JEOTERMALLER VE BİZ

Geçen hafta yerel yönetimlerin jeotermallere yaptırım uygulayabileceğinden bahsetmiştim.
Efeler belediyesinin hava ölçüm cihazı kurduğunu ve çıkan verilerin valiliğin açıkladığı sonuçların çok üstünde olduğu bilgisini verdiğini, verileriniz yasal ise neden yasal işlem başlatalabileceklerinden bahsetmiştik.

Gene çıkan haberlere göre BŞB başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da bir jes şirketine ortak olduğu bilgileri basına yansıdı. Bunun yanında Efeler Belediyesi ve Özlem Çerçioğlu arasıdaki keskin çatışmayı basından takip ediyoruz. Konulara bu zaviyeden bakıldığında jes şirketine ortak olan bir BŞB başkanı ve onu bu yolla vurmaya hazırlanmak için hava ölçüm cihazı kurduran bir Efeler Belediyesi görüyorum.

Hükümet benim politikam bu diyor, Sosyal Demokratlar olarak siz iki başkan ne diyorsuz?
Aklıma bir soru daha geldi! Bizim bir de üç tane millet vekilimiz vardı diimi? Onlar nerede?
Son gelişmeden sonra bir tanesi çıkıp ‘’jeotermal Aydın’ın corona virüsüdür’’ deyip gitti. Onu biliyoruz sayın vekil, sonuç ne? Bu bölgenin vekili olarak Bülent Tezcan’ı bir kez Çevre Bakanlığın halkı bilgilendirme toplantısında görür gibi oldum. İki Belediye Başkanı, üç Millet Vekilinin halkı bilinçlendirme toplantılarının çoğuna katıldığını düşünsenize! Çok ütopik biliyorum, ama aslında siyasi tablo ve beşeri haklar açışından olması gereken hakikat bu. Gülelim ağlanacak halimize.

Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek’in Aydın ziyaretinde açıkladığı hava kirlilik raporunun sonucunu hatırlayın ve bu habere tekrar girip bakın, iki yerel yönetim başkanı da yanında ve o raporun cezai işlemi yapıldı mı?
Size oy veren sevgili halkım da bu olanları seyrediyor. Sanırım biz bunları hakediyoruz.

Son günlerde çıkan haberlere göre Vali yardımcısının jeotermal şirket kurucuları ile yatta çekilmiş fotoları haber yapıldı. Gizlenme gereği duyulmadığına göre demek ki yasal sorun da yok! O resimde yasal olmayan tek şey sokağa çıkma yasağının ihlali.
Önümüze serdikleri büyük resim bu! Bence bunda bir sorun yok, sorun şu…
Eğer basın ve halk Baro Çevre Komisyonu ve STK’ların uyarıları dahilinde, bu gün Vali Yardımcısının yat fotolarına gösterdiği tepkiyi JES’e hayır diyerek gösterseydik, bu gün Vali yardımcısının yatta çekilmiş bu fotoları olmazdı.
Şimdi hiç kimsenin sosyal medya hesabından (havada çürük yumuta kokusu var) paylaşımları yapmaya hakkı yok!

Ayrıca bu yerel yönetimlere oyları siz verdiniz, şimdi birisi jeotermal kuyusu ortağı, diğeri de hiç ortada yok, yeni kuyu açılma haberlerine bakılır ise bu kuyular ya kaçak, ya da ruhsat veriliyor. Buradan bakıldığında Vali yardımcısı jeotermal kurucuları ile yat gezisi yapmasını yadırgamıyorum!

İkizderede Barajı’nın yakınına baraj yapılması demek, kullanma suyumuzun kirlenmesi demek.
Dolayısı ile tükettiğimiz sebzeler yolu ile bizde zamanla zehirleneceğiz. Toprağın kirlrnmesi demek de, Aydın’ın çöl olacağı anlamına gelir.
Siyasilerin, hukukçuların, derneklerin size sunduğu rakamlı istatistiklerin Türkçesi bu. Ve seçilmiş ya da atanmış hiç kimse bunu umursamıyor. Geriye sadece biz varız, yani insanlar! Yani halk!

Biz ovasında pamuk, dağında zeytin topladığım, torağından karnımı doyurduğum, Menderes Nehrinden Çine Çayından salla geçtiğim bu toprakların, gözümüzün önünde haşlanarak yok olmasını izleyeceğiz. Ve çıkan su buharındaki zehirli gazlar incirimi, zeytinimi, ve akciğerlerimi kanser edecek. Size verilen istatistiklerin bize anlatmak istedikleri bu, tehlikedeyiz ve emareler başladı.

Salgın nedeniyle sosyal medya hesaplarınızda maske için her türlü politik paylaşımı yaptınız ama Kızılcaköy jes raporu için hiçbir yorumunuzu göremedim. Sevgili dostlar corona virüsünün çaresi bulunuyor, kanserin tedavisi yok!

Sevgiyle kalın dostlar…

SERAP TERZİ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serap Terzi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ramazan Tülü - bu günlerde her sabah 06.30-07,00 arasında rutin olarak gaz salıyorlar. Aydınlılar mışıl mışıl uyurken, uyanık olanlarda bir şey yapamıyor, yapmıyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 15:07


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi