Taraf(Sız) Medya

Gazetenin veya genel anlamda medyanın bir kitle iletişim aracı olarak çıkışı ve basının doğuşu ile birlikte tarafsızlık çerçevesi içerisinde ahlaki kurallar ve etik tartışmalar ortaya çıkmıştır. Medya sahipleri ve çalışanları “medya etiği” kavramının temelinde yer alan ana unsurlardır.

Tarafsızlık ve objektiflik, medya faaliyetlerine yönelik siyasal müdahalelerin önüne geçmek ve medya faaliyetlerini ticari açıdan daha değerli kılmak üzere bir söylem dili olarak devreye sokulmuştur.

Bu bağlamda tarafsızlık ve objektiflik kavramı, İngiltere’de (1760-1840) Sanayi Devrimi ile birlikte ortaya çıkan “toplumsal kitle” dediğimiz olguyla doğrudan bağlantılıdır. Kapitalizmin toplumun kılcal damarlarına kadar girmesi, ulusal ekonomilerin ortaya çıkması, büyük matbaaların kurulması, ulaşım teknolojilerinin gelişmesi, şehirlerin büyümesi ile birlikte okuyan bir kitlenin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Ortadan kalkan sınırlar, serbest piyasa ekonomisi, ulusların kaynaşması gibi durumlar medya ile pekiştirilmiştir. Ancak bu sınırların kalkması başka ayrışmaları beraberinde getirmiştir “Milliyetçilik ve Ulusalcılık.” Tam da bu noktada Vatansever Gazetecilik kendini göstererek bahsedilen medyanın tarafsızlığı ilkesini yıkmıştır.

Vatansever Gazeteciğin ortaya çıkmasından sonra tarafsızlık ilkesini bertaraf eden bir başka unsurda da “Patron” tanımıdır. Buna devlet de denebilir işveren de. Yani gücü elinde bulunduran mekanizmanın biçimlendirdiği bir medya.

Bu durum yeni ortaya çıkmış bir durum değildir. Medyanın tarihsel gelişimine bakıldığında ilk kez propaganda aracı olarak kullanılmasından başlayarak “tarafsızlık ilkesi” zaten sakat doğmuştur. Burada sorulması gereken soru şu: sorumluluk gazetecilerin mi yoksa medya sisteminin mi?

Özetle ortaya çıkan durumda kimsenin “tarafsız medya paranoyasının” etrafında dolanmasına gerek yok. Hayvanlardan farklı olarak düşünebilen her insanın bir ideolojisi vardır ve bu da taraf olmayı gerektirir. Çünkü hepimiz birer Partizanız…

Adem Özen

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Özen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kasım Tırpancı - Gazetecilerin tarafsız olması beklenemez. Bu taraf milletin ve memleketin yanında yer almakla olmalıdır. Her gazetecinin başlıca amacı, devletin ve milletin korunmasına yönelik yayınlar yapmaktır. Devlet ile milletin sıkıntıya düştüğü bir yerde gazete ve gazetecinin yaşaması mümkün değildir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 22:58


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi