte üretimde azalma da meydana gelmektedir. Sektörde anaç ve dişi sığır kesimi olduğundan işletmeler küçülmekte, kırmız et üretiminde azalma olmaktadır. Ana olmadan dana olmayacağından, et ve süt de olmaz. Dolayısıyla kırmızı et ve süt üretimi sıkıntısı yaşanma ihtimali daha da yükselmektedir” denildi.
“YEM DESTEĞİ SAĞLANMALI”
Turgut Akyol, yüksek fiyat nedeniyle tüketicinin de alım yapamadığını, bu nedenle yem desteğinin şart olduğunu söyledi. Akyol, “Sonuç olarak et, süt, yumurta üretiminin arttırılması için hayvan beslemede kullanılan kesif yemlerin fiyatları sabitlenmeli, üreticiye kesif yem desteği sağlanmalıdır. Et, süt, yumurta üretiminde kullanılan elektrik enerjisi, akaryakıt fiyatları düşürülmeli, et süt yumurta üretimi yapan sektör ve bileşenlerinin vergi, SGK borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Sektörün düşük faizli krediye ulaşımı kolaylaştırılmalı, tüketicinin alım gücü yükseltilmelidir. Kesinlikle canlı hayvan, et, süt ürünleri ithal edilmemelidir. Et, süt üretimi yapan ve satanlara yeni teşvikler verilmeli, destekler arttırılmalıdır” diye konuştu. (İHA)

08 Nis 2022 - 11:26 Aydin- Ekonomi