Hala söyleyebiliyorum

Lise son sınıfta ben gazeteci olacağım diyerek girdiğim bu yolda, Haziran ayında Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde mezun olarak işsiz kaldım. Üniversiteyi okuduğum Antalya’da birçok güzel hatıralar ve arkadaşlar edindim. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Antalya’da bir hayatın temelini attım ve gerisini getirmek istiyordum. Mezuniyetimin sonrasında 1 ayımı daha Antalya’da geçirdim ama mesleğime dair bir iş bulamadım çünkü yerel basının durumu çok kötüydü. Öyle kötüydü ki kapanan kaç gazete olduğunu sayamadım. Büyük diyebileceğimiz gazeteler teker teker küçülmeye gidiyor, patron muhabirlik yapmaya başlıyordu.
Babamdan, öğretmen olan abimin mezun olur olmaz çalışmasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm, ‘Hala iş bulamadın mı? İş yoksa Denizli’ye dön’ baskısı her geçen gün artıyordu. Durum böyle olunca dönüş kaçınılmaz oldu ve hayal kırıklıkları ile yola düştüm. Orada da mesleğime dair bir iş bulamadım. Evde oturduğum 1 aylık dönemde babam hala harcamalarımdan şikayetçiydi. Bu yüzden artık mesleğime dair ideallerimden vazgeçip garsonluk, kasiyerlik gibi işlere yönelmek üzereydim. Tam o anda kuzenim aracılığı ile sadece İzmir’e giderken geçtiğim Nazilli’ye CV’mi yolladım. Nazilli’de 2 gazetenin muhabir aradığı ve beni görüşmeye çağırdıklarına dair bir telefon aldım. Bilmediğim bir şehirde gazetecilik yapabilecek miyim düşüncesi ile tekrar yola koyuldum.
Nazilli’ye geldim ve beklediğimden çok daha farklı bir manzara ile karşılaştım. Bir ilçe olmasından dolayı, günümüzden daha geride bir görüntü bekliyordum ama şehir denilebilecek bir yerleşim yeri olduğunu gördüm. Gazetemizin imtiyaz sahibi Erdal Savaş ile iş hakkında görüştüm ve eski çalışanlarından bilgi aldım. Kafamda hala Nazilli’ye dair soru işaretleri olmasına rağmen işi kabul ettim ve geldim.
İlk haftalar oldukça zorlu geçti. Denizli’de yaşamaya devam ettiğim için her gün otobüs ile gidip geldim. Bu durum beni oldukça yoruyordu. Sonrasında baktım olacak gibi buradan bir ev tuttum ve yerleştim.
Para açısından bilmediğin bir yerde yüksek denebilecek bir kira ödeyip çalışmak pek akıl karı gibi durmasa da aslında durum pek öyle değil. Burada mali yönden belki hep ekside olacağım ama tecrübe satın alacağım. Eline bir kamera alan herkesin gazeteci gibi ortalarda dolaşmasının aksine, bu mesleği hakkı ile yapabilmek için tecrübe satın alıyorum. Ayrıca kendimi oldukça şanslı hissediyorum. Mesleki açıdan Nazilli’ye fazla olduğunu düşündüğüm insanlarla bir arada çalışıyor ve onlardan her gün yeni şeyler öğreniyorum.
Ve her şeyden önemlisi, lise son sınıfta söylediğim, ‘Ben gazeteci olacağım’ sözünü hala söyleyebiliyorum. Ben gazeteci olacağım.

 İsmail GÜREL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail GÜREL - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi