Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Birkaç Basit Önlem

Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı artar. Kimi zaman da salgın boyutuna ulaşarak uluslararası düzeyde panik dalgası yaratır. Peki bu hastalıklara karşı çaresiz miyiz?

Bulaşıcı hastalıkların etkenleri virüs, bakteri ya da mantar türleri gibi mikroskobik yapılardır. Bu mikroplardan bazılarına karşı özel ilaç tedavileri varken, bazılarına karşı ( özellikle virüsler) elimizde özel tedavi yöntemleri olmadığından ancak destekleyici tedavi yapılabilir. Bu hastalıklara karşı alınacak bazı önlemler bulunur. Hastalığı tedavi etmektense korumanın daha kolay ve etkili olduğu bilinen bir gerçektir.

Basit önlemlerden bir tanesi el yıkamaktır. Bu hastalıkların birçoğu damlacık yoluyla bulaşır. İşte bu nedenle genel hijyen kurallarına uyulması önemlidir. Yemek yemeden önce, tuvaletten sonra, dışarıdan eve girince mutlaka el yıkanmalı, bu durumlar dışında da kirlendiğini düşündüğünüz her an yıkanmalıdır. Su ve sabun kullanarak el yıkamak son derece basit bir işlemdir ancak damlacık yoluyla bulaşan solunum yolu enfeksiyonlarına karşı alınacak en etkili tedbirdir. Öksürürken ve hapşırırken peçete kullanılmalıdır. Kalabalık ve kapalı ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Okul gibi yerlerde kalabalık ortamdan uzak durabilmek mümkün olmayacağı için sınıflar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek bulaşıcı hastalıklardan korunmada çok önemlidir.

Güneş ışığından bolca faydalanmak, doğal gıdalarla beslenmek, vitaminden zengin olan sebze ve meyvelere günlük diyette yer vermek ve bol su içmek gibi davranışlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Eğer bir hastalığa karşı aşı bulunuyorsa, mutlaka yaptırılmalıdır. Bebeklere ve çocuklara uygulanan standart bir aşı takvimi vardır. Bunun dışında bazı aşılar da kişinin isteği üzerine uygulanabilir. Asılsız haberlere itibar edip aşı yaptırmamak demek, toplum sağlığını ve kendi sağlığınızı tehlikeye atmak demektir.

Didem Yüzügüllü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Didem Yüzügüllü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi