Özgür çocuklar

 ÖZGÜR ÇOCUKLARIN ‘KENDİ ÇOÇUKLARININ ÖZGÜRLÜĞÜNE KASTİMİ VAR ??

Bizim Gençliğimizde ..
Bizim yani 1960 ‘lı ve 70 li tarihleri içeren tevellüt sahibi bizlerin çocukluk ve gençlik yılları ,yaşamları ,kültürel ve sosyal yapısı ,ideolojik bakış açıları çok farklıydı bazen o yilları düşündükçe adeta şu an yaşanılan hayat ve sosyalite ile hiç bir alakası olmadığı sanki başka bir dünyada başka bir ülkede yaşamışız o güzel yaşanmışlıkları olarak düşünüyorum......

-Bizim zamanımızda çocuk olmak ayrımcalıktı ÖZGÜRDÜK en başta ve Hür’dük
-Şimdi çocuklar ufacık odalarda küçücük ekranların içine sığdırılan dünyaları içinde mahkumlar . Masada laptoplar elde akıllı telefon çocuklarda akıl ise mahkum....
-Bizim çocukluğumuzda arkadaşlarımızın evine habersiz giderdik sofraya diz çöker somun ekmeği bölüşür gülüşürdük.Arkadaşımızın annesine anne diye hitap eder anne pencereden anneye bağırır Nebahat hanım Sedat burda merak etme burda yatsınlar İbrahim’le diye bağırır pencereyi kapatırdı ...
-Şimdi çocuklar bir arkadaşına gitmek için günler önceden haber veriyor telefon açıyor annesi arıyor saat veriyor Askeri disiplin ve izin ile arkadaşına gidiyor bir odaya girip başlıyorlar ufacık ekrana sığdırılmış dünya içinde savaş yada futbol oyunları oynuyor..
-Bizim zamanımızda anneler evladım akşam oldu haydi artık yeter eve girin diye bağırır kızar babamıza şikayet ederdi ..
-Şimdi çocukları evden çıkarmak için anneler evlatlarına kızıyor,bağırıyor babaya şikayet yerine laptopa el koyarım telefonunu alırım elinden diye korkutuyor....
-Bizim zamanımızda çocuklar sokakta top oynarken , kızlar ip atlardı hep bir aradaydık birlikte kavga eder birlikte dayak yerdik ..
-Şimdi çocuklar binlerce km uzakta yüzünü görmediği çocuklar ile sanal dünyada sanal arkadaşlık sanal dostluk içinde sanal oynuyorlar ...
-Bizim çocukluğumuzda ÖZGÜRLÜK vardı diğer mahallelere,Semtlere özgürce giderdik
-Şimdi çocuklar bakkala gidemiyor tek başına ..
-Bizim çocukluğumuzda hiç para sıkıntımız yoktu çünkü hiç paramız yoktu paraya ihtiyaç yoktu..
-Şimdi çocuklar her düşünce ve istekleri bir para gerektiriyor..
-Bizim çocukluğumuzda bizim kendi hayallerimiz vardı büyüyünce ne olacaksın diye sorarlardı ..
-Şimdi her anne babanın çocuklarının geleceği ile ilgili hayalleri var çocuğa soran yokkk..
-
Yani güzel annem şimdi çocuklar Yaşamın Sanal haline Müebbet hapsinde ..
-Bizim çocukluğumuzda annelerimiz vardı babalarımız vardı tüm arkadaşlarımızın annesi ve Babası bizlere ana ve babaydılar..
Şimdi çocuklar kendi anne ve babalarını göremiyorlar .
Anne, babalar işte çocuk okulda akşam 10 dakika yemekte sonra çocuklar odalarında küçük ekranlı dünyalarında tlf ve laptopa hapis ,Anne ve baba tv de oynayan ahlaksız ,fuhuş içerikli ,Nadia konulu dizilerin başında ..
Yani güzel annem iyiki biz tam zamanında doğduk çocukluğumuzu ve gençliğimizi Onur’la en önemlisi ÖZGÜRLÜK içinde Hür olarak yaşadık .
Şimdiki çocukların mahkumiyetine ve özgürlüğünün kısıtlanmasına işte bir noktada bizler sebeb olduk bizler sizin gibi anne ve baba olamadık belkide teknolojiye yenildik Kapitalizmin yıkadığı beyinler bu konuda başarısız olduk maalesef..

Gençliğimizi bir başka yazıda anlatırız inşallah bu yazıya bile eklenecek çok şeyler var
Mesela Ayhan Işık, Münir Özkul,Adile Naşit ,Sadri Alışık ,Hulusi Kentmen ,Nejat Uygur’lar var . Pilli Radyolar,siyah beyaz tv ler var bunlarıda başka bir yazıda inşallah.

Saygılarımla
Sedat Demir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sedat Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi

Anket Sizce KORONAVİRÜS nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilsin mi?