GURUR VE ONUR

Bugün bu iki kelimeyi irdelemeye gayret edeceğim. Bakalım ne kadar muvaffak olacağım. Günlük hayatta birbiri yerine kullandığımız bu iki sözcük aslında hiç de birbirinin yerine kullanılabilecek manaları içermez. Mana olarak baktığımızda :
Gurur; büyüklenme, benlik, çalım, kurum, kendini beğenme, övünme olarak açıklanıyor sözlüklerde.
Onursa insanı insan yapan iç değer ve kişinin kendisine karşı duyduğu saygı olarak açıklanıyor.

Bu iki kelime günlük yaşamda birbiri yerine niye kullanılır? Birbiri yerine kullanılmasının bir nedeni de, kendimize olan saygı olayının üstünde fazlaca durmayışımızdan olabilir mi? Kimi zaman kendimize saygı duyabilmek için, kişisel menfaatlerimizi feda etmemiz gerekebilir. Bir seçim yapmak gerekir. Seçiminiz eğer menfaat yönünde olursa, çoğunlukla kendimize şöyle deriz; aman canım bir defalık da böyle oluversin, bir daha buna benzer bir şey yapmam, bir defalık istisnai durumla da kendime saygım hasarlanmaz !...Öyle mi olur acaba gerçekten? Bu iki kelime birbirlerinden oldukça farklı anlamları içermelerine rağmen nasıl oluyor da birbiri yerine kullanılabiliyor. Onurumuzu koruduğumuz her davranış, kendimizi onaylamamız ve tebrik etmemiz ile sonuçlanır çünki doğru olanı, hakkaniyetli olanı, erdemli olanı tercih etmişizdir. Kendimizi tebrik edebilmek, beraberinde kendini beğeni demektir çünki bir bedel ödemişizdir, bir meşakkat çekmişizdir ve bu bedel menfaatimize ters olan bir şeydir. Çıkarımıza olanı feda etmek bir tebriği hak eder.
Onurunu koruyup kendine saygını muhafaza ettiğinde, duyumsadığın kendini beğenme duygusu ile gururdaki kendini beğenme duygusu birbirine karıştırıldığı için, kelimeler de aynılaşıp birbiri yerine kullanılıyor sanırım. Gerçi genellikle, gurur onurun yerine kullanılır. Onurun gurur yerine kullanılmasına pek rastlanılmaz. Onurdaki beğeni hak edilmiş, mütevazi bir beğeni, bir nevi aferin beğenisi, gururdakinde ise mesnetsiz şımarık ve abartılı bir beğeni olmasının yanında, haklı nedenlerden de yoksundur. Gurur yaptığımız her durumda menfaatimize hizmet ederiz ve o daha ziyade kibir içerir. Kibir kimse tarafından tasvip edilmez. Şeytanın meleklikten azledilmesine sebeptir o, günahların kaynağında durur ve o enerji olarak negatiftedir. Gurur egomuzdan doğar. Hep ben diyen yapısı en belirgin özelliğidir. Bencillik içerir.

İnsanlar arasında saygı duyulan bir insan olabilmek zordur.Her şeyden önce doğru sözlü, dürüst ve güvenilir olabilmeyi gerektirir. Bu özellikler de onurlu olabilen insanların özellikleridir. Kişinin kendisine karşı saygı oluşturabilmesi bu özellikleri vede daha fazlasını gerektirir. Örneğin merhametli olabilmeyi, vicdanlı olabilmeyi, bir başkasını yada başkalarını kendinden öne alabilmeyi, empati yapabilmeyi. Onur yolu, erdemli olabilmeye giden saygın bir yolken, gurur yolu kof bir büyüklenmenin getirisi olarak dışlanma ile sonuçlanır. Yani ikisinin yolları ters istikamettedir.

Gururumuzun hemen hemen en belirgin, bizde pişmanlık oluşturan zararını, aşkta görürüz. Diğer konularda gurur yaptığımızda genellikle yaptığımızın arkasında durur Nuh der peygamber demeyiz fakat aşk böyle değildir. Aşkta çoşkun sevilenin kaybedilmesi acı verir kalbe ve hep kanayan bir yara oluşur orada. Aşkta gurur yoktur deyişi gurur kelimesinden daha ünlü bir cümledir. Doğrudur aşk; kibiri, kendini öne almayı, övünmeyi, hep ben demeyi karşımızdaki kişi kim olursa olsun kaldıramaz, ona engel teşkil eder. Gururu ile hareket edenler aşkta kaybeder. Bu sebeple aşkta gurur yoktur denir fakat burada da yine gurur ile onur karmaşası çıkar ortaya. Gururlu olmak aşkı öldürürken onurlu olmak aşkın ömrüne ömür katar çünki onur sadece öz saygıyı değil çevremizdeki hemen herkesin saygısını kazanmamızı da sağlar. Saygı duyulan kişilere duyulan aşk ömürlü olur. Gurur bizi aşkla kapıştırırken onurlu olmak bizi aşkla kapıştırmaz. Onur kişilere; birbirini anlayıp, haklı görebilmenin ötesinde, birbirine saygı duyabilmeyi yaşatır, aralarındaki aşkı da kuvvetlendirir. Yine de bazen, onur için aşkı feda etmek gerekliliği karşımıza çıkabilir. Böyle bir talihsiz durum karşımıza geldiyse eğer, seçeceğimiz yol bellidir çünki önümüzdeki yol tektir zaten. Aşk için dahi olsa, onurumuzu korumamız dışında başka bir seçeneğimiz yoktur. Duygularımıza yenilip aşkı seçsek bile sadece birazcık daha zaman kazanmış oluruz, bir vakit sonra gelinen son nokta değişmez, çünki onursuz insan kimse tarafından sevilemez. Böyle bir yol ayrımında olup olmadığımızı iyi tahlil etmek gerekir. Bir karar verirken ; yanlış anlaşılmalardan kaynaklı alınmaları yahut her insanın tevessül ebileceği egosal hatalara gereksiz duyarlılıkları ayıklamak gerekir. Bunu da bize ancak zaman gösterir, öyleyse fevri değil, aklı selim davranmamız gerekir.

Sonuç olarak insan için, gurur ne kadar gereksizse, onur o kadar ve hatta daha da fazla, bir gerekliliktir fakat toplumdaki bireylerde görülme oranları onurun çok çok aleyhine, gururunsa bir o kadar lehine tezahür eder maalesef....

Sevgilerimle

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dyt. Güner ERBAY - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke Belediye Başkanı kim olmalı?