Sarı Saçlım Mavi Gözlüm 

MANASTIR ASKERİ İDADİSİ’NDE MUSTAFA KEMAL;
 Sonradan şair ve hatip olacak Ömer Naci, bir gün Mustafa Kemal’den kitap ister. Mustafa Kemal tüm kitaplarını gösterir ama Ömer Naci bu kitaplarla ilgilenmez, ona edebiyat kitaplarını verir. Mustafa Kemal Atatürk o yılları şöyle anlatır: “Edebiyat diye bir şey olduğunu o zaman öğrendim, şiire heves ettim. Hocam Emin Asım Efendi imdadıma yetişmeseydi şair olup çıkacaktım.”

Emin Asım Efendi Mustafa Kemal’e demiş ki: “Şiiri edebiyatı bırak, sen iyi bir asker olacaksın. Diğer hocaların da benim gibi düşünüyor. Ömer belki iyi şair olabilir ama iyi bir asker olamaz.”

DOKUZUNCU ORDU MÜFETTİŞİ MUSTAFA KEMAL;
Harbiye Nazırı Şakir Paşa Mustafa Kemal’i çağırır. Ondan İtilaf makamlarının verdiği raporu okumasını ister. Raporda şunlar yazmaktadır: “Samsun ve çevresinde birçok Rum köyleri her gün Türklerin saldırısına uğramaktadır. Onların emniyet ve huzurunu temin etmek insanlık namına borcumuzdur.” Bu raporların altına bir de ültimatomsu bir ifade eklenmiştir: “Eğer siz aciz iseniz, bu vazifeyi biz üstümüze alacağız.”

Mustafa Kemal, Şakir Paşa’dan memuriyetine şekil verilmesini ister. Bu şekil, Samsun’dan başlayarak bütün doğu vilayetlerinde bulunan kuvvetleri ve bu kuvvetlerin bulunduğu, vilayetlerdeki valileri emri altına almasıdır.

Şakir Paşa’nın yanından ayrılıp Erkân-ı Harbiye İkinci Başkanı Diyarbakırlı Kazım Paşa ile görüşür. Şekillendirdiği talimatnameyi gören Kazım Paşa, “Bir şey mi yapacaksın?” diye sorar. Bunun üzerine Mustafa Kemal, “ Evet, bir şey yapacağım, Bu maddeler olsa da olmasa da yapacağım.”

TÜRKİYE’NİN İLK CUMHURBAŞKANI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK;

 10. Yıl Söylev’inden bir parça:

Türk Milleti! Kurtuluş savaşına başladığımızın 15’inci yılındayız. Bugün Cumhuriyet’imizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır. Kutlu olsun. Bun anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim. 
Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık, Bu işlerin en büyüğü temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir.

Nadir Can Sucu

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nadir Can Sucu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi