Tatil değil! Önlem

Ülkemizde ilk görülen koronavirüs vakasından sonra salgının ciddi boyutlara ulaşmaması için tedbir amacıyla Sağlık Bakanlığı eğitime ara verilmesine karar verdi. Bunun haberi alan öğrenciler ailelerinin yanına dönebilmek adına otogarlara ve havaalanlarına hücum etti.

Sağlık Bakanlığı ve devletimiz adına alınan önlemleri çok doğru ve yerinde buluyorum. İtalya’da ilk vakaların görülmesinden sonra salgının bu denli hızlı bir şekilde artmasının birçok nedeni vardır belki ama en büyük sebebi alınan önlemlerin bizdeki kadar hızlı ve disiplinli olmayışıdır.

Bazı söylemlere göre de İtalya’da eğitime ara verilmesinin ardından bunun tatil olarak algılanması, salgının boyutunun ciddi anlamda artmasına neden olmuş. Virüs bir yerden bir yere kolay kolay ulaşamıyor. Taşıyıcı olan insanlar bir birine bu virüsü geçiriyor bulaştırıyor. Bu durumdan diğer ülkeler kendine ders çıkartmalı ve belki de milyonlarca insan bugünkü davranışlarından bir süreliğine vazgeçmeli. Bu konu hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Cristina Higgins "İtalya gerçeği, ülkenizin gerçeği olmasın bir hafta öncesine kadar bütün İtalya'nın eve hapsolacağını kimse hayal edemezdi. Yakında bir seçiminiz olmayabilir. Şimdi ne yapabilirseniz yapın" dedi. Ve ekledi “Bu yazıyı yazıyorum çünkü bugün her biriniz; hükümet değil, okullar değil, belediye başkanı değil, her bir vatandaş İtalya gerçeğinin kendi ülkeniz gerçeği olmasını durduracak eylemlerde bulunma şansına sahipsiniz. Bu virüsü durdurmanın tek yolu bulaşmayı sınırlandırmaktır”

İtalya’da vaka sayısının bu kadar artmasının nedeni virüslü kişilerin halk arasından mesafe tanımaksızın gezmesinden kaynaklanıyor. Eğitime ara verilmesini tatil olarak algılayanlar veya çalışanlara verilen aralar izinler tatil olarak algılandığı için. Bu dikkatsizliğin sonucunda da 27 bin 747 kişi virüsü kapmış durumda. Hastaneler ve sağlık çalışanları yetmemeye başladı. Umarız İtalya için durumlar iyiye gitmeye başlar.

Vatandaşlara büyük sorumluluk düşüyor. Biz diğer ülkelerde İtalya’dan ders çıkarıp virüsü ciddiye alıp, bir süre boyunca gerekmedikçe evimizden çıkmayıp hijyenimize ve insanlarla yakın temas kurmamaya özen göstermeliyiz.

Çağrı Duman

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çağrı Duman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi