YÖNETİ(Şİ)M

Sözlük anlamı olarak yönetişim;
İşletmelerde; Çok yanlı yönlendirme ve yönetme.
Kurum ve kuruluşlarda; Birlikte ve etkileşerek ortaklaşa yönetme.
Her iki tanımı ayrı ayrı değerlendirecek olursak, birinci tanımdaki yönetişimin daha doğru olduğunu söyleyebilirim. İşletmelerde uygulanması gereken model bu olmalıdır. Çok yanlı yönlendirme ve yönetmeden kasıt; Sorumlulukların paylaştırılmasıdır.
Görevler itibariyle sorumlulukları almak karşılıklı bir edimdir. Görevi üzerine alan sorumluluğu almış demektir.
İkinci tanımdaki yönetişim, çokbaşlılık ve dağılganlığa sebep olacaktır. Sonuçta, yönetememe problemini doğuracaktır. Ortaklaşa yönetme düşüncesi reel olarak olumlu sonuçlar doğurmaz. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının hiyerarşik yapılarına uygun olmayan bir ifadedir.
İşletmelerde yönetişim ;
İşletmelerde yönetişim uygulamaları 20 yy. sonlarında meydana gelen değişimler sonucu ortaya çıkmıştır. İnsan Kaynaklarının verimli kullanılması, verimlilik, kalite gibi ve diğer performansı etkileyen unsurların tüm görev alanlarla beraber bilinçli, misyona uygun, kollektif çalışma ve kordinasyon sağlamak için uygulanan bir metoddur.
Çok yanlı yönlendirme; Faaliyet alanlarında daha çok kişiye sorumluluk yükleme ve katılımı artırarak örgüt performansını artırma düşüncesidir. Örgüt kültürünün bu noktada işgörenler ve yöneticilere anlatılması önem arz etmektedir. Örgüt amaç ve faaliyetlerinin örgüt kültürü ile birlikte işgörenler tarafından benimsenmesini ve aidiyet duygusunun oluşmasını ve gelişmesini sağlayacaktır.
Yönetişim ile Yönetim kavramları aslında birbirlerinden çok farklıdır. Yönetişim, örgütün gelişmesi için, örgüt amaç ve konularında verimlilik ve kalitenin artırılması ve işgörenlerin katılımını artırmaya yarayan bir çalışma, bir eylemdir. Yönetişim, etkileşim sürecini daha çok artıracak ,koordinasyon konusunda fayda sağlayacaktır. Ayrıca, yönetişim faaliyetlerinde görev alanların motivasyonunu artıracak ve yapılan işi anlamlaştıracaktır. Bu açıdan, Yönetişim uygulamalarının psikolojik üstünlüğü vardır.
Yönetim faaliyetleri; Bir kurumu, kuruluşu ve işletmeyi, örgüt amaç ve konularına göre yürüten, yasalar, yönetmelik ve tüzükler gibi hukuk kuralları ile birlikte uygulayan disiplinler arası bir faaliyettir. Ana başlıktaki bu tanımın altına birçok faaliyet ve tanım yazılabilir.
Yönetişim uygulamalarının başarılı olabilmesi, örgüt kültürünün yanısıra işgören ve yönetenlerin eğitim seviyeleri, kültürel seviyeleri ile zaman ve mekana bağlıdır. Konjoktürel durumlar yönetişim uygulamaları açısından önemlidir. Demokratik ortamın sağlanabilmesi, örgütteki işgören ve yöneticilerin seviyelerine bağlıdır. Örgütler açısından stratejik öneme sahip bu uygulamanın, doğru zamanda uygulamaya konulması örgütün devamlılığı açısından önemlidir.
Yönetim faaliyetleri ile Yönetişim uygulamalarının tamamen birbirlerinden farklı olduğunu belirtmiştim. Ancak, aynı çatı altında uygulanan kurumsal bir birlikteliğin olduğunuda söyleyebilirim. Her iki uygulama örgütler için önemlidir. Birinci öncelik örgütlerin yönetilmesidir. Yönetişim uygulamalarına geçişin kararını yönetenlerin verdiğini göz önüne alacak olursak yönetişim, yönetim tarafından devreye sokulan kurumsal bir faaliyettir.
Kurumlarda ve İşletmelerde birinci öncelik Yönetim Faaliyetleri olmalıdır.
Yönetim faaliyetleri ile yönetişim uygulamaları, Kurumların ve İşletmelerin faaliyetlerinin optimal seviyede icra edilmesini sağlayacaktır. Beraberinde, örgüt içi demokratik bir ortam oluşacaktır.
Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi