Esnaf AVM'leri

Günümüzün en önemli sorunu işsizliktir. İşsizliğin giderilmesi, yeni iş sahalarının açılması ile çözüm bulabilir. Artan nüfusa göre oranlanacak yeni yatırımlar ve yatırım yerleri yaratılmalıdır.
Ülkemizde genç nüfus oranı yüksektir. Genç nüfus oranının yüksek olması gelişme açısından bir avantajdır. Bu avantajın kullanılması gerekmektedir. Ancak, genç nüfusun yoğun olmasının getireceği yükümlülüklerde fazladır. Gerek ailelerin, gerekse devletin konu üzerine planlı bir şekilde odaklanması önem arzetmektedir.
Her yıl milyonlarca genç kamuda veya özel sektörde iş aramaktadır. Yetişen gençlerin iş sıralarında zaman geçirmesi enerjiyi atıl hale getirmektedir. Psikolojik olarak hem aileleri, hem gençleri, hemde yönetenleri etkilemektedir.Bu problemin çözülmesi gerekmektedir. Bilinmeyenli bir denklem değildir. Elbette çözüm bulunabilir.
Orta ve büyük ölçekli yatırımlar hep çözüm yolu olarak görülmüş ve görülmektedir. Elbette bu yatırımlar önemlidir. Ancak ekonominin % 90 larını oluşturan küçük ve mikro işletmeleri unutmamak gerekir. İşsizliğin büyük oranda çözümü küçük ve mikro işletmelerdedir.
Yerelde mikro girişimciliği artırmak önemli bir çözümdür. Nasıl artırılacak sorusunu duyar gibiyim. Devletimiz sosyal alanlar ile hizmet alanlarında milyarlarca dolar yatırımlar yapmaktadır. Kaynak bulabilmektedir. Öyleyse bu alanda da kaynak bulunabilir, yaratılabilir.
Gençleri meslekleştirmek önemli bir çalışmadır. Meslekleşen gençler kendi işlerini kurabilir. Bu konuda planlı ve örgütlü hareket etmek gerekir. İlimizden örnek verecek olursak; Aydın İline tahsis edilecek 1 milyar lira ile 10 bin genç girişimciye 100 bin lira geri ödemesiz destek verilerek 10 bin genç iş sahibi olabilir. Nasılmı? İşletme Girişim Bölgeleri yaratılarak, Esnaf AVM’ leri yaratılarak yapılabilir. Aydın merkez başta olmak üzere Nazilli ve tüm ilçelerine nüfus yoğunluğuna göre dağılım yapılabilir.


Ülkemizin çok büyük inşaat organizasyon kurumu vardır. TOKİ..., TOKİ’ nin yapamayacağı bir organizasyon hemen hemen yoktur. Yeni alanlar yaratılarak İşletme Girişim Bölgelerini, Esnaf AVM’ lerini TOKİ üstlenebilir. Girişimcilere yer tahsis edebilir. Bu işyerlerini ister kira ile isterse uzun yıllara yayarak girişimcilere tahsis ederek satış yapabilir. Kısaca fiziki ortamı oluşturabilir. Arsa konusunda Belediyeler veya kamu arazi ve arsaları tahsis edilebilir. İstenirse olabilir.
Aydın İlimize, Devietimiz tarafından 15 yılda yaklaşık 17 milyar yatırım yapıldığı seçilmişler tarafından deklare edilmiştir. Aydın iline yılda ortalama 1.1 milyar Tl. yatırım yapıldığı anlamına gelir. Aydın’a beş yıllık kalkınma planı uygulanarak 1 milyar Tl. sının 5 yıl içinde 10 bin gencin iş sahibi yapılması çok büyük bir maliyet, bir yük değildir. Devlet bu 10 bin genç girişimciden vergi alacak, sigorta primi alacaktır. 10 bin işyerinde asgari 3 bin işçi istihdam edilecektir.Toplamda 13 bin istihdam, 13 bin aile demektir. Belediyeler bu işletmelerden çevre temizlik vergisi, emlak vergisi, reklam vergisi alacaktır.
Olmayacak işler değildir. Devletimizin Aydın’a 1 milyar Tl destek vermesi çok önemli bir rakam değildir. Devletin en büyük avantajı 13 bin gencine iş alanı yaratarak işsizliğe çare olmasıdır.
Proje bütün yutta uygulandığında başta işsizlik olmak üzere, ekonomiye, sosyal yapıya büyük bir katma değer sağlayacaktır.
Yeterki istensin...

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi