Zaman yönetimi!

Tüm aktivitelerde olduğu gibi zaman yönetimi çok önemli bir faaliyettir. Zaman geri dönüşü olmayan bir değerdir, iyi kullanmak gerekir. İnsan faaliyetlerinin tümünde, sosyal yaşamında, iş yaşamında zamanı kullanıyoruz. Kullandığımız “zaman” performans ve başarı ölçümünde etkin bir ölçü aracıdır. İlköğretimden başlayan ve üniversite bitene kadar devam eden süreçte ölçme ve değerlendirmelerde bir süredir, bir imkandır, bir kısıttır zaman. Ve ondan sonraki süreçte iş edinme ile birlikte devam eden bir süreçtir. Tüm faaliyetlerimizde, performans ve değerlendirmelerimizde dikte edilen bir kriterdir. Sadece öğrendiklerimiz değil, bunları verilen süre içinde anlatabilmek, cevaplayabilmek, sonuçlandırabilmek için yarıştığımız bir süreçtir.
Zaman matematiksel olarak bir çerçeveye bağlanmıştır. Çoğu herkes zaman ölçülerini bilir. Zaman Ölçüleri tüm Dünyada ortak olarak kullanılan bir standarttır. Zaman her ne kadar standartlara bağlanmışsada kullanmak insanların inisiyatifindedir. Kullanılsada kullanılmasada devam eden bir süreçtir.
Zaman ile ilgili Konumuz performans ;
Zamanı kullanmak insanların inisiyatifinde olduğunu söylemiştim. Zaman, her ne kadar belirli ölçü ve kurala bağlanmış olsada, belirlenen ölçü içinde ne kadar kullandığımız çok önemlidir. Kişi, zamanı kendi çalışmalarıyla uzatır veya kısaltabilir. Örneğin , bazı söylemler vardır “ 24 saat bana yetmiyor “ gibi... Aslında insan günlük saat dilimlerini planlı kullanarak 24 saati yeter hale getirebilir. Tabiki taşıyamayacağımızdan fazlasından bahsetmiyorum. Burada kişinin kapasitesi ile alınan sorumluluklar orantılı olması gerekiyor. Optimum bir süreçten bahsediyorum.
Zaman yönetimini insanın çocukluğundan öğretmeye başlamak gerekmektedir. Elbette beşeri ilimlerin öğretilmeside çok önemli ve gerekli bir konudur. Ancak öğretilerin uygulanması ve ölçülmesi performansın etkinliği, zamanın verimli kullanılmasından geçmektedir. İlköğretimden yükseköğretime kadar geçen süreçte zaman kullanımı ile ilgili bir disiplin müfredatta yer alması zorunlu olmalıdır. Aksi halde kullanılmayan, atıl kalan veya heba olan zaman tüm maliyetleri negatif etkilemektedir. Zaman kullanımı müfredatta yer alan bir disiplin olması gerektiği kadar, insan yetiştirmede de bu disiplinin uygulanması bireysel gelişim ve verimlilik açısından olmazsa olmaz bir kuraldır.
İnsan hayatındaki her uygulama bir disiplin olarak ortaya çıkmıştır. Kazanılan tecrübelerden hareketle öğretim programları yapılmaktadır. Esas öğreti de yaşanmışlıklardan gelmektedir. Bugün öğretilerin tümünde insanın onbin yıllık tarihinin yaşanmışlıklarıdır, tecrübeleridir. Gelinen konjonktürde her bir faaliyet bir disiplin olarak ortaya çıkmıştır. Tüm bunların temel bilgileri ve parametreleri mevcuttur. Tüm faaliyetlerin yapılması karar almaya bağlıdır. Bir işi yapmak için karar ve kararlar alınır. Uygulamaya geçirilecek faaliyetlerin bir zaman planması yapılması zorunluluktur. Karar almanın bile bugün disiplin olarak uygulanması ve doğru karar alınabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gereklidir. Yetiştiride, zaman yönetimi ile doğru karar alınması arasındaki ilişki dikkate alınarak öncelikler içine alınması bireysel, sosyal ve toplumsal açıdan çok önemlidir.
Zaman öyle bir olgudurki! Yönetemezsen heba olur gider.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi