MİKRO İŞLETMELER – 2

Mikro işletmeler Yeni Yapılanma Sürecinin Ekonomi Aktörleri Olmalıdır.

 Mikro İşletmeler; Dünya gelişimine ve tarihsel sürece bakıldığında yeni bir trend değildir. 16. Yy. başlarında  “ geleceğin toplumunu yaratmak “ düşüncesiyle çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, geleceğin toplumunun yerel tecrübelerin genellik kazanmasıyla ortaya çıkarılmasını düşünen bir anlayış ortaya çıkmıştır. Bu anlayışın ilgi duyduğu akım; Thomas MORE’ un 16. Yy. başlarında “ ÜTOPYA “ da çizdiği Mikro Dünyayı anımsatan ve her biri kendi kendine yetecek tarzda tasarlanmış ideal Mikro Dünyalardan oluşan üretim ve tüketim kooperatifleridir.

Thomas MORE’ un bu düşüncesi sosyalist bir sistem düşüncesi olarak algılansada, bugün gelinen noktanın Thomas MORE’ un “ ÜTOPYA “ da çizdiği dünya gibi, mikro düzeyde politikaların ve mikro işletmelerin önemini anlatmasıdır. Thomas MORE, Ütopyası ile yaratmaya çalıştığı Dünyada, yerel faktörlerin birbirlerine geçişkenliği ve Pazar olayı ihmal edildiğinden bugünkü ekonomik ve sosyal sisteme uyumluluk göstermemektedir. “ÜTOPYA” ile öngörülen bu sistem, her birimin kendine göre bağımsız tasarlanmış ve yeterli hale getirilmiş bir sistemdir. Bu düşünüş aslında ekonomi anlamında konjonktürel “ Mikro İşletme “ tanımına uymaktadır.

Günümüzde “ Mikro İşletmeler “ ; ticaretin ve kültürün alışverişi olan, geçişken piyasaların ve etkileşim içinde olan toplumların birbirleriyle olan iletişimini sağlayan ve sağladıkları etkileşim ile bir üst sisteme katkı sağlayan kurumlardır. Bu özellikleri makro seviyede sosyal ve ekonomi politikalarını etkilemektedir.

Yaşadığımız yerelde, genelde, Dünyada ve hatta kainatta bir sistem vardır. Sistemler Bütünü dediğimiz bu yapının alt sistemleri vardır. Herşey bu dengede faaliyet gösterir. Toprağa tohum atarsınız bitki oluşur,meyve verir. Bu meyve işlenir sanayi ürünü olur, ticaret olur. Tüm döngü buna benzer. Yerelde Mikro İşletmeler genelde Makro düzeyi oluşturur. Bireyler toplumu toplum Devletleri oluşturur. Alt sistemler sürekli olarak üst sistemi besler.

Konumuz itibariyle “ Mikro İşletmeler “ Ekonomi sistemi içinde çok önemli birer aktördürler. İhmal edilmeleri halinde Makro Politikalar etkilenir. Makro politikaların etkilenmesi demek; sosyo-ekonomik politikaların hedeflenen şekilde gerçekleşmemesi anlamına gelirki, bunun sonucu toplumsal sıkıntılar başgösterir. Hiç bir Devlet ve Yöneticileri oluşabilecek böyle  bir ortamı arzu etmezler.

Ekonomi ve Sosyal politikalar, insanların ihtiyaçlarını temin etmesi, rahat yaşaması ve hayatını sürdürebilmesi için gereken alt yapı ve ortamı oluşturur. İnsanoğlunun gelişim süreci incelendiğinde, yerleşik coğrafyasını geliştirdiği görülmektedir. Yaşadığı yeri iyileştirmek, geliştirmek ve ihtiyaçlarını temin etmek asli amacıdır. Kültürler, her bir toplumun yaşam biçimine göre gelişmiştir. Bu birikimlerin korunması ve geliştirilmesi çok önemlidir. Yereldeki yerleşik yapı ve yaşam kültürü etkilenirse denge bozulmaktadır. Doğal dengede bu şekilde değilmidir? Eğer dere ve çay kenarına ev yaparsanız bir gün gelir sel evi yokeder. Çünkü orası su ve taşkın yoludur, suya aittir. Bunun gibi ...

Öyleyse; Dünyadaki yaşam sisteminde insanlar, yerel yaşamın birer parçasıdır diyebiliriz. Bu yapının korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gerekir. Aslında “ ÜTOPYA” da anlatılmak istenen sistemle bugünkü arzu edilen yerinden kalkınma sistemi arasında anadüşüncede bir fark yoktur. Her yönden yükselmiş ve gerilmiş olan bir dünyada ayakları yere basmak zamanıdır. Mikro poilitikalar, mikro işletmeler ve mikro yaşam felsefesine ağırlık verilmesi Dünyayı rahatlatacaktır. Aksi halde geç kalınmış olacaktır.

Sonuç olarak ;  Ülkesel gelişimin yerel kalkınma ile sağlanabileceği, bunun Mikro Projelerin desteklenmesi ve geliştirilmesi ile mümkün olacağı, yerelde bulunan spesifik ürünlerin ve kültürel zenginliklerin avantajlı duruma getirilmesi ile sosyo ekonomik seviyenin artırılabileceği bir gerçektir. Aksi halde toplumsal yaşamda sıkıntılar meydana gelebilecektir. Bu noktada “ Mikro İşletmeler” sistemin vazgeçilmez birer parçasıdır diyebiliriz.

( “ Mikro İşletmeler” kitabı, 2017. Dr. İsmail SERİNKAN )

Dr. İsmail SERİNKAN

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi