Kasırganın esintisi

Bir loca, cemaat veya örgüt büyük bir eyleme kalkışacağı zaman eylem öncesinden medya araçlarını kullanarak yapacağı eylemin üstü kapalı bir şekilde tabir-i caizse reklamını yapıyor. Tarihte baktığımızda buna somutlaştıracak birçok örnek var.

Mesela “555K!” Demokrat Parti döneminde muhaliflerin belirlediği bu protesto parolasının açılımı: Beşinci ayın beşinci günü saat beşte Kızılay’da. Benim bahsetmeye çalıştığım konu tam olarak bu değil. Ne var bunda denilebilir, rakamlardan ve harflerden oluşan bir parola… Lakin aynı adı taşıyan Cemal Süreya’nın şiirinin son kıtası şu şekildedir:

Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya
Sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya
Anamız çay demliyor ya güzel günlere
Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız
Bu, böyle gidecek demek değil bu işler
Biz şimdi yan yana geliyoruz ve çoğalıyoruz
Ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
İşte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz.

Protestoların olacağı ve şiddeti oldukça geniş bir açıyla ima ediliyor.

Bu sadece bizim topraklarda olan bir şey değil; mesela 11 Eylül saldırıları öncesinde çeşitli medya araçları ile ikiz kulelere bir saldırı olacağı gösteriliyor. Kısa bir araştırmayla birden fazla örneği bulmak mümkün.

Ankara’da olan gar saldırısından önce de profil fotoğrafında Lenin olan bir hesaptan tweet atılmıştı: Bomba Ankara’da patlayacak, diye.

Bunların hepsi bir yana bu konuyu somutlaştırabileceğim en iyi örneklerden biri de FETÖ’nün darbe öncesi yaptığı ve gizli olarak 15 Temmuz teşebbüsüne göz kırptığı Zaman gazetesi reklamlarıdır.

Bir eylem gerçekleştirilecek ve bu topluma gizli yoldan empoze ediliyor. Topluma yapılmıyor da olabilir belki de ezoterik olarak başka yerlere veya bunların hiçbiri değil tamamen keyifleri için yapıyorlar. Ama şu soru biraz kafa karıştırıyor, medyayı kullanarak yapılan bu tarz mesajlar eylemi riske atmaz mı? Atabilme ihtimali oldukça yüksek. Peki, o zaman neden yapılıyor?

Bu işin altında kendileri açısından oluşacağını zannettikleri kahramanlık boyutu (!)  ve biraz da eylem dışında olanlarla kendileri arasındaki çizgiyi belirginleştirme isteğinin yattığı düşüncesindeyim.  Ki bir ihtimal daha var bütün bunlar birer sızıntı da olabilir. Bu ihtimale Zaman gazetesini alamayız ama gar patlaması tweeti bu ihtimal kapsamına girebilir.

Bu mesajların örneği çoğaltılabilir fakat neden yapıldığı hakkında yeterli bir cevap alınması zordur. Derin bir araştırma yapmak lazım, ama şu da unutulmamalı, araştırma sonucunun da karşısına bir başka ihtimal çıkacaktır.

 Nadir Can Sucu

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nadir Can Sucu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.



Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi