Kendirlioğlu’ndan “sınırlandırma” tepkisi

Türkiye’de pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar sınırlandırılması uygulamasına bir tepki de Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu’ndan geldi.

25 Mayıs 2019 - 11:37 0
reklam

Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar sınırlandırılması uygulamasına karşı çıktı.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na iletilmek üzere hazırlanan dilekçeyi okuyan Kendirlioğlu, Türkiye’nin kendi ihtiyacı olan pamuğu yetiştirebilme potansiyeline sahip iken yanlış uygulamalar nedeniyle en çok pamuk ithal eden ülkelerden biri olduğunu söyledi.

“MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞMEZ”
Türkiye’de mevcut tekstil ve konfeksiyon sektörünün ihtiyacını karşılamak bakımdan, yerli üretimin artırılmasının zorunlu hale geldiğini belirten Kendirlioğlu, prim uygulamasının ise teşvik amacıyla yapıldığını söyledi. Kendirlioğlu geçmişteki ‘Uydu Algılama Sistemi’ hatırlatarak şöyle konuştu: “Amaç, dahili üretimle, ihtiyacımız olan pamuğun büyük bir kısmını karşılamak ise, dekarda 500 kg. ile sınırlama getirilmesi genel amacımızla çelişmektedir. Maç oynanırken kural değiştirilmemelidir. Aksi takdirde, üretimi çok meşakkatli olan pamuk tarımını bırakan çiftçi, kolay kolay bir daha dönüş yapmayacaktır”

VERİLEN DESTEĞİN AZ OLMASINA DİKKAT ÇEKTİ
Sözlerinin devamında Aydın’da 6 bin 873 kişinin pamuk prim dosyası verdiğine dikkat çeken Kendirlioğlu, “Hak edilen destekleme prim miktarı ise 230 Milyon TL’dir. Dekardan 500 kg’ın üzerinde kütlü pamuk alan üretici sayısı 2 bin 963, üretim ise 21 bin tondur. Prim desteği ise 17 Milyon TL’dir ve bu da dağıtılacak prim miktarının yüzde 7,3’üne tekabül etmektedir. Kesinti oranının yüzde 4 ve miktarının 10 milyon TL. olduğu düşünüldüğünde, üreticimize verilecek paranın ne kadar düşük olduğu görülecektir” dedi. (İHA)

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-