İZGÜ: “Herkes Kazanır”

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, belediyelerin sebze ve meyve satışına başlamasını olumlu karşılayarak, bu girişimin fiyatları aşağı çekeceğini, aracı masraflarının kalkmasıyla yüzde 40’lık bir ucuzlamanın sağlanabileceğini vurguladı.

08 Şubat 2019 - 18:00 0
reklam

Mustafa Çelik/Manşet Aydın-NAZİLLİ Nazilli Ziraat Odası 24. Genel Kurulu’nda çiftçinin güvenoyunu alarak üçüncü dönem başkanlığa seçilen Necdet İzgü, belediyelerin sebze ve meyve satışına ilişkin düzenlemeyi değerlendirdi. İzgü, belediyelerin bu işe el atmasıyla fiyatların düşüşe geçeceğini söyledi.
“BÜYÜK FAYDA SAĞLAR”
“Üreticiden halka” mantığıyla hareket edilmesi gerektiğini ifade eden İzgü, “Belediyelerin bunu nasıl organize edeceğini bilmiyorum ancak tanzim satış noktaları olacaksa büyük fayda sağlar. Çünkü aradaki masraflar kalkmış oluyor. Örneğin belediye tanzim satış noktasına aldığı 3 liralık malı aradaki yüzde 40’lık masraf olmadığı için daha ucuza satacaktır” ifadelerini kullandı.
“ÜRETİCİ KAZANIR”
Yeni düzenlemeyle üreticinin de kalkınacağını, talebin yükseleceğini söyleyen İzgü, “Belediyeler yüksek karlarla mal satmayacağı için talep yüksek olacak. Üretici ise ürünü daha çok satılacağı için sürümden kazanacaktır” şeklinde konuştu.
“MASRAFLAR NEDENİYLE FİYATLAR YÜKSEK”
Ürünlerdeki fiyat yüksekliğinin sebeplerine de değinen Başkan İzgü, aracısız satışın tek çare olduğunu söyledi: “Ürünlerin yetiştirildikleri yerden tüketiciye ulaşması yüzde 40’lara varan fiyat artışına neden oluyor. Böyle olduğu müddetçe fiyatların aşağıya düşmesi mümkün değil. Bunun tek çaresi üretim yerlerinden direkt vatandaşa ulaşmasıdır” dedi.
“TARIMA DESTEK BEKLİYORUZ”
İzgü, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi yerel yönetimlerden tarıma destek olmalarını istedi. Belediye başkan adaylarına seslenen İzgü şunları söyledi: “Üretim aşamasında, alet ekipman ihtiyaçlarımızda çiftçimizin yanında olmalarını istiyoruz. Ekonomiyi yeniden canlandırmanın yolu üretimden geçiyor ve çiftçi asla unutulmamalıdır.”

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-