UZLAŞTIRMACILARI DOLANDIRICI SANMAYALIM

Uzun bir aradan sonra bugün değineceğimiz konu 2 tarafı da yakından ilgilendirmektedir. Kimdir bu 2 taraf? Bir tarafı uzlaştırma iş ve işlemleri ile görevli olan uzlaştırmacılar, diğeri ise uzlaştırılacak olan dosyanın tarafları. Uzlaştırmacı olarak adlandırılan bu işle yetkilendirilen kişiler dosyanın içeriğindeki kişi bilgilerinden dosya taraflarına telefon ile ulaşım sağlamakta. Bu görüşme sırasında uzlaştırmacılar dosyanın taraflarına uzlaştırma prosedürü hakkında kısa bir bilgi verip devamındaki sürece dair kendisi ile uygun bir yerde bir görüşme randevusu ayarlamaya çalışabilir. Çünkü sürecin devamına dair işlemlerin tamamlanması için imzalanması gereken bazı evraklar vardır ve uzlaştırmacı bunları hazırlayarak taraflara imzaya sunmalı, göndermeli, süreci etkin bir şekilde sonuca kavuşturması gereken o kişidir.

İşte bu aşamada tarafı telefon ile arayarak büroya,işyerine veya ortak bir buluşma yeri belirleyerek görüşmeye davet eden uzlaştırmacı vatandaşın güvenememesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Telefonu açan tarafın ağzından ilk çıkan söz “ben nerden bileyim senin uzlaştırmacı olduğunu, uzlaştırma da neymiş, ben hiçbir şeye imza atmam, siz beni dolandırmaya çalışıyorsunuz…” gibi serzenişler olacaktır. Bir de mağdur olan taraf ile görüşülüyorsa; “ne yani hem mağdurum hem de ben mi uğraşacağım bu işler ile” gibi yakınmalar da bu sözlere eklenecektir.

Tarafların uzlaştırmacıları bu şekilde dolandırıcı sanmalarının sürece yansıması da uzlaşmaya dair bir iradeleri varsa da durumdan olumsuz etkilenerek uzlaştırma teklifini uzlaşamama ile sonuçlandırmalarına yol açmaktadır. Bu noktada elbette dosyanın tarafları da haklıdır. Çünkü günümüzde o kadar çok benzer dolandırıcılık yöntemleri artmıştır ki; hatta tam da bu şekilde uzlaştırmacı olduğunu belirterek bir bahane ile mevzuyu paraya getirerek dolandırıcılık suçu işlenmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şudur ki; gerçek uzlaştırmacı size dosyanın detaylarını verebilir ve sizden para istemez. Sizin ile ortak noktada bir görüşme ayarlayabilir ya da gerekli evrakları size gönderip kendisine geri göndermenizi isteyebilir. Ancak bunun ötesinde sizinle maddi bir menfaat içerisine girmeyecektir. Yani gerçek uzlaştırmacı mı dolandırıcı mı tarafından arandığınızı anlayabilmek için para isteme hususu bu noktadaki ilk kriterdir.Bu olaylar o denli sık gerçekleşmektedir ki; ilgili birimler tarafından hepimizin telefonlarına “ Sizleri Telefonla Arayarak Kendilerini Polis, Asker veya Savcı Olarak Tanıtıp, Sizden Para, Altın İsteyen Şahıslara İnanmayın." Mesajları atılmaktadır.

Bu noktada bu mesajlar ile bu yazıyı bir uyarı kabul edebilirsiniz. Biri sizi karıştığınız bir olayın müştekisi veya şüphelisi olmanız sebebi ile uzlaşma görüşmelerini sağlayabilmek adına arayabilir. Ancak sizden bu doğrultuda herhangi bir para isteyemez, eğer böyle bir şey istiyorsa telefonun diğer tarafında gerçek uzlaştırmacının değil dolandırıcının yer alma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak bu noktada mağdur taraf uzlaştırma edimi olarak para isteyebilir ve uzlaştırmacı olan kişiler size bu talebi ileterek gerekli evrakları da imzalatarak süreci yürütürler. Yani bu noktada para isteme hususu olduğunda da prosedür işleyişi olacaktır, bu noktada her para isteyen kişiye doğrudan para göndermeyin ancak uzlaştırma edimi olarak para isteme yönünde bir belirleme yapılırsa da gerekli prosedüre uyarak ediminizi yerine getirip sürecin olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yani demem o ki; evet kendini polis-savcı-asker diye tanıtıp para isteyenlere kesinlikle aldırış etmeyin, ancak uzlaştırmacı olarak tanıtıp, para istemeyen kişilerin ya da para istiyorsa uzlaştırma edimi olarak gerekli prosedürlere uygun olan imza evrak iş ve işlemlerini size tamamlatarak süreci işleten kişilerin gerçekliğine inanarak sürecin tamamlanmasına yardımcı olun. Çünkü kanunkoyucu takibi şikayete bağlı suçları genel olarak uzlaştırma hükümleri kapsamına almıştır. Bu suçlar ve olaylar da o kadar sıklıkla meydana geldiği için uzlaşma prosedürü sayesinde istatistiksel olarak süreç hızlanmıştır ve dosyalar daha hızlı sonuçlanıp, yapıcı çözümlerle bu yönde büyük bir başarı sağlanmıştır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nergiz Soyfidan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke Belediye Başkanı kim olmalı?
Tüm anketler