Mirastan ISKAT nedir?

Sevgili okuyucularım bu haftaki konumuzda ise ıskat dan bahsedeceğim. Ülkemizdeki en önemli konulardan biri mirastır. Mahkemelerin belirli bir kısmının dava konusu miras hukukudur. Miras hukukunun toplumda en çok merak edilen konularından biride ıskat durumudur. Ailelerinde sorun olan anne ya da babaların çocuklarını mirastan men etme meselesini araştırdığı gözlemlenmiştir. Peki sebepsiz çocuğunuzu mirastan men edebilir misiniz? Çocuğunuza kızgınsınız ve mirastan mahrum etmek istiyorsunuz. Unutmamak gerekir ki sizden kalan mirasta çocuğunuzun saklı payı bulunmaktadır.

SAKLI PAYI OLAN MİRASÇILAR KİMLERDİR?
Miras bırakanın birinci ve ikinci zümre mirasçılarıdır. Bunlar miras bırakanın anne babası, eşi, çocukları ve onların alt soylarıdır. Saklı payı olan mirasçıların mirastan men edilebilmesi için belirli şartların oluşması gerektirmektedir. Yani çocuğunuza kızdığınızda belirli durumlar dışında mirastan men edemezsiniz. Bu durum için belirli şartlar gerekmektedir.

MİRASTAN MEN EDİLEBİLMESİ İÇİN ŞARTLAR ŞUNLAR;
Mirasçı, miras bırakana ve diğer aile üyelerine aile hukukundan doğan yükümlülükleri önemli ölçüde yerine getirmemişse mirastan meni istenebilir. ( Yargıtay bu durumun önemli ölçüde olmasına dikkat etmektedir.) Örnek verecek olursak çocuksuz ölen bir evladın mirası ilk önce üst zümreye çıkar. Eğer çocuk sağ iken anne ve baba çocuğa bakmakla yükümlü olduğu halleri yerine getirmemişse, ya da mirasçıların anneye yada babaya aşırı ilgisizliği vb durumlarda mirasın meni istenebilir. Mirasçı, miras bırakana ve diğer aile üyelerine ağır suç işlemişse mirastan men edilebilir. (Örneklendirecek olursak anne veya babaya ölmeden önce şiddet uygulanırsa miras bırakan vasiyetle kişiyi mirastan men edebilir.) Mirasçının işlediği suçtan dolayı illa ceza alması gerekmez. Mirastan çıkartmak usul olarak genelde vasiyetle yapılır. Vasiyette aranan şarta göre mirastan mahrum edilecek kişinin mirastan mahrum sebebini açık açık yazması gerekir. Mirastan men sebebi açık bir şekilde ifade edilmezse veyahut ispatlanamazsa saklı paylı mirasçı saklı payını alır. Mirastan çıkartılan mirasçı, miras bırakandan önce ölmüş sayılır. Miras, varsa alt soyu yoksa miras bırakanın diğer mirasçılarına kalır. Yani mirastan men edilen kişinin çocukları varsa mirastan miras saklı payını alır yoksa diğer mirasçılar alır.
MİRASTAN MEN DURUMUNDA SAKLI PAY NE DEMEKTİR?
Saklı pay hakkı birinci zümre mirasçılarının Anne ve Baba, eş, çocuklar ve onların çocukları hakkı olup miras payının bir kısmının miras bırakan(ölen) tarafından tasarrufunun engellenmesi durumudur.

MİRASTA SAKLI PAYLI MİRASÇI KİME DENİR?
Kanunumuza göre, saklı paylı mirasçılar birinci zümrede mirasçılarının tamamı yani çocuklar, torunlar, torun çocuklarıdır. İkinci zümrede ölenin ana ve babası saklı pay sahibidirler. Kardeşler ve kardeş çocukları saklı pay sahibi değildir. Ancak 10/05 /2007 tarihinden önceki ölümlerde kardeşlerinde miras saklı pay hakkı vardır.

MİRAS SAKLI PAYIN İHLALİ VE TENKİS DAVASI.
Saklı pay hakkından doğan en çok karşımıza çıkan davalar Tenkis davalarıdır. Bu davalar genelde miras bırakanın ölmeden önceki dönemde çocuklarının bir kısmından malları mahrum etmesi yani satması ile oluşur. Genelde babanın ya da annenin malı kardeşlerden birinin üzerine yapılır. Ölümünden sonra bu durum ortaya çıktığında diğer kardeşler dava yolunu seçerler. Bu davaya da Tenkis davası denir. Bu davalar aslında geri iade davalarıdır ve ispatlanması durumunda genelde saklı paylar hak sahiplerine iade edilir. Tenkis davası miras bırakanın ölümü sonucunda açılabilecek bir dava olduğu unutulmaması gerekir. Haftaya başka bir konuda buluşmak üzere hoşçakalın dostça kalın.

Cemile CABADAĞ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemile Cabadağ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi