Buharkent'in gelecek vizyonu

Bir şehrin tarihteki yolculuğuna yön verenler, şehrin kimliğinin oluşmasına en büyük katkıyı sağlayanlar şehrin yöneticileridir. Onların tercihleri ve hassasiyetleridir.
Şehir ve insan birbirini etkileyen iki unsurdur. Şehir orada yaşayan insanla, kimlik bulur. Toplumun yaşam tarzı, kültürü, ekonomik faaliyetleri ve düzeyi, eğitim imkanları ile şehir kimlik kazanır.

Şehrin sosyal alanları, iş ve yaşam alanları, değerleri de insanı ve toplumu doğrudan etkileyen geliştiren faktörlerdir.
Buharkent olarak bizler de bu bilinçle hareket ediyoruz. Şehrin insan ve toplum üzerindeki etkisini, toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlayacağı bilinciyle, Buharkent’imizin değerlerinin, imkanlarının, güçlü yönlerinin, şehrin ve toplumun kalkınmasının lokomotifi olması gerektiği düşüncesindeyiz ve bu yönde faaliyet yürütmekteyiz.

Buharkent’in kalkınmasını sağlayacak değerler ise, Buharkent’e buharıyla ismini veren jeotermal kaynaklar, dünyanın en kalitesini ürettiğimiz incir ve özellikle taze incir, binası hemşehrilerimizin eseri olan üniversitemiz, 2001 yılında tescil olan ancak 2014 yılına kadar ilerleme kaydedemeyen Buharkent Organize Sanayi Bölgemizdir.

Biz her 4 değerimizi faydaya dönüştürmek, hayata geçirmek adına önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlı Buharkent Meslek Yüksekokulu’nu Buharkent’imize kazandırdık. Tüm donanımı ve ihtiyaçları Buharkent Belediyesi tarafından karşılanan Buharkent MYO şu an 5 bölümüyle ve 350 öğrencisiyle faaliyetine devam etmektedir. Buharkent MYO ile birlikte yaptığımız ve yapacağımız proje ve çalışmalarımız sonucu üretilen bilginin, sosyal ve ekonomik hayata yapacağı katkıyı önemsiyoruz.

1000’den fazla ailemizin geçim kaynağı olan, şu an için Buharkent’imizin ekonomisini ayakta tutan taze incirintoptan ticaretinin ülkemizdeki tek merkezi olan Buharkent’te 25 bin ton Sarılop cinsi taze incir, bin 500 ton Bursa Siyahı cinsi taze incir üretimi yapılmaktadır. Bunun yanında bin 600 ton Sarılop cinsi kuru incir üretimi gerçekleşmektedir. Bizim açımızdan şu an için en önemli değer olan taze incirin tanıtımını da görev ve sorumluluk olarak kabul ediyoruz.
Jeotermal elektrik santralleri ile şu an yoğun olarak yapılmakta olan elektrik üretimi, karbondioksit gazı üretimi ve çok dar bir alanda faaliyet gösteren jeotermal sera ve termal turizm tesislerinin yanında jeotermal enerjiden Buharkent halkının azami bir şekilde faydalanması yönünde ciddi çalışma içerisindeyiz.
Bu amaçla oluşturulacak jeotermal sera bölgesi için belirlediğimiz 240 bin m2’lik bir alanla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.
Bizim için termal turizm alanında çalışma yürütebileceğimiz Kaplıca Yönetmeliğine uygun ve içilebilir nitelikte bir termal suya sahip, Osmanlı döneminden kalma Tarihi Ortakçı Kaplıcası ile ilgili 60 bin m2 alanı kapsayan imar çalışmasını bitirdik. Bu alana yapılacak yatırımla, Buharkent’imize termal turizm tesisi kazandırmayı hedefliyoruz.

Biz aynı zamanda Buharkent’imizi jeotermal enerjiyle ısıtmak istiyoruz. Bu hususta da bölgemizde bulunan jeotermal sahaların ruhsat sahibi ve jeotermal elektrik santrali yatırımcılarıyla gerekli anlaşmaları sağladık.

Bir başka değerimiz olan Buharkent Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçmesi ile ilgili projemizi sadece Buharkent’in değil, bölgenin en büyük projesi olarak görüyoruz. Ülkemizin ve bölgemizin en önemli ekonomik sorunlarının başında yatırım ve istihdam gelmektedir. OSB ile Buharkent ve bölgemiz açısından bu sorunu tamamen çözmüş olacağız.

2000 yılında yer tespiti yapılmış, 2001 yılında tescil olmuş, 2003 yılında kamulaştırma ile ilgili kamu yararı kararı alınmış, 2005 yılında imar planı onaylanmış olan ancak 2009 yılından itibaren yönetimi dağılmış ve sonrasında tasfiyesi düşünülen Buharkent OSB’nin yönetimini 2014 yılında tekrar oluşturduk ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendik. Organize Sanayi Bölgesinde toplam 198 adet parselin kamulaştırmasını tamamladık. Toplam 23 sanayicimize yer tahsisi yaptığımız Buharkent Organize Sanayi Bölgesi tamamen dolmuştur. Bir yatırımcımız üretime başlamış, kapalı 150 bin m2’lik Türkiye’nin en büyük kablo fabrikasına sahip olacak, sektöründe 6 yıldır ihracaat rekortmeni olan, 350 milyon dolar ihracaat rakamı hedefleyen en büyük yatırımcımız Seval Kablo bir yandan inşaatına devam ederken, bir bölümde 25 işçi ile üretime başlamıştır. Bunun yanında Türkiye’nin en büyük peynir üretim tesisi de Kaanlar Süt firması tarafından Buharkent Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulmaktadır. İnşaatı hızlı bir şekilde devam etmekte olan Kaanlar Süt 2021 yılının ikinci yarısında üretime başlayacak ve günde bin 500 ton civarında süt işleyecektir.

Şu an 2 yatırımcımız da bizden inşaat ruhsatı beklemektedir ve çok değil birkaç yıl sonra Buharkent Organize Sanayi Bölgesi, 5 bin kişiye iş imkanı sağlayacağı gibi, Buharkent ve bölgemiz için büyük bir ekonomik potansiyel oluşturacaktır.
Şehrimizin ve toplumumuzun her açıdan kalkınmasını temin edecek tüm değerlerimizi kullanarak, Buharkent’in tarım şehri, eğitim ve üniversite şehri, termal turizm şehri ve sanayi şehri olarak bir kimliğe sahip olması en büyük hedefimizdir. Bu hedeflerimizin bizi ulaştıracağı nokta, göreve geldiğimiz 2014 yılından itibaren “Yükselen Kent Buharkent” sloganıyla ulaşmak istediğimiz noktadır.

Mehmet Erol --- Buharkent Belediye Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet EROL - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi