Gayrimenkulde intikal nedir?

Sevgili okuyucularım bu hafta ki konumuzda İntikal işleminden bahsedeceğim. İntikal kelime manası; konumuzla alakalalı olarak bir mirasın atadan kalması manasına gelir. Bu konuyu biraz daha açarsak intikal; miras bırakan kişinin ölümü sonucunda yasal mirasçı vefat eden kişiye ait malların üzerlerine almak için başlattıkları yasal süreçtir.

Mirasçı olarak adlandırılan kişi ya da kişiler birinci dereceden kan bağı olan kişilerde olabilir kan bağı olmayan evlatlık ya da çocuksuz evliliklerin sonucunda eşlerin ikisinin de ölümü ile eş kardeşlerine miras kalabilir. Yasal mirasçıları şöyle sıralayabiliriz. Eşler, Çocuklar, Anne ve Babalar, Çocuksuz ölümlerde Eşlerin Kardeşleri, Kan bağı olmayan evlatlıklar ve Kanuni mirasçısı olmayanlarında Mirasçısı ise Devlettir. NOT; İntikal mevzuu kişinin yasal mirasçı kendi aile yapılarının ve akrabalarının durumlarına göre değişebilir.

MİRAS İNTIKALI IÇIN GEREKLI EVRAKLARI ÇOK BASIT ŞEKILDE ŞÖYLE SIRALAYABILIRIZ.
Sulh hukuk mahkemesi ya da Noterlerden alınan veraset (mirasçılık belgesi)
Mirasçıların kimliklerinin aslı
Vekaletname verdiyse vekaletleri ve vekil tayin ettikleri kişinin kimlik aslı
Varsa tapu ya da tapu kayıt belgesi.
VERASET ÇIKARMA YOLLARI VE SÜREÇLERI
Mirasçılık belgesi(veraset) iki yöntemle çıkartılabilir.
Noterler aracılığı ile mirasçılık belgesi çıkarmak için yasal mirasçılardan bir tanesi bizzat ya da mirasçılık belgesi çıkarmak için yetki verdiği kişinin başvurusu neticesinde aynı günde çıkarılabilir. Burada önemli olan husus miras bırakanın ölüm tarihinin yakın olması ve aile soy bağlarının nüfustaki kayıtlarının düzgün olması gerekir. Mirasçı ailesinin nüfus kayıtlarında yanlışlıklar varsa eksik mirasçı ya da fazla mirasçılar mirasçılık belgesinde gözükebilir. Bunun sebebi noterlerdeki mirasçılık belgesi alırken tek bakılan kısımsa mernis kayıtlarıdır buradaki hata mirasçılık belgesinin hatalı çıkmasına sebebiyet verir. Bu yüzden noterde miras çıkartan mirasçının aile bağlarının ve soylarının çok iyi bilmesi gerekmektedir. Mirasçılık belgesinde şüphe duyulacak tanımadığınız mirasçıların ya da eksik mirasçıların çıkması durumunda veraseti Sulh hukuk mahkemelerinden almasını tavsiye ederiz.
Sulh Hukuk Mahkemelerinden mirasçılık belgesi çıkarmak için yasal mirasçılarından bir tanesi bizzat ya da yetki verdiği herhangi bir avukat aracılığı ile başvuru yapabilir. İntikal için veraset belgesi istediğiniz il ya da ilçenin Sulh Hukuk Mahkemelerinden alınabilir. Eğer mirasçısı sayısı az ve miras dağılım basit ise ilgili mahkemenin yoğunluk duruma göre duruşma günü verilmeden mirasçılık belgesi çıkarılabilir. Eğer ki mirasçı sayısı çok ve miras dağılımı karışık ise mahkeme duruşma günü verir ve ilgili yazışmalardan sonra dosya miras pay payda dağılımı için bilirkişiye rapor hazırlamak üzere gönderilir. Bilirkişi ücreti yatırılır ve rapor düzenlendikten sonra eğer bir itiraz yoksa hakim taktirince duruşma günü verilir ve kabul edilir. Süreç olarak mahkemelerin yoğunluğu durumuna göre değişebilir. Bazen 1 ay içerinde çıkan mirasçılık belgesi 1-1,5 yıl da sürebilir. Haftaya başka bir konuda buluşmak üzere hoşçakalın dostça kalın.

Cemile CABADAĞ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemile Cabadağ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi