KONUMUZ VİRÜS (!)

Kader ve Sorumluluk başlıklı yazımda, 1126-1198 yılları arasında yaşamış, filozof, dr. İbni Rüşd’ün,
‘’yumurta dışarıdan kırılırsa yaşam son bulur.İçeriden kırılırsa yaşam başlar; zira önemli dönüşümler hep içeriden başlar’’ dediğini yazmış ve yazımı, ‘’ İbni Rüşd’ün yüz yıllar önce söylediği bu sözün içeriğindeki mesajı anladığımızda , öğretilmiş çaresizliğin duvarlarının yıkılmaya başladığını uğuldayan zihnimizin titreşimlerinden anlayabiliriz.’’ Diye bitirmiştim.

Sosyal medyadaki paylaşımları okurken, virüs ile bakteri arasındaki farkı anlaşılabilir bir ifadeyle yazmış olmalarının okuyucular arasında ilgi uyandıracağını düşünüyorum.
Bu paylaşımda, bakterinin ‘’canlı’’, virüsün, canlı olmadığı; ama ölü de olmadığı , döllenmiş yumurta örneği ‘’ uygun koşullarda canlanabilen ‘’ bir varlık olduğu özellikle vurgulanmış.

Şimdi İbni Rüşd’ün sözünü açalım:
Döllenmiş yumurta uygun koşullarda canlanmaya başlayınca içinde yeni bir canlı kıpırdamaya başlar ve zamanı geldiğinde yumurtayı içerden kırarak kendi yaşamına başlar.
Döllenmiş yumurta uygun koşullarda canlanmaya hazırlanırken, herhangi bir olay nedeniyle ya da birileri tarafından bilinçli olarak kabuğu dışarıdan kırılırsa yaşamı son bulur.

Bana göre kendimize şu soruyu sormalıyız.
Bilim mi ?
Yoksa bilimsel temeli olmayan uyduruk bilgileri mi ?
Hani o nefesi kuvvetli hocalar ? tv lerde din bezirganlığı yapan Hatipoğulları, cübbeliler, tarikat şeyhleri, muskacı sahtekarlar, Tanrı ile konuştuğunu söyleyecek kadar hasta ruhlu şizofrenler.
Asıl virüs, bilimi yok sayıp, insanlığı karanlığa sürükleyen sözüm ona din satıcıları.
Toplumumuzda hocalara ‘’Din adamı’’ deniliyor.
Yanlış; çünkü DİNİN ADAMI olmaz, görevlisi olur.

Yeri gelmişken yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.
Gençlik yıllarımda bir dağ köyünde vekil öğretmenlik yapmıştım. Bir gün köyümüzün muhtarı ile birlikte uzaktaki bir köye gitmiştik. Yolda, bana gittiğimiz köyde bir hoca olduğunu ve bu hocanın bir insanın niyetinin olup olmadığını cevizlere bakarak söylediğini anlattılar. Cok merak etmiştim. Köye vardığımızda o hoca ile beni de tanıştırdılar yıl sonunda orada kalıp kalmayacağımı merak ettiklerini söylediler. Hoca da önünde duran 8-10 kadar cevize okudu, üfledi, avuçlarının içiyle hareket ettirdi. Hocanın avuç içleriyle cevizleri önündeki ocağa doğru ittiğini gördüm, bekledim. Hoca durdu. Sonra bir mucize (!) oldu cevizlerden birisi yuvarlanmaya başladı, hiç duraksamadan o yuvarlanan cevizi kaptım ve kırdım…
İçinden ne çıktı biliyor musunuz ?
HAMAM BÖCEĞİ !
Sahte hoca, zavallı hamam böceğini ceviz kabuğunun içine koymuş, bir iki delik açmış hayvan hava alsın diye. Tabi ceviz ısınmaya başlayınca hamam böceği de hareket edince, sözüm ona niyet gerçekleşiyormuş.
Hocanın yüzünü hala anımsarım, öfkeden deliye dönmüştü. Muhtarımız geride kalıp hoca ile ne görüştü bilmiyorum; ama biz kaçarcasına kendi köyümüzün yolunu tuttuk.

İbni Rüşd, felsefeci, matematikçi, doktor, fıkıhçı ve Aristo hayranı bir insan.
İbni Rüşd, 800-900 yıl önceden bizi uyarmış, diyor ki, insan kılığındaki virüslere dikkat edin…
Onca yıl gazetecilik yaptım, sayılarını unuttuğum grevleri izledim, haber yaptım; ama bir kere bile bir din görevlisinin, ya da müftünün, yahutta diyanet işleri başkanının işçilerin, emeğin yanında olduklarını ne duydum ne de gördüm.

Bu yazdıklarım dine karşıymışım gibi algılanabilir, hatta birilerinin işine gelebilecek şekilde de yorumlanabilir, bunlar beni ilgilendirmez benim savunduğum, eğer kendi dilimizde dini öğrenseydik, dini kullanarak insanları sömüren virüsler, parazitler üremezdi.
Tanrı , ‘’OKU !’’ diyor, okumuyor, dini , sahtekarların söylediklerine inanarak yaşıyorsun.
Sonra da senin gibi düşünmeyeni yargılıyorsun.
Neden ? çünkü bilinçlenmek zor geliyor, yüzleşmekten korkuyorsun.

Atilla Dağıstanlı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Atilla Dağıstanlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi

Anket Sizce KORONAVİRÜS nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilsin mi?