KAT KARŞILIĞI TEMLİK NEDİR?

 Sevgili okuyucularım bu haftaki konumuzda ise sizlere kat karşılığı temlik nedir, kaç çeşit temlik çeşidi vardır onlardan bahsedeceğim.

Temlik kelime anlamıyla "mülk olarak verme ya da bir hakkın başka bir kimseye geçmesi"dir. Gayrimenkul kavramı olarak temlik ise taşınır ya da taşınmaz bir malın başka bir kişiye bir bedel karşılığı verilmesine denilmektedir. Kat karşılığı temlik ise arsasını müteahhite veren ve karşılığında daire alan kişinin yaptığı işleme denir. Kat karşılığı Temlikte, gayrimenkullerin yine konut ya da ticari birim karşılığı verilmesi söz konusudur. Kat Karşılığı Temlik, bir bedel alınmadan yapılan sözleşmedir. Kat karşılığı temlikte gayrimenkulü yapan kişiyi bedel ödemez, bunun yerine sizin arazinizin veya arsanızın değerine denk gelecek gayrimenkulü edinirsiniz.

Kat karşılığı temlik süreci nasıl işler?

İlk olarak Tapu Müdürlüğü’nde resmi bir senet imzalanarak başlanır.  Bu sözleşme yerine geçer. Bu şekilde mülkiyet teslimi gerçekleşir. Bir başka temlik çeşidi de "pay temliki"dir. Pay temliki, kayıtlı taşınmazlar üzerinde mirasçılar tarafından gerçekleşir. Örneğin, mirasçılardan biri kendi payını mirasçılardan birine ya da diğerlerine bedel karşılığında ya da bedelsiz şekilde devreder.

Diğer temlik çeşitleri ise şunlardır:

Rızai Temlik: Taşınır ya da taşınmaz malı, alacaklısı ve vereceklisi ile arasında karşılıklı anlaşmaya, sözleşmeye dayalı gerçekleşen temlik türüdür.

Kanuni Temlik: Herhangi bir durum karşısında hak sahibinin kanunlar çerçevesinde başka birisine geçmesi işlemidir. Mesela; bir vefat durumunda oluşan temlik, kanuni temliği kapsar.

Kazai Temlik: Alacağın mahkeme kararı ile temlik olmasına denir. Örneğin; mirasçıların anlaşamadığı durumlarda mahkemeye başvuruda bulunarak mahkeme tarafından malın kişilere devretmesi şeklinde gerçekleşir. Haftaya başka bir konuda buluşmak üzere hoşçakalın dostça kalın bu arada Tüm islam Alemimin Hazar Gayrimenkul olarak Mübarek Ramazan bayramınızı kutlar sağlıklı huzurlu mutlu nice bayramlara kavuşmamız dileğiyle.

Cemile CABADAĞ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemile Cabadağ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi