Örgütsel tasarım

Örgütsel tasarım ; bir örgütün amacını gerçekleştirebilmesi, faaliyetlerinin sonuçlandırılması için gerekli olan örgüt yapısının oluşturulması, üst ast ilişkisinin kurulması, örgüt içinde karışıklığa meydan vermeyecek şekilde görevlerin tanımlanması ve yetkilendirilmesidir. Örgütleme süreci , yönetimin unsurlarından birisi ve en önemlilerindendir.Örgütlerin verimli ve başarılı olabilmeleri için gereken ön şart örgütlenme ilkelerine göre kurulmaları ve çalışmalarıdır. ( Bekir Buluç)

ÖRGÜTSEL TASARIMA NEDEN İHTİYAÇ VARDIR ?
Dünyadaki bütün sistemlerin bir tasarımı vardır. Bu tasarım , sistemin amacını, amacın gerçekleşebilmesi için gereken organizasyonu ve görev tanımlarını içerisinde barındırır. Aksi halde sistem çalışmaz, sistem çöker ve görevini yapamaz. Örgütlerde bir sistemdir. Bu sistemin kurulması, sisteme bir misyon yüklenmesi, sistem içinde görev tanımlarının belirlenmesi ve sistemin çalışması gerekmektedir.

Örgütlerin belirli bir disiplin içinde en alttan en üste kadar organizasyon yapısının kurulması ve bu organizasyonun kusursuz bir şekilde işlemesi bir yapılanma sonucu olur. Bu yapılanma örgütlerin tasarımı sonucu ortaya çıkar. Her örgüt kendi amaçları doğrultusunda karekteristik tasarımlarını yapar.

ÖRGÜTSEL TASARIM ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?
1- Dikey örgüt modeli
2- Yatay örgüt modeli
3- Amaçsal örgütleme
4- İşlevsel örgütleme
5- Fonksiyonel örgütleme
6- Matris örgüt modeli
Örgütler kendilerine uygun gördükleri tasarım modelini seçebilirler. Ancak, örgütsel tasarımın seçilmesinin faktörleri vardır. Bu faktörlerden en önemlisi çevresel faktördür. Bu bağlamda sadece örgüt içi baz alınarak veya tercih edilerek model uygulamasına gidilmesi doğru olmaz. Örgüt içi , Örgüt dışı çevresel faktörlerin dikkate alınması ve bunun dışındaki coğrafya, popülasyon, lojistik, eğitim, kültür, gelenekler, görenekler, tercihler ve davranışlar gibi faktörlerinde değerlendirilmesi ile örgütsel tasarım modelinin kararının verilmesi ve uygulanması gerekir.

Örgütsel tasarım örgütler için stratejik öneme sahiptir. Örgütün işleyişi tamamen bu tasarıma göre gelişecektir. Tasarım ile örgütün işleyişi belirli bir sisteme bağlanacaktır. Örgütün tüm işleyişi bu sistem vasıtasıyla gerçekleşecektir.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi