"Kuşadası’nda trilyonluk vurgunlar var"

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde uğradığı saldırıda ağır yaralanan gazeteci Ergün Poyraz, 3 gün kaldığı yoğun bakımdan çıktı. İlk kez MANŞET’e açıklamalarda bulunan Poyraz, taburcu olur olmaz Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
"Kuşadası’nda trilyonluk vurgunlar var"
Haber albümü için resme tıklayın

Söke Devlet Hastanesi’nde MANŞET’e özel açıklamalarda bulunan gazeteci Ergün Poyraz, dehşet anlarını saniye saniyesine anlattı. Kendisinin ihbar mektubuyla sorduğu mıcır ihalesi yolsuzluğunun devede kulak kaldığını belirten Poyraz, “4-5 tane daha yolsuzluk olayı var ve bunlar trilyonlar düzeyinde” dedi.

Kendisine saldırıdan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’i sorumlu tutan Poyraz, “Taburcu olur olmaz hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Bana saldıranların terör örgütü PKK ile bağlantıları net. Bunlar PKK firması. 750 bin ton mıcır ihalesi alıyorlar ama bir kilo bile mıcır yapmış değiller. Benim ihbar mektubum Turan Bagı’nın evinde ele geçiyor. Benim dilekçem nasıl oluyor da bunların eline geçiyor. Aralarındaki işbirliği aşikar” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı’nı da göreve çağıran gazeteci Poyraz, “Yolsuzluklar diz boyu. İçişleri Bakanlığı Kuşadası Belediye Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunmalı ve acilen görevden alıp kayyum atamalı. Terör örgütünü finanse ettikleri ortada” diye konuştu.

“İSTİHBARAT KAYITLARINDA PKK’LI OLARAK GEÇİYOR”
Ergün Poyraz sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Ben Kuşadası Belediyesi’nde 750 bin ton mıcır alan bir firmayı araştırıyordum. Çünkü 750 bin ton mıcırla siz buradan aya 4 şeritli yol yaparsınız. Böyle bir ihalenin olamayacağı çok açık. Hatta 300 gün süre vermişler firmaya bugün 500 gün oldu. Belki hala ortada hiç bir şey yok. Mıcır yapılacak olan yere bir tane dahi kompresör gitmemiş. Artı oradaki taşla mıcır yapılmaz imkansız. Dedim 750 gram mıcır almadan Kuşadası halkının 12 milyon 900 bin lirasını nasıl verdiniz. Neye dayanarak verdiniz şeklinde 35 tane soruydu. Sonra olay günüde bu firmanın PKK’lı olarak tanındığını söyledim. Devletin yetkili kurumlarından bununla alakalı bilgi aldınız mı dedim? Çünkü Ankara'daki istihbarat kayıtlarında PKK’lı olarak geçiyor.” dedi.

ÖMER GÜNEL TAKİP ETTİĞİ ADAMIN KİM OLDUĞUNU BİLMİYOR MU?
“Kaldı ki o firmanın sahibinin Twiter’daki attıklarına baktığınız zaman HDP’li olduğu söylemlerden hemen anlaşılıyor. Kürdistan için özgürlük diyen bir adam. Bu adama vermişler. Bu adamın toplam 20 tane takipçisi var. Bunlardan birisi de Ömer Günel, Ömer Günel bilmiyor mu takip ettiği adamın kim olduğunu biliyor. Iğdır'ın tutuklanan Belediye Başkanı vardı PKK’lı, bu Ömer Günel'in çok samimi arkadaşı. Bu adam Kuşadası'na geldikten sonra bu firmaya sürekli ihaleler verildi. Bugüne kadar 15 ihale vermişler. Ve bu ihalelerinde hiçbirinin karşılığı yok. Hatta öyle garip ihaleler ki mesela Özer Kayalı döneminde bir parke ve bordür tesisi yapılmış, Kuşadası Belediyesi’nden 1 milyon 900 bin TL çıkmış. Ömer Günel de 2 milyonluk harcama yapmış. Bu adama hediye gibi bir fiyatla 900 bin liraya verilmiş. Sonra bu adamdan milyonlarca malzeme aldılar. 6 milyonluk bir ihale vermişler alım satım ihalesi. Fakat ihale verdikleri şirket adresinde folklor ekibi var böyle bir şirket yok.” dedi.

“PARAYI CEBE ATMIŞLAR”
“Sonra buranın bozulan yolları için ihale verildi. Ve bu ihalede çalışan araçlar belediyenin araçları veya başka firmanın araçları, bu ihaleyi 21 milyona alan firmanın araçları da yok. Bu ihalenin neden bu kadar verildiğini sordum. Yine Ömer Günel'in birçok uygunsuzluklarını, faaliyet raporundaki yanlışlıkları sordum. Faaliyet raporunda diyor ki kitap günleri için 320 bin lira harcandı diyor. Kitap günlerimin de belediyeden 300 kuruş harcamadan ben yaptım. Güvercin Festivali için 1 milyon 600 bin lira harcadık diyor ama Ömer Günel defalarca açıklama yaptı cebimizden bir kuruş para çıkmadı diye. Dilencilerle mücadele ettik onları Kuşadası dışarısına çıkarmak için 1 milyon 800 bin lira harcadık dediler. Dışarıya çıkardıkları hiç bir dilenci yok. Bırak dışarıya çıkarmayı o dilencileri Hawai'ye göndersen yine de o para tutmaz. Topu topu bir tane dilenci kadın yakalamışlar. Ona 187 bin lira ceza yazmışlar. Üzerinde bulunan 300 bin liraya da el koymuşlar. Sonra 16 kişilik bir grup yakalamışlar bunu da emniyete teslim etmişler. Yani hiç bir şekilde kimseyi bir yere çıkarmamışlar. O da tamamen Ömer Günel ve ekibinin hırsızlığınca o parayı cebe atmışlar. Onun yanında ya 1/1000'lik 1/5000'lik arasında uyum sağlamak için bin küsur lira harcamış. 1/1000'lik imarla 1/5000'lik imar arasında uyum sağlanmaz ki, birini Kuşadası Belediyesi yapar diğerini de Aydın Büyükşehir Belediyesi yapar. Ayrıca güvercin masaya verilen dilekçelerin ilgili yerlere ulaştırılması için 2 milyon TL harcadık diyorlar. Güvercin masa belediyenin en altında ulaştırdıkları yer ise bir üst kattaki masalar. Yukarıya çıkarken nasıl olursa 2 milyon lira harcanır. Kaldı ki güvercin masaya verilen CV ve dilekçelerin birçoğu çöp tenekesinden çıktı. Ben bu yolsuzlukları sordum.” ifadelerinde bulundu.

“ŞİRKETİN SAHİBİ BANA MESAJ ATTI”
“Dilekçeyi verdikten sonra o şirketin sahibi Facebook özelden bana mesaj yazmış. Sonra mesajları silmiş. Eşimin Facebook hesabına da yazmış ve daha sonra silmiş. Zaten benim verdiğim dilekçe normalde belediyede olması gerekirken bu şirketin sahibinin evinde çıkmış. Belediye direk şirket sahibine göndermiş. Normalde kendi okuyup cevap vermesi gerekiyordu. Saldırının arkasında kesinlikle Ömer Günel ve bu PKK'lı şirket var.” dedi.

“BELGELERLE İFADE VERECEĞİM”
Evde otururken telefonla aradılar. Abi arabanın arkasından çarptık gelip bakar mısın. Ben de gittim aşağıya baktım far kırılmış ama çarpmayla kırılmaya benzemiyor. Çünkü arabada çizik yok. Öyle şaşkın şaşkın bakarken birisi yandan birisi arkadan birisi soldan öyle saldırdı 3 kişi ben yere düştüğümde arabayla ezmek istediler. İnsanların bağırışını duyduktan sonra kaçtılar. İşin en ilginç tarafı beni arayan numara ve oraya gelen araç şirketin çıktı. Polislere benim ifademi evde alın dedim çünkü burada kafadan ifade vereceğim, orada belgelerle ifade vereceğim.” dedi

13 Nis 2022 - 17:16 Aydin/ Söke- Gündem

Mahreç  Ali Bulur