Salgın Günleri Nasıl Geçer?

Dünya genelinde büyük endişe yaratan korona virüs salgını, ne zaman sona ereceği konusunda belirsizliğini koruyor. Kimi görüşler sıcaklıkların artmasıyla birlikte salgın hızının düşeceği yönündeyken, kimi görüşler salgının ilk yılı olması sebebiyle hız kesmeden devam edeceği yönündedir.
Peki evlerden çıkmamaları konusunda devamlı uyarılan, her gün dinledikleri salgın haberleri ile endişe seviyeleri giderek artan insanlar, bu salgın günlerini nasıl geçirecekler?

• Salgın haberlerini izleyerek gündemden kopmayalım, gelişmeleri takip edelim fakat sosyal medyada devamlı olarak dolaşan felaket senaryolarından, kehanetlerden uzak duralım. Bu gibi salgın durumlarında bilime kulak vermekten başka yapacak hiçbir şey yoktur.

• Yetkililerin uyarılarını dinleyelim. Bir virüs ailesinin yeni alt tipi ile karşılaşmış bulunmaktayız. Dolayısıyla uzmanların verdiği bilgileri dikkatle dinlemeli ve uyarılarına uymalıyız. El yıkamak, yüzeyleri sık sık temizlemek, dışarıdan dönünce kıyafetlerimizi değiştirmek gibi temizlik önerilerine uymak oldukça önemlidir.

• Salgın hızını azaltmak için alınabilecek en etkili önlem sosyal izalasyondur. Bu demektir ki, kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız, akrabalarımızla ve arkadaşlarımızla bir araya gelmemeli, sohbet ortamları oluşturmamalıyız. Ayrıca mecbur kalmadıkça evden çıkmamak gerektiğini unutulmamalıdır. Çalışmak nedeniyle dışarı çıkmak zorunda olanların dışındakiler evde vakit geçirmeyi tercih etmelidir.

• Dünya geneline yayılan bu salgını hep birlikte yenebileceğimiz unutulmamalıdır. Sadece sağlık çalışanlarının çabası ne yazık ki yeterli olmaz.

• Bu dönemde sevdiklerimizle telefondan ve internetten görüşmeye devam edebiliriz. Yaşlılarımızı korumak özellikle önemli olduğundan, onlara virüs taşımamak adına mümkün olduğunca yakın temastan kaçınmalıyız.

• Tek düşüncemiz salgın olduğu zaman kaygı düzeyimiz giderek artar ve bize zarar vermeye başlar. Gün içinde evde yapılabilecek hoş aktiviteler bulunabilir.

• Uydurma haberlerin yayılmasına vesile olmayalım. Şu an sosyal medyada yayılan haberlerin birçoğu gerçeği yansıtmamakla birlikte haberi okuyan insanlarda yoğun bir strese sebep olmaktadır.

Didem Yüzügüllü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Didem Yüzügüllü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi