Haber başlıkları N’aber sorusunun toplumsal yanıtları

 Bundan 10 yıl önce benim hayatımda gündem yoktu. Okuduğum farklı başlıklardaki kitaplar, takip ettiğim bir kaç düşünür, bir kaç sanat yorumcusu..Sonra Başkent İletişim Bilimleri Akademisi girdi hayatıma. Spikerlik eğitimi aldığım hocalarım sürekli gündem takibine yönlendirdiği için onların ışığında siyaseti, kendi alanım ekonomiyi, ülke ve dünya gündemini takip etmeye başladım. Bu sayede şimdilerde suni gündemi ve asıl gündemi ayırt edecek kadar bilgim var. Dolayısıyla aslında hocalarıma ve işime borçluyum dünyaya bakışımın açılan penceresini. Çünkü bir topluma ne habersiniz? diye sormakla bir insana naber sorusunu sormak eşdeğer.

Ne Haberiz?

Korona konusunda biraz başarılı çokça ihmalkarız. İçişleri Bakanlığı’ndan her sokağa çıkma yasağının ardından verilen bilgiler, maske takmanın zorunlu olduğu şehirlerde kesilen cezalar, Menteşe Devlet Hastanesi açılışında verilen fotoğraflar, bu ihmalkarlığın cevapta kullanılma hakkını oluşturuyor.

Nabersiniz?

Hala üfürükçüye gidebilecek kadar kör umutların esiriyiz. Üfürükçü bu kez haklı çıktı ama verdiği vaad açısından..-gelin sizi bir üfleyeyim de korona belasından kurtulun- diyen üfürükçü her üflediğine koronayı bizzat bulaştırdı memleketim Kayseri’de. Eee koronadan da anca böyle kurtulur insan!Ya direncin düşüktür ölürsün ya direncin sağlamdır bağışıklığını kazanır, kurtulursun. Bozuk saatini doğruyu söylediği anların vaadi de ancak bu kadar karşılar durumu zaten. Herkese geçmiş olsun..

Ne Haberiz?

Köyceğiz’de genç berberde korona pozitif çıkmış. Onun da en az 7-8 kişiye bulaştırdığı haberi geldi elimize. Yani tedbirsiziz. Fakat sadece halk değil,  -erken açtı berberi,kuaförü, AVM’yi- diye eleştiri alan hükümet de aceleci olabilir mi?

Nabersiniz?

AVM’ler açılmış sabah ilk iş atladım arabaya falanca filanca AVM’ye gittim. Bir sürü insan vardı sırada içeri girmek için bekledim, girdim. İçinde salınmayı özlediğim hiçbir dükkan açık değildi. Sinirim bozuldu geri döndüm. Böyle şey olmaz, aldığım riske değer sanmıştım değmedi. Ağlamak istiyorum sinirden, ay yoksa benim sinirim mi bozuk?

Ne Haberiz?

Apart otel sahibiyim. Çok terledim. Apartın önünde kimse yokken denize girip çıkayım dedim Bodrum Ortakent’te. Yanımda,yakınımda kimsenin olmadığını gördü,  özel mülkümün önünde olduğumu ispatladığım  halde ceza yazdı Jandarma. AVM’lere gitsem bu halde terli terli üstelik toplu taşıma kullanarak maskem var diye ceza yemeyecektim. İnsansız yerde denize girdim diye ceza kestiler. Şikayetciyim.

Nabersiniz?

Çocuklarımı çıkaramadım izin günlerinde. Onlar bizden daha akıllı. Haydi dışarı çıkalım dedim 4. 5 yaşındaki oğluma “anne virüs var” evimizden bahçemizden balkonumuzdan gitmeyelim” dedi. “Çok sıkıldım ama anneannemi koruyalım, virüs gidince görelim” deyince oğlum ne diyeceğimi bilemedim.

Ne habersiniz?

Kaplumbağaların kabuğunu taşla ezen, üç günlük kedinin ağzına biberon tıkayan, köpekleri besleyen yaşlıyı döven, kendi babasını toplu taşıma kullanamayacağını bildiği halde Bodrum’da 42 derece sıcakta --sen gez ben geliyorum- diye bırakan, korona vardır diye herkesi etiketleyip kafamda herkese potansiyel virüs diye tiksinerek bakan haldeyiz. Evde sıkılıp kadın çocuk dövüyoruz. Acınacak haldeyiz. İnsanlığı sorgulayıpdururuz.

Sorgulama demişsek tefekküre kapı aralandı demek..Şimdi size soruyorum: sizce ne haberiz?

Aşkınız baki olsun…

Canan Baykız

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Canan Baykız - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi