Hayata dair

Bugün benim doğum günüm.
Otuz üç yıl Nazilli Sümerbank Dokuma ve Basma Fabrikasında çalışan, merhum dokuma ayar ustası Ahmet Usta’nın yedi çocuğundan biriyim.
Yeni Mahallede doğan, Dumlupınar Mahallesinde yetişen, Şirinevler Mahallesinde büyüyen bir hayat. Çocukluğumuz mahallede geçti. Okulda öğrendik, sokakta eğlendik. Ancak o sokakların bugün ile çok farkı var. Sokaklar sosyal hayatın yaşandığı yerlerdi. Büyükler büyüklüğünü, küçükler küçüklüğünü bilir, saygı ve sevgi ile yaşanırdı. O zamanlarda sokaklar bugünkü gibi güvensiz ortamlar değildi.

Nazilli ovasının pamuk tarlalarının içinde çalışma hayatına başladık. Pamuk çapası; birinci çapa, ikinci çapa. Pamuk toplama; birinci kat, ikinci kat ve gerekirse üçüncü kat pamuklar toplanırdı. Hiç unutmam dayım pamuk toplayanların arkasında gezer, kozaklarda pamuk bırakanlara kızardı. Tabiki haklıydı... Bir yıllık bir emeğin ziyan olmasını istemezdi.

Arkadaşlarımı organize eder, Lisede okurken hafta sonları pamuk toplamaya giderdik. Hem harçlığımızı çıkardık, hem de çalışmayı öğrendik. O arkadaşlarımdan birisi bugün Profesör Doktor, Dekanlık yapmış birisi. Öğretmen olan, Mühendis olan, emekçi olan, topluma değer katan arkadaşlarımda var. Hayattaki en önemli kazanımlardan biriside; Çalışmayı öğrenmektir.
Derken büyüdük ve çoluk çocuğa karıştık, çocuklarımızı büyüttük, okuttuk hayata yetişdirdik çok şükür.
İş hayatına profesyonel olarak katılışımında 40 ncı yılı.
18 yaşımda başlayan mesleki çalışma ve öğrenme ile 23 yaşımda başlayan profesyonel iş hayatı.
Çok yol yürüdük, çok yol katettik. Yaşım itibariyle ülkemizdeki büyük değişimleri yaşadık. Manuelden dijitale geçtik. Değişimleri adapte olduk.
Sıfırdan başlayan bir iş hayatı, mücadele ve azim.
Yılların verdiği tecrübe ile şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Hayatın sırrı, hayatın sihri eğitimdir.

Eğitim şart !
Eğer başarıya ulaşılmak isteniyorsa, yaşam boyu eğitime önem vermek gerekiyor. Günümüzde, uyandığımız her sabah güne bir değişiklikle bir yenilikle başlıyoruz. Bu değişikliklere ve yeniliklere ayak uydurmak , adapte olmak gerekiyor. Eğitim yaşamın tüm evrelerinde ihmal edilmemesi gereken stratejik bir gerçektir.
Bireysel olarak değişime ayak uydurmak gerekiyor aslında da, ancak toplumsal olarak değişime adapte olmaktan ziyade değişimi gerçekleştiren bir toplum olmak olmalıdır önceliğimiz.
Yaşamda, sihirli bir sopa yok!
Hiç bir şey bir anda ve kendiliğinden olmuyor. Çalışmak, çalışmak, çok çalışmak gerekiyor.
Bilgi ve teknolojiyi kullanmak en önemli unsurdur. Bireysel ilişkiler, sosyal faaliyetler, davranışlar, hukuk ve yorum en üst başlıklar. Sonrası sebat, sabır, şükür...
İş hayatına atılacaklar ve iş hayatında olanlara tavsiyem odurki!
Hiç bir zaman ihmal edilmemesi gereken üç gerçek şunlardır ; Eğitim, bilgi ve teknolojidir.
“ Değer “ çok önemli bir kavramdır. “ Değer bilmek “ derlerya, hayatın ölçüsüdür, tartısıdır. Hayatı ölçüp tartamayanlar hayatın her alanında sıkıntı yaşarlar. Kuyumcunun tartısı gibi hassas olunması gerekir.
“ Değer “ ; Çalışanın hakkını, malın ve hizmetin hakkını, ticaretin hakkını ölçer, yaşamı dengeler.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi