İŞLETMELERİN GELİŞİMİ, YENİDEN ÖRGÜTLENME MODELİ VE ÖRGÜTSEL TASARIM.

Ticari organizasyonun en önemli aktörleri işletmelerdir. İşletmeler bir çok fonksiyonları ile değer üreterek ekonomiye ve sosyal hayata katma değer yaratırlar. Bu sebeple işletmeler bir ülkenin vazgeçilmez ekonomi kurumlarıdır.
Reel sektörün oluşması ve geniş bir coğrafyaya yayılması işletmeler sayesinde olur. İstihdamın yüzde doksanı işletmeler tarafından sağlanır. Dolaysız vergiler büyük oranda işletmelerden alınır. Dolaylı vergilerde de azımsanmayacak oranda katkı sağlarlar. Sosyal Güvenlik Sisteminin devamını sağlayan primlerin büyük oranını işletmeler öder. Bunun yanında taşınmazlara bağlı vergiler ile çevresel vergilerin çoğunu işletmeler öder.
Devletin topladığı vergiler, primler ve diğer yükümlülüklerin büyük oranda işletmelerden sağlandığının gerçeğiyle şunu söyleyebiliriz ; İşletmeler bir devletin sosyal devlet olma ülküsüne çok önemli katkı sağlarlar.
İşletmeler; Sosyal dokuyu ilmek ilmek dokuyanlardır. Mülkiyet edinme hakkını geniş coğrafyaya yayarak bölgesel gelişmişliği sağlarlar. Gelir dağılımı ve fırsat eşitiğinin sağlanması noktasında Devletin Sosyal ve Ekonomik politika ve hedeflerinde çok önemli katkı verirler.
Bu kadar önemi olan bu kurumların geliştirilmesi devletin gelişmesi ile birebir alakalıdır. Öyleyse işletmeler ile ilgili özel kanun veya kanunların çıkarılmasıda bir ihtiyaçtır.
İşletmeler Türkiye’de olduğu gibi Dünyada da ekonomi sektörünün % 90 larını oluştururlar. Bu nedenle özel hukuka ihtiyaçları vardır. Ayrıca Mesleki örgüt yapılarınında yeniden dizayn edilmesi şiddetle ihtiyaçtır. Odaların daha işlevsel hale getirilmesi daha fazla inisiyatif almaları sağlanmalıdır. Kendi kendilerine yeten, risk sigortalarını yapabilen, finansman imkanlarını sağlayabilen, işletme birlikteliklerini gerçekleştirebilen ve en önemlisi işletme sahiplerine eğitim ve akademik imkan sağlayan kuruluşlar haline getirilmeleri gerekmektedir.
İşletmelerin yaşamlarını devam etmelerinin yeniden mesleki birlik örgüt tasarımının yapılarak kendi kendilerini yöneten, kendilerine yeten ve çözümleri kendi içinde sağlayabilen bir birlikteliğin olmazsa olmaz koşulu ile yeniden yapılanmaktan geçmektedir.
İşletmelerin geliştirilmesi, istihdamın sağlanması, vergi ve sgk gelirlerinin artırılması, mal ve hizmet üretimi ile milli prodüktivitenin artırılması yeni bir reform paketi ile mümkündür.
Bugün işletme sahiplerinin en önemli sorunu yarın endişesidir. Birçok sektörde risk sigortaları mevcutken, işletmeler ve işletme sahipleri ile ilgili herhangi bir güvence yoktur. Yarının ne olacağını, işine devam edip edemeyeceğini, işlerin sürekli olup olmayacağını, sağlık sorunlarında, ekonomik krizlerde işletmelerinin devamlılığının nasıl sağlanacağı endişesi, işletmelerin gelişimine engel olmaktadır. O halde, buna bir çözüm bulmak gerekmektedir. Konu, başta devlet kurumu olmak üzere tüm sektör temsilcilerine ve işletme sahiplerine sorumluluk yüklemektedir.
İşe yeniden organizasyonlamak ile başlanabilir. Öncelikli yapılacak iş, yukarıda bahsettiğim üzere işletmelerle ilgili özel hukuk düzenlemesi gerekmektedir. Mesleki Örgütler yeniden yapılandırılmalıdır. İşletmeler ve işletme sahiplerinin güvenceleri ile ilgili yasalar güncellenmeli ve yeni yasalar çıkarılmalıdır. İşletmelerin finasman ihtiyacını karşılayacak bir kurum oluşturulması, İşletmelerin ortak birimler kurabilmeleri, Ar-Ge, Üretim ve pazarlama faaliyetleri, insan kaynakları, kalite yönetimi hakkında bilgi, eğitim uygulamalarını ortak ve ortak giderlerle yapabilme imkanını sağlamak gerekmektedir.
Gelişmekte olan ülkemizde, tüm ekonomik faaliyetleri ve sektörleri tek bir Ticaret Kanunu ve tek bir Borçlar Kanunu ile yönetmek mümkün görülmemektedir. Tüm ticari organizasyonları sektörel ve ölçek bazlı hukuk sistemine oturtmak, yasalaştırmak, ihtisaslaştırmak gereklidir diye düşünüyorum. İşletmeler Küçük, Orta, Büyük diye ölçek bazda nasıl tanımlandıysa; Bunlarla ilgili hukukunda Küçük, Orta, Büyük işletmelere göre sektörel ve ölçek bazda düzenlenmesi; daha anlaşılır, uygulanır, sade ve işlevsel olacaktır.
Ve hatta, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından ayrı olarak Mikro ve Küçük İşletmelerle ilgili “ ESNAF, SANATKAR VE KÜÇÜK İŞLETMELER BAKANLIĞI “ kurulması düşünülebilir.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi