SOSYOLOJİ FELSEFE MANTIK VE İNSAN

Milyarlarca yıllık bir dünya ve milyonlarca yıl önce başlayan yaşam ve insan.Radyometrik tarihlemeye göre dünyanın 4.5 milyar yıldır var olduğu tespit edilmiştir.
İnsanlık tarihine baktığımızda, “homo sapiens” olarak adlandırılan insan türünün 100 bin yıl önce yaşadığı, bazı kaynaklara göre 200 bin yıl önce yaşadığı varsayılmaktadır. Bu türün, insanın, modern insana dönüşüm noktası kabul edilir.
Daha gerilere gidecek olursak araştırmalar, 1.5 milyon yıl öncesine “homo erectus” olarak adlandırılan insan türünün varlığından bahsederler. Kimi araştırmacılar, insan varlığının 100 milyon yıl öncesine kadar var olduğunu varsayar.
Bilimsel araştırmalar, dünya ve insan varlığının başlangıcından bugününe halen devam etmektedir.
Milyonlarca yıl önce başlayan insan yaşamının, milyonlarca yılda nasıl evrim geçirdiği, geliştiği ve bugünkü modern insana dönüştüğünü anlayabiliyoruz.
Pekala, insan gelişirken neler gelişti, insan neleri geliştirdi?
İnsan, insanlığı geliştirdi, toplumu oluşturdu, bilimi geliştirdi, bilinmeyeni bildi.
Modern insanla başlayan değişim ve gelişim on binlerce yıl sürerek bugünkü yaşam biçimini oluşturmuştur. Yeni bilimler, bilimsel disiplinler ortaya çıkmıştır. Bugün dahi, yeni yeni bilimsel disiplinler ortaya çıkmaktadır. Gelecekte nasıl disiplinlerin ortaya çıkacağı yaşama bağlıdır. Yüz bin yıl önce yaşadığı varsayılan “ Homo sapiens” in, modern insan olarak adlandırılan dönemde "sosyoloji” bilimi yokmuştur herhalde.
Bilimsel yazılar insanın toplumsal yaşama kentleşmeyle geçtiğini ve kentleşmenin de 13 yy. da başladığını yazar, yani 1300 yıl önce.
İnsanın bugünkü sosyolojik gelişiminin esas noktası M.Ö 3. yy. da “Felsefe” ile başlar. Felsefe, bilimsel bir disiplin olarak ilk defa Platon’un açtığı Felsefe Okulu ile gelişmiştir. İnsan varlığının, fizyolojik yapısının yanında, felsefi bir varlık olduğunun anlam kazanması bu dönemden sonradır. İnsanın varoluşuyla ilgilenen felsefe bilim dalı, insan ve toplum gelişiminde önemli rol oynamıştır. Bana göre felsefe, bütün bilimlerin anasıdır.
13. yy. da kentleşme ile başlayan toplumsal yaşam, sosyal yaşamın gelişmesini sağlamıştır. Bu noktada sosyoloji bilimi önem kazanmıştır.
13 ila 17. yy arasında felsefe ve sosyoloji alanında birçok bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bu dönemde birçok teori geliştirilmiştir. Bu alanda en çok katkı sağlayan ve tanınan bilim insanı ve filozoflar; Platon’ la başlayan, Aristotales, Farabi, Descartes ve Kant ile devam eden bir sürecin, bugünün toplumsal yaşamını ve insanını geliştiren önemli filozofları sayabiliriz.
İnsan neslinin milyonlarca yıl öncesinden var olduğunu düşünürsek, milyonlarca yıldır gelinen noktanın ne kadar kıymetli olduğunu görebiliriz. Tabi ki bu milyonlarca yıldır gelişen insan neslinin bugünün gerçek manada modern bir insana dönüşmesinin 2-3 bin yıl olduğunu araştırmalardan anlayabiliriz. İnsanın biyolojik ve fizyolojik yapısının yanında, ona anlam veren, düşünceyi geliştiren bir varlığa evrilmesi yüz milyon yılın son üç bin yılıdır.
Tüm bu evrelerin her insan tarafından bilinmesi, kazanımların kıymetlenmesini sağlayacaktır. Bilimsel araştırmalar ve sonuçlar, insanın üç evresini önemli sayar. 1- Homo erectus, 2- Homo sapiens ve bugünkü modern ve felsefi bir varlık haline gelen insan.
Bu kadar gelişimin sağlandığı insan varlığının, varoluşunun, felsefenin, düşüncenin üzerine, “Mantık” ile taçlandırabiliriz.
Modern insan olarak adlandırılan bugünün insanının en önemli fazileti, bugüne kadar elde etmiş olduğu yaşam ve bilimsel kazanımları ve sistemi yaşatması, geliştirmesi ve devam ettirmesidir.
Ve bunun yolu, mantıklı düşünce ve davranışlardır.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi

Anket Sizce Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?