Özel Eğitim’in önemi

Özel eğitim, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için özel yetiştirilmiş personel tarafından bireye verilen eğitimdir. Özel geliştirilmiş eğitim programları yöntemleri ve bireylerin tüm gelişim alanındaki yeterliliklerine dayalı olarak uygun ortamlarda verilir.

Peki özel eğitime ihtiyaç duyan dostlarımız kimlerdir? Bireysel ve gelişim özellikleri ile eğitim açısından akranlarından anlamlı ve belirgin düzeyde farklılık gösteren bireylerdir Ülkemizde yaklaşık 5 milyon engelli dostumuz var özel eğitime ihtiyaç duyan, bu dostlarımız yetersizlikleri nedeniyle yaş, cins, sosyal ve kültürel farklılıklara bağlı olarak üstlenmesi gereken rolleri yerine getirememesidir.

Özel eğitim, yetersizliği olan bireylerin engele dönüşmemesi için, yeterli hale getirerek topluma kaynaşmasını sağlayan rollerini iyi bir şekilde oynamasında büyük önem taşır En önemli olan giyinme, soyunma, yemek yeme gibi becerileri yoğun ve düzenli bir şekilde öğretmek gerekir. Biz özel eğitime ihtiyaç duyan dostlarımız için ne kadar bilinçliyiz ve neler yapmalıyız? En başta koşulsuz şartsız altın kural dostlarımızı kabullenmek ve karşılıksız sevgi ile onların hayata karşı duruşlarına katkı sağlamak çünkü bizlerde bir gün özel eğitime ihtiyaç duyabiliriz, zihinlerimizin bu düşünceyi algılaması gerekiyor, her birimiz birer engelli adayıyız. Bir sonraki yazı otistik dostlarımız olacak

Murat Karakavak

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Karakavak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi

Anket Sizce KORONAVİRÜS nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilsin mi?