Rücu şartlı hibe nedir?

Sevgili okuyucularım bu hafta ki konumuzda ise rücu şartıyla yapılan hibe (bağış) işleminden bahsedeceğim diyeceksiniz ki o işlem nedir dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle Hibe (Bağış) bir bedel ya da başka bir karşılık olmadan, bir malın mülkiyetinin bir başkasına devredilmesi işlemi oluyor. Hibe (bağış) işlemi rücu şartı ile de yapılabilir. Peki, rücu şartlı hibe nedir?

Rücu şartlı hibe (bağış) nedir?
Tapu Müdürlüklerinde yapılan işlemler arasında "rücu şartlı hibe" de yer alıyor. Rücu şartı ile bağış; bağışı kabul edenin bağışı yapandan önce ölmesi halinde, mülkiyetin bağışı yapana geri dönmesine rücu şartlı bağış deniyor. Taşınmazı Bağışlayan kişi Rücu Şartıyla bağış yapabilme olanağına sahiptir. Rücu anlam olarak vazgeçebilme anlamına gelir. Rücu şartlı bağışta taşınmaz mülkün mülkiyeti bağışı kabul eden kişi adına tescil edilir bununla beraber, şerhler sütununa rücu şartının variyetine işaret edilir. Buradaki rücu şartı sadece bir tek şart olabilir. O da hibeyi kabul edenin bağışlayandan önce ölmesi halinde taşınmazın bağışlayana geri döneceği kuralıdır. Bunun dışında bir şartla taşınmaz geri dönmez. Fakat bir tüzel kişi lehine rücu şartlı bağış yapılmış olup da tüzel kişilik son bulursa bu da bir bağıştan dönüş (vazgeçme) sebebidir. Rücu şartı gerçekleşirse, yani lehine bağış yapılan kimse bağış yapandan önce ölürse, lehine rücu şartı bulunan kimse (eski malik) taşınmaz malın kendi adına yeniden tescilini isteme hakkı vardır. Bunun için mahkemeye başvurmasına gerek olmamaktadır.
Kimi mal sahipleri hibe işleminde bulunamıyor. Örneğin reşit olmayan kişiler, zihinsel özürlüler, reşit olmuş ancak temyiz kudreti olmayanlar, kanuni temsilcilerinin izni olsa dahi bağış yapamıyor.
Vasiler; vesayeti altındaki kişinin malını bağışlayamaz. Veliler; velayeti altındaki küçüklerin malını bağışlayamaz. Küçük ve kısıtlılar kendilerine yapılan bağışı kabul edebilirler.
Ancak veli ya da vasi, küçük veya kısıtlıyı bu bağışı kabulden men edebilir. Hibeyi yapan kimse, bağışı kabul eden kimseye bir takım mükellefiyetler yükleyebilir. Bunlar bir şeyi yapma şeklinde olabileceği gibi bir şeyi yapmaktan kaçınma şeklinde de olabiliyor. Haftaya başka bir konuda buluşmak üzere hoşçakalın dostça kalın.

Cemile CABADAĞ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemile Cabadağ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi