Konuşmak

Günlük hayatımızda sürekli olarak yaptığımız bir aktivite

Konuşmak, insanlar arası iletişim, bilgi alışverişi ve değerlendirmeler gibi konuları ihtiva eder.

Konuşmak,

1- İhtiyaç ve talepleri dile getirme,
2- Öğrenme ve öğretme,
3- Sonuç ve değerlendirme gibi faaliyetleri kapsar.

Psikolojik ve sosyolojik ortamın sağlığı, konuşma aktivitesinin kalitesine ve sonuçlarına bağlıdır.
Toplumun temelini oluşturan psikoloji ve sosyolojidir ve bu iki dal, insanları diğer canlılardan ayırarak aynı zamanda insan olmanın temelini de oluşturur.
İnsan, biyolojik olarak bir varlıktır. İnsanı diğer canlılardan ayıran en temel özellikler, biyolojik yapılarının yanında psikolojik ve sosyolojik birer varlık olmasıdır.
İnsan üzerinde bunların temayüzü, akıl ve düşüncedir.

Konuşmak aktivitesini her insan yapısı gereği yüksek dozda yapmaktadır. Konuşmanın “fayda” ölçümünde konuşan kişinin analizi çok önemlidir. Kişinin ne konuştuğu, neler konuştuğu ve anlattığı akıl ve bilgi seviyesi ile orantılıdır. Konuşmanın kalitesi dediğimiz konu budur. Kişinin bilgi ve deneyimleri ve bunları anlatabilmesi ve aktarabilmesidir.

Konuşma aktivitesini yapan bir kişinin, ihtiyaç ve taleplerini dile getirme konusu dışındaki (ki bunlar temel konulardır) konularda, öğretme ile sonuç ve değerlendirmelerde bulunabilmesi için, konuya vakıf bilgi, birikimi ve deneyiminin olması gerekir.

Konuşmanın “değerlendirme” olarak yapılmasının içine eleştiriler de girmektedir. Eleştirilerin yapılabilmesi içinse, gene belli bir bilgi birikimi ve deneyim gerekmektedir. Aksi halde eleştiri, absürt bir suçlamaya dönüşür ve faydalı olmaktan çok zarar verir.

Kişi, bildiği konularda konuşmalı ve eleştirmelidir.

Konjonktürel ortamda, yaşadığımız yerde, bölgede ve ülkede olan olayların tüm insanlar tarafından konuşulması, tartışılması, olması gereken bir aktivitedir.
Bunun sonuçlarının faydalı olacağı, olabileceği, toplumsal taleplerin doğru karşılanabileceği ve yönetsel sisteme doğru bir modelleme ve planlama yapabilmeyi katkı sağlayacak bir düşünsel fırtına olduğunu düşünmeyen yoktur.

Madalyonun bir de diğer tarafından bakalım.

Konuşma aktivitesinin olumlu sonuçlarının dışında, olumsuz sonuçlarının da olabileceği bir gerçektir. Konuşmak hangi durumlarda olumsuz sonuçlar doğurur?

Konuşmanın bilgi alışverişi, öğrenme, öğretme ve değerlendirmeler bölümünde konuşan kişi ve kişilerin konuya vakıf, konu hakkında bilgi birikimi ve deneyimli olması gerektiğini bir önceki paragrafta belirtmiştim.
Bu tür konuşmalarda bir alışveriş vardır, bir talep vardır, bir sonuç vardır ve bu toplum yararına bir aktivitedir;
Diğer tarafta, konu hakkında bilgisi ve deneyimi olmayan kişi ve kişilerin konuşmaları ve değerlendirmeleri vardır ve bunların sonuçları faydalı değildir. Bunlara spekülasyonlar ( dedikodu) demekteyiz.
Spekülasyon dediğimiz bu eylem eğer maksatlı yapılıyorsa kişiye, topluma ve sisteme büyük zararlar verir.
Günlük hayatımızın içinde spekülasyon en çok ekonomi ve siyasi alanda yapılmaktadır. Geniş kitleleri etkileyebilecek olumsuz bir davranış türüdür.
Ayrıca toplum içinde, herhangi bir maksadı olmayan konuşmalar vardır. Bunlar genellikle sosyal gruplarda muhabbete giren konuşmalardır. Bunlar konuşanın bilmeden, konuya vakıf olmadan yaptığı konuşmalardır.
Örneğin ekonomi bilgisi olmayan bir kişinin piyasaları analiz etmesi veya siyaset bilgisi olmayan bir kişinin siyasi partilerin tüzükleri ile ilgili veya seçim kanunu ile ilgili konuşması. Bu başka bir alanda da olabilir. Futbol bilgisi olmayan birisinin teknik direktörü ve hakemi eleştirmesi gibi ... Sonuca göre değerlendirmeler yapılabilir ancak teknik konularda değerlendirmeler absürt olur.

Konuşmalar temelsiz, dayanaksız, bilgisiz ve deneyimsiz olmamalıdır.
Herkes her şeyi konuşmamalı, bildiğini konuşmalıdır.
Bilmediği konularda konuşmak kişiyi değersizleştirir ve saygınlığına zarar verir.

Olur olmaz laf olsun diye konuşmak faydalı sonuç vermez. O vakit konuşma aktivitesi yerine, dinleme ve öğrenme aktivitesini uygulamak gerekir.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi