Sınırda 1 gün

Cuma günü İzmir Adnan Menderes Havaalanı’ndan İstanbul aktarmalı başlayıp Diyarbakır, Şanlıurfa ve sınır ilçemiz Ceylanpınar’da süren bir buçuk günlük programa ilişkin izlenim ve değerlendirmelerim, Türkiye’nin güney sınırında yaşananların çok küçük bir yansıması olacak.
Sabah 06’da Diyarbakır’dan hareketle geldiğimiz Şanlıurfa’da hayat oldukça sakin ve sıradan. Ancak Ceylanpınar’a hareket edip Şanlıurfa merkezden Viranşehir istikametine yol almaya başladığımız andan itibaren Suriye sınırından yükselen dumanları görmek mümkün.
Sınırın sıfır noktasına bulunan Ceylanpınar’a girişte bekleyen zırhlı araçlar ve kontrol noktaları hemen göze çarpıyor. Kaymakamlık ve belediye binası boşaltılarak güvenli yerde bulunan bir okula taşınmış. Mülki ve mahalli işler buradan yönetiliyor.

100 bini yerli halk, 20 bini de Suriyeli göçmenlerin oluşturduğu nüfus yoğunluğu Barış Pınarı Harekâtı’nın başlamasıyla yüzde seksen oranında azalmış. Teröristlerin havan saldırısında hayatını kaybeden 11 yaşındaki Elif Terim ile yine havan saldırısında yaralananların artması ilçede yaşayanları başka ilçelere gitmeye zorlamış. 5 günlük arayı olumlu bulanlar yavaş yavaş tekrar Ceylanpınar’a dönmeye başlamış ancak hala gözlerde tedirginlik hâkim.
İnsanlar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyor. İlçede güvenlik üst düzeyde. Sınırda da öyle.
Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu askerlerinin yanı sıra, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) elemanları da bölgede kuş uçurtmuyor. Gözler ve eller tetikte, kulaklar ise Ankara’da. Zira güney sınırımızda yaşananlar hiçte televizyonlarda anlatıldığı gibi değil.
Ceylanpınar ile Rasulayn kuş uçuşu 100 metre. Dikkatlice bakınca mevzilerdeki teröristleri görebiliyorsunuz. Ara ara taciz ateşi sürüyor. Bu nedenle askerlerimiz sivillerin sınır hattına yaklaşmamasını öneriyor. Ancak bu pek mümkün değil çünkü gittiğimiz evlerin çoğu neredeyse sınırın 30-40 metre dibinde. Ziyaret ettiğimiz bir sınır karakolunda gördüklerimiz ise göz yaşartıcı türden. Karanlıkta dışarı ışık sızmasını önlemek için binanın tüm odalarının pencereleri kum torbalarıyla kapatılıp kalın perde çekilmiş. Karakolun bahçesinde Türk subayları, Milli Suriye Ordusu komutanları ve MİT elemanları masaya serdikleri bölge haritası üzerinde değerlendirmede bulunuyor.

Moraller yüksek, sabırsızlıkla 120 saatlik mühletin dolacağı Salı günü bekleniyor. Peki, Salı günü ne olacak? Bunun yanıtını biraz geriye gidip vermek daha anlaşılır olacak sanırım.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütleri PKK-PYD ve YPG ile DAEŞ’e karşı başlattığı Barış Pınarı Harekâtı, ABD ve batıyı şaşırtan hız ve etkide sonuç vermeye başlayınca Başkan Trump devreye girerek yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Türkiye’ye yolladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan 4 saat 20 dakikalık toplantının ardından 13 maddelik mutabakat tüm dünyaya duyuruldu. Mutabakata göre YPG, PYD ve PKK’lı teröristlerin tüm silahlarını bırakarak Suriye’nin kuzeyinden 20 mil (32) Km güneye çekilmesi ve boşaltılan alanda (Irak sınırından başlayan 440 Km uzunluk, 32 Km derinlik) güvenli bölge tesis edilmesi üzerinde anlaşmaya varıldı. Türkiye bunun üzerine, teröristlerin bölgeyi süratle boşaltması için tahliye koridoru açıp izlenecek güzergâh planını Amerikalılara teslim etti.
PKK, YPG ve PYD’li teröristler geri çekildi mi? Hayır! Sınırda konuştuğumuz tüm askerler bunun bilincinde. O nedenle eller tetikte. Ara verilen Barış Pınarı Operasyonu her an yeniden başlayabilir.
Şimdi gözler yarın Erdoğan-Putin görüşmesine çevrilmiş durumda. Görüşmeden ne mi çıkar?
TÜRK ASKERİ ARA VERDİĞİ İŞİ BİTİRMEK İÇİN TETİĞE BASAR…

Erdal SAVAŞ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erdal Savaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi

Anket Sizce KORONAVİRÜS nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilsin mi?