BİLİM DİN VE KORONA

Korona salgının tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte bu hastalığın çözümünde kimileri bilimden medet umarken kimileri de bu konuda Allah’ın etkili olacağında görüş ayrılığına düştü. Bilim insanlarının bulacağı bir aşı veya ilaçla bu virüsün etkisiz hale geleceğini söyleyenlerle beraber bu virüsün Allah tarafından öncelikle günahkâr insanlara ardından tüm insanlara bir uyarı niteliğinde olduğu ve çözüm olarak sadece Allah’a sığınılması gerektiğini söyleyenler var. Bu aşırı görüşlere bulaşmayıp tedbirini alıp tevekkül edenleri de unutmamak gerekir. Herkesin görüşü kendinedir ve saygıyı hak eder lakin kendi görüşünün tek doğru olduğunu söyleyip, insanlara dayatmaya çalışana kadar. Bu kabul edilemez.

Bu durumun haline bakınca uzun zamandır konuşulan ‘Bilim dinin yerini alacak, yeni din bilimdir,’ önerisi gene akıllara geliyor. Bu sorulara göre din bilime engel bir kurum gibi fakat bu konuda ilk olarak din ile dindarlar arasındaki farkı çizmek lazım, mesela orta çağda bilimin önüne engel olan din değil halkı uyuşturmuş rahiplerdi. Bu durum Osmanlı içinde geçerlidir: Ali Kuşçu’nun öğrencisi Molla Lütfi’yi zındıklıkla suçlayıp boynunun vurulmasına sebep olanlar veya 1580’de rasathaneyi astronomiyle uğraşmayı dinsizlik olarak görüp tahrip ettirenler din değil dini araç olarak kullanan o dönemin bağnazları idi.

Sorumuza geri dönelim. Bilim dinin yerini alabilir mi? Hayır, alamaz ama Allah düşüncesini ortadan kaldırabilir. Öncelikle alamaz çünkü Allah düşüncesi tamamen ortadan kalksa bile insanlar iç dünyalarındaki inanç gereksiniminden dolayı gözle görünmeyen bir tanrıya olmasa dahi bir şeylere inanacaklardır.

Peki, Allah düşüncesi bilimle nasıl ortadan kalkar? Bunun için din doğrultusunda insanların sadece Allah’a yüklediği bir işi bilim insanları da yaparsa Allah düşüncesi ortadan kalkacaktır. Bu şey ise, bir insan yaratmaktan başka bir şey değil, ancak bilim insanları tıpkı bizim gibi bir insan yaratırlarsa Allah’ın gücü zayıflamış olacaktır. Benim şahsi fikrim böyle bir şeyin başarılamayacağı yönünde ama bir gün olabilir mi, bilemiyorum. Ki bu alanda –ne kadar amaç insan yaratmak olamasa da- çalışmalar yapıldığı da görülüyor, suni damar ve iç organları; bunlara robotları da sayabiliriz.

Nadir Can Sucu

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nadir Can Sucu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi