BİZ TÜKETİCİLERİN DİKKATİNE !

Evet sayın tüketici, bugün bizlerin çok da bilmediğimiz ve arayamadığımız haklarımız üzerinde duracağız. Aslında her birimiz tüketiciyiz ve haklarımız ihlal edilmekte ise de arkasına düşmüyoruz. Üstelik tüketici olduğumuzda hakkımızı aramak oldukça kolay ve masrafsızdır. Şimdi bu haklarımızı ve süreci ele alalım.

Öncelikle tüketiciden kastedilen nedir, neden hepimiz tüketiciyiz bunu açıklayalım. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun madde 3’e göre; tüketici: ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişi olarak tanımlanır. Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse; kişisel kullanımımız için mağazaya giderek veya internetten sipariş ederek satın aldığımız her üründe tüketici sıfatına sahip oluruz. İşte aldığımız bu ürünleri kimi zaman çeşitli sebeplerle iade etmek isteyebiliriz ancak mağaza ile iletişime geçtiğimizde bu isteğimiz bu kadar da normal karşılanmaz ve yerine getirilmez. Aslında bu noktada satıcılar genelde sorun çıkarsa da tüketicinin birçok hakkı vardır ve aslında “müşteri her zaman haklıdır” prensibi hukukumuzda da karşılığını tüketici hakları olarak bulmuştur.

Almış olduğumuz ürünleri hiçbir sebebe dayanmadan iade etme yani cayma hakkınızın bulunduğunu biliyor muydunuz? İnternetten aldığınız ürünlerde teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde, taksitli olarak satın almış olduğunuz ürünleri de yine teslim tarihinden itibaren 7 gün içinde hiçbir sebebe dayanmadan cayma hakkınızı kullanarak iade edebilirsiniz.
Peki, aldığınız ürün eksik, hatalı veya bozuk gönderildiyse durum ne olacaktır? Bu durumda hukuken ayıplı ürün almış olduğunuz için ayıplı mal hükümleri uygulanacaktır. Ancak bunun için öncelikle ilgili satıcıya başvurarak kullanmak istediğiniz seçimlik hakkınızı belirtmeniz gerekecektir. Ayıplı mal ürün alan tüketicinin seçimlik hakları şunlardır:

• Satılanı geri vererek sözleşmeden dönme
• Satılanı elinde tutarak ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme
• Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarımını isteme
• İmkan dahlinde ise satılanın ayıpsız benzeri ile değiştirilmesini isteme

İşte satıcıya karşı bu seçimlik haklardan hangisini kullanmak istediğimizi belirterek başvurduğumuzda ayıplı ürün sebebiyle yaşadığınız mağduriyeti gidererek seçmiş olduğunuz hakkı size kullandırtmak zorundadır. Bununla birlikte satıcı direnirse ve hakkınızı kullanmanızın önüne geçerse; fatura sahibinin e devleti üzerinden veya tüketici hakem heyeti birimine giderek elinizdeki belgelerle birlikte başvuruda bulunabilirsiniz.

Üstelik ayıplı ürünle ilgili düzenlemeler biz tüketicilerden yanadır. Şöyle ki; Tüketiciye malın teslim tarihinden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıbın, mal üzerinde teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu şekilde teslim tarihinden itibaren 6 ay içinde çıkan ayıbın ispat yükümlülüğü satıcıya aittir, ancak 6 ay sonra ortaya çıkan ayıpların ispatı biz tüketicilere ait olacaktır. Bu sebeple tüketici hakem heyetine çok zaman geçmeden başvurmak da hem süreci hem de ispat kolaylığı açısından çözümü hızlandıracaktır.

Elimizdeki ürünle ilgili bu tür haklarımızı kullanırken süreye dikkat etmemiz hak kaybı yaşamamız açısından da önemlidir. Ayıplı mal ile ilgili satıcının sorumluluğu taşınır mallar için 2 yıl, taşınmaz mallar için ise 5 yıllık zamanaşımına tabiidir. Ancak en önemli nokta da şudur ki; eğer ayıp ağır kusur ile veya hile ile gizlenmişse bahsettiğimiz bu zamanaşımı süreleri işlemeyecektir. Yani eğer aldığınız üründe ayıp bu şekilde gizlenmişse bu süreler geçmiş olsa bile tüketici hakem heyetine başvurmakla başlayacak hukuki süreçte haklarınızı aramanın önünde bir engel yoktur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nergiz Soyfidan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.



Anket Sizce Söke Belediye Başkanı kim olmalı?