HDP ittifak için açık kapı bırakmıştı

İYİ Parti’den cevap geldi

22 Kasım 2018 - 19:08 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Manşet Aydın-EFELER İYİ Parti ve CHP arasında görüşmeleri devam eden ittifaka HDP’nin de dahil edileceği iddialarına yanıt veren İYİ Parti Aydın il eski başkanı Recep Taner, “Böyle bir ittifakın içinde olmayız. HDP ile işimiz olmaz” yanıtını verdi

Yerel seçimler öncesi İYİ Parti ile CHP arasında genel başkanlar nezdinde süren ittifak görüşmelerine HDP’nin de katılacağı iddialarına Aydın’dan yalanlama geldi. 24 Haziran’da ‘Millet İttifakı’ adı ile seçime giren 3 partinin yeniden yakınlaşacağı konuşulurken, İYİ Parti Aydın eski İl Başkanı Recep Taner, “İttifak konusunda hala netleşen bir şey yok. Genel başkanlar görüşme yaptı. Ardından heyetler arası görüşmeler sürüyor. İYİ Parti’den Koray Aydın ve CHP’den Bülent Tezcan ikili görüşmelere devam ediyor. Benzer bir trafik AK Parti ile MHP arasında da var. Dolaysıyla ittifak görüşmeleri yapılabilir. Ama şundan eminim ki İYİ Parti HDP’nin olduğu ittifakın içinde olmayacak. Bugüne kadar olmayacağımızı net bir şekilde tavrımızı ortaya koyarak tescilledik. Dolayısıyla İYİ Parti’nin HDP ile bir işi olmaz. Böyle bir ittifakın içinde olmadık, olmayacağız” dedi.
YERELDE DE KONUŞULMALI
İttifak görüşmelerinin yerel yöneticiler arasında yapılması gerektiğini savunan Taner, “Ben baştan beri söylüyorum. İttifakın yerelde yapılması lazım. Çünkü bu seçimlerde partiler kadar en az adaylar da önemli. Yerelde ne tür bir birliktelik sağlanacaksa ona göre yol haritası çizilmesi lazım. İttifak yapılacak yerleri o bölgelerdeki yönetimler belirlenmeli. Çünkü bugün Ankara Karacasu’daki yapıyı veya vatandaşın tavrını herkes bilemez. Bu yüzden bu işlerin, il ve ilçe teşkilatlarının arasında konuşulması taraftarıyım” diye konuştu.
“3 POTANSİYEL BÜYÜKŞEHİR ADAYI VAR”
CHP kendince güçlü olduğunu ve seçimleri rahat alacağını düşündüğü illerde ittifak çalışması bulunmadığını söyleyen Taner, İYİ Parti’nin Aydın’da kendi adaylarıyla çıkacağını söyledi. Taner, “Zaten yapılan açıklamalarda gördüğümüz kadarıyla sayılan 9 il içinde Aydın yok. CHP kendince güçlü olduğunu ve seçimleri rahat alacağını düşündüğü illerde ittifak çalışmasıyla ilgili temas kurmuyor. Dolayısıyla Aydın’da görünen tabloda İYİ Parti bütün kademelerde adaylarını çıkaracak ve onlarla seçime gidecek. Elimizde 3 tane potansiyel Büyükşehir belediye başkan adayımız var. Görüşmeleri yapılan durumların netleşmesini bekleyen. Zaten 1-15 Aralık arası adaylık müracaatları netleşecek. Yapılan açıklamalara göre Aydın 9 il dışında. Yan komşumuz Denizli ve Muğla var ama Aydın yok” ifadelerini kullandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam