Ermenistan Azerbaycan Savaşı yoktur

Ermenistan- Azerbaycan Savaşı yoktur. Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki topraklarını kurtarma savaşı vardır.
Bu savaşın sona ermesi için iki şart vardır:
1-Ermenistan işgal ettiği tüm Azerbaycan topraklarından derhal çekilecektir.
2-Ermenistan işgal ettiği ve yakıp yıktığı Azerbaycan toprakları ve mağdur ettiği Azerbaycan halkı için tazminat vermeyi kabul edecektir.

*

Türkiye Ermeni halkına Türkiye'ye sığınma hakkı verebilir. Türkiye, "Bizim Ermeni halkıyla sorunumuz yok. Ermeni devletinin yayılmacılığıyla sorunumuz var. Ermenistan sınırını açıyorum. Türkiye'ye sığınmak isteyen Ermeni halkına ücretsiz oturma hakkı veriyorum" dese, Ermenistan'da kaç Ermeni kalır merak ediyorum.
*

ACİLEN STOK YASASI ÇIKARILMALI
Sivil toplum kuruluşları yasası (stok) çıkarılarak, her sivil oluşumun devlette ve halk arasında bir karşılığı oluşturulmalıdır.
İşleri zorlaştırmak için değil, bilakis kolaylaştırmak için.
Ancak, kayıt altına alıcı, şeffaflaştırıcı, kontrol edilebilir ve denetlenebilir olucu.
Adam beş kişiyle bir dernek kuruyor ve sanki o alanın tek temsilcisi kendisiymiş gibi algı yaratmaya çalışıyor.
Koy derneklere birer yıldız.
Alanlara sektörlere de bir kod veya bir başlık ver.
Mesela eğitim sektörü derneği tek yıldızlı, beş yıldızlı, yedi yıldızlı gibi
ve her yıldızın bir kriteri olmalı.
Adamın yüzden az, binden az, on binden az, yüz binden az üyesi varsa ayrı ayrı karşılıkları, avantaj ve mükellefiyetleri olmalı.
Bir dernek kurmak gerçekten büyük bir özveridir.
Bunu yapanın anasından emdiği sütler burnundan gelmemeli.
Öte yandan da birilerinin algı operasyonu yapmak için her alanda ayrı ayrı dernekler kurmasının da gerçek karşılığı olmalı, bilinmeli.
Sen eğitimciler derneği kurarak tüm eğitimcileri temsil ettiğin algısını oluşturamazsın. Kurarsın, tek yıldızda kalırsın. ve devlette de halkta da gerçek karşılığın bilinir, görülür.

İyi niyetli olanların yeni yeni dernekler kurmalarını devlet teşvik etmeli, desteklemeli, suistimal edenlere de fırsat vermemeli.
*

Bir alimi daha kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.

İlim camiasının başı sağ olsun...

Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir.

Halil Gönenç Hoca Efendi hakka yürüdü.

Allah rahmet eylesin merhum hocamıza.

Ruhu şad olsun.

Ailesine ve dostlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

Selam, hidayete tâbî olanların üzerine olsun...

(Rûhu için el fâtiha)

*

Halil Gönenç Hoca Kimdir?

İslam bilgini, müftü. 1930, Savur / Mardin doğumlu. “Türkiye’nin Müftüsü” lakabıyla tanınmaktadır. Özel medrese öğrenimi ile yetişti. On iki yaşlarında Suriye’ye giderek sekiz dokuz yıl kadar M. Latif Amudi’den, Türkiye’de her ikisinin de ismi Abdülvehhab olan hoca efendilerden ve Nurşin’den Şeyh Maşuk Efendi’den ders aldı. Öğrenimi sırasında Sarf, Nahiv, Mantık, Münazara, Belâğât, Kelâm, Fıkıh Usulü ve Fıkıh, Tefsir Usulü ve Tefsir, Hadis Usulü ve Hadis okudu.

Halfeti, Kızıltepe (1959-66), Urfa (1966-76) müftülükleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezinde Fıkıh ve Tefsir hocalığı yaptı. Makalelerini çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı. Türkçe ve Arapça eserleriyle dünya çapında tanınmış âlimlerimizdendir. 1992’de Harran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından kendisine fahrî doktorluk payesi verildi.

ESERLERİ:

Büyük Şafiî İlmihal, Günümüz Meselelerine Fetvalar (2 cilt,), Tenvir-ül Kulûb (Arapça), er-Resul (Arapça), er-Risaletü’l-Ahmediyye (Arapça) el-Mucizatü’l-Kur-’aniyye (Arapça), Reidü’ş-Şebal (Arapça), Nesefi Tefsiri Haşiyesi (Arapça), Erbain-i Neveviye Şerhi, İslâmın Sesi, Şafiî Cep İlmihali.

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007).

Ahmet Karakaşlı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Karakaşlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi