Acizane fikrim

Bazen “borç”
Bazen “taşınırken yardım istemek”
Bazen “evlilik teklifi”
Bazen de “iş teklifi”
isteriz ve sorarız...! Ancak duyabileceğimiz bir “HAYIR” cevabı, bazen bir tokat gibi acıtır. “HAYIR” denilmesinden korkarız, “HAYIR” demekten ise çekiniriz!

Korkumuz...alabileceğimiz bir ”HAYIR’ın” peşinden yaşayabileceğimiz, “hayalkırıklığındandır”!

“HAYIR” demeye cekinmemiz ise..., aynı duyguyu karşımızdakine yaşatmak istemediğimizdendir!
Farkında olmadan bir empati yapmış oluyor ve dolayısı ile “HAYIR” demekle, karşımızdakini hayalkırıklığına uğratmak istemiyoruz! Ve aynı zamanda “EVET” demenin getirbileceği sorumluluğu üstlenmek istemediğimizdendir... çekingenliğimiz!
“EVET” demek, yani olumlu bir cevap vermekle birlikte, yerine getirmemiz gereken bir sorumluluk üstlenmiş oluyoruz!

„HAYIR“ diyebilmenin..., “HAYIR” kelimesini yumuşatmanın “sırrı”..., “sebep’de” gizlidir!
Yani “hayır” dediğinizde, “sebebini” belirtirseniz, karşı tarafın hayalkırıklığına uğramamasını ve şahsına karşı bir “HAYIR” olmadığını hissetirmiş olursunuz!
Aynı şekilde..., bir “HAYIR” cevabı ile karşılaşma ihtimalini düşürmek istiyorsanız “sebep” belirtin!
Bir marketin kasa bölümünde sıramızı beklerken, bir şahsın “sebep” belirtmeden sıramızı istemesine verebileceğimiz tepki ne olabilir...? Aynı kişi “sebep” belirterek...örneğin; “çocuğum ev’de yalnız, sıranızı bana verirmisiniz?” diyerek sıramızı isterse, tepkimiz ne olabilir?

Geçmiş yazılarımın içeriğinde kısmen belirttiğim örneklerde, “çocuklarımızı eğitirken” şiddet veya tavır koyma yerine “sınırlar” belirlememiz gerektirdiğini yazmıştım! Çocuklarımıza “HAYIR” diyebilmeyi ve gelecekte karşılaşabileceği bir “HAYIR” cevabına hazırlıklı olmasını öğretmemiz gerekiyor! Ancak çocuğumuza sınır belirlerken....yani “HAYIR” derken, “sebebini” izah ederek, “HAYIR” dememizin sebebini, Çocuğumuzun anlamasını sağlayarak “HAYIR” dememiz gerekiyor!

Sebep belirtmedende “HAYIR” diyebiliriz. Örneğin;
“şu an itibari ile evet diyemeyeceğim”...
Böylece “HAYIR’ın” bir tokat gibi acıtmasınıda önlemiş oluruz!

 ÖNCE PARAMI? BAŞARIMI?

Susadığımızda çeşme bize gelmiyor! biz çeşmeye gidiyoruz...! Para’da çeşme gibidir, bizi ayağına bekler! Paranız ve bir başarınız, yoksa, çeşme size çok uzak gelir. Ancak uzak yollar, ilk adımla başlar! Adım atmak istemiyorsanız, yazacaklarım size hitaben değildir, okumak için zaman harcamayın!

PARAMI? BAŞARIMI...?
Nakit ile varlık arası gibidir! varlığınız vardır nakite dönüşteremezsiniz veya nakitiniz vardır yatırıma dönüştüremezsiniz. Birisinde müşteri arar, diğerinde ise müşteri siz olursunuz! Her ikiside diğerinin takipçisidir! Müşteri aradığınızda “ballı müşteri” ararsınız, siz müşteri olduğunuzda “mümkünse uygun olsun” müşterisi olursunuz! Her ikiside para kazandırır. Ancak “BAŞARILIYSANIZ”???? size para kazandırır! Ballı müşterinin size gelme ihtimali, ürününüzün kaliteli, sizin ve şirketinizin güvenirliliği ve geçmiş referanslarınız ile bağlantılıdır! Uygun olmasını istediğiniz bir ürüne talip olduğunuzda ise aynı kriterler geçerlidir!
Bir sağlık sorunu olduğunda, ameliyat edilmek için kimi tercih ederiz? Muhtemelen başarısını (uzmanlığını) ispat etmiş bir Doktorumuzu tercih ederiz...???

Klasik bir söz..; “Bana akıl verme, para ver..!
Aklı olmayana para teslim edilirmi?
Diyelim ki parayı verdik, aklı olmayana para dayanırmı?

Dolayısı ile önce para değil, BAŞARI!
Sevilen ve güvenilen bir kişilik, kaliteli ürün, istikrarlı çalışma ve sonucunda tavsiye edilen, “ARANAN” bir tüccar, “ARANAN” bir Uzman, “ARANAN” bir kişilik. Sonrasında paraları saymaya vaktiniz bile olmaz!

Çeşme ayağımıza gelmediğine göre, biz çeşmeye yürümemiz gerekiyor! Önce çeşmeye yürüyebilmeyi öğrenmemiz gerekiyor!

Herşey düşüncelerimizde başlar!
Her ne düşünüyor ve söylüyorsanız..., siz hep “HAKLISINIZ” çünki siz söylüyorsunuz!
“Çeşme bana uzak, ben yürüyemem diyen yürüyemez” siz “HAKLISINIZ”!!! Yürürken düşebilirim?? “HAKLISINIZ”!!!
Elinde bir fincan, “kahveyi dökmeden götüreyim...” diye düşünen, büyük olasılıkla kahveyi döker! yine “HAKLISINIZ”!!!
“HAKLI” çıkmak istiyorsanız, olumsuz ne varsa düşünmeye devam edin “HEP HAKLI ÇIKACAKSINIZ”!!!
Yok “BEN HEDEFE ULAŞMAK İSTİYORUM” diyorsanız..., düşüncelerinizi değiştirin, olumlu tarafından bakın ve çeşmeye doğru ilk adımınızı atın. Ve göreceksiniz ki, o ilk adım sizi “ÇEŞMEYE”..., “HEDEFİNİZE” ulaştıracaktır!

“ÖNCE BAŞARI..., PARA PEŞİNDEN GELİR!

Başarı...? eğitim, kalite, araştırma, istikrar ve alanınızda uzmanlaşmanın neticesidir!
Çeşme sizi bekliyor!

Acizane fikrim

Mustafa Göğüş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Göğüş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi