Refah seviyesine ulaşmak

Refah seviyesine ulaşmak her devletin, her toplumun ve her bireyin umut ettiği bir yaşam seviyesidir.
Refah seviyesine nasıl ulaşılır?

İktisat tarihçisi Niall Ferguson, refah toplumları ile geri kalmış toplumlar arasındaki farkların; din, dil, ırk, coğrafya gibi etmenlerden değil, zihniyetten ve zihniyetin hayata geçirdiği çok önemli bazı uygulamalardan kaynaklandığını belirtmektedir.
Uluslararası literatürde, refah seviyesinin ölçümünde (dolayısıyla refah seviyesine ulaşılmasında) 9 kriterden söz edilmektedir. Bunlar;
. Ekonomi kalitesi, iş ortamı, siyasi ortam, sağlık, güvenlik, kişisel hak ve özgürlükler, sosyal sermaye ve doğal ortam.
Niall Ferguson, batı toplumlarının ilerlemesinde altı özellik açıklar. Bunlar;
. Adil rekabet, bilimin üstünlüğü, hukukun üstünlüğü ve mülkiyet hakları, modern tıp, serbest piyasa ekonomisi, iş ahlakı.
Sayılan tüm kriterler ve özelliklerin ortak noktası insan’dır.
Mihenk noktası insan olan her konuda eğitim ve öğretim en başta gelmektedir.
Eğitimden bahsetmişken, eğitimin yaşantının içinden gelmesi gerekliliğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Çünkü, insanın özgürleşmesi, güçlü olması ve hayatın zorluklarına karşı çözüm bulabilmesi eğitimin nitelikli olmasına bağlıdır.
Bireysel ve toplumsal görevlerinin bilincine ulaşamayan bir toplumu, diğer kriterlere geçebilmesi ve refah seviyesine ulaşabilmesi mümkün değildir.

Önce insan!
Yatırım, öncelikli olarak insana yapılmalıdır.
Eğitimli, donanımlı, entellektüel, değer yargılarını bilen, uygulayan ve doğru analiz edebilen, nitelikli bir yatırım. Naill Ferguson’ un zihniyet ve zihniyetin hayata geçirdiği uygulamalar olarak tarif ettiği refah toplumuna geçişin en önemli unsuru.
Toplumsal refah seviyesine ulaşabilmek o kadar kolay değildir. Bunun için, toplumsal ve bireysel olarak sistemli, disiplinli ve sabır gerektiren bir çaba gerekir.

Kurallar çok önemlidir.
Toplumsal yaşamın kalitesi, kurallar ve kurallara uyulması sonucu temayüz eder.
Batı toplumlarının refah seviyesine ulaşabilmesi için üç yüz yıl geçmiştir.
18. yüzyılda Aydınlanma dönemine giren Batı ülkelerinin o günkü şartları çok iyi değildir.
Toplumsal yaşamın feodal sistemden demokratik sisteme geçişi ile birlikte gerçekleşen yeni düzen, Batı’nın gelişiminde ve refah seviyesine ulaşmasında etkili olmuştur.

Sistem değişikliği ile birlikte toplumsal dönüşüm gelişmenin önünü açmıştır. Aydınlanma döneminin reformist felsefecileri bu gelişmenin öncüleri olmuştur. Bu dönemin Kant gibi, Descartes gibi çok önemli felsefecileri vardır.
Aydınlanma Çağı da denilen Aydınlanma döneminde “ akıl” ve “ düşünce” ön plana çıkarılmıştır. Ayrıca bireysel özgürlükler alanında çok önemli kazanımlar olmuştur.
Ülkemiz aydınlanma konusunda geri kalmıştır. Batı toplumu 18. yüzyılda aydınlanma dönemine girdiğinde Osmanlı’nın gerileme dönemindeydik. Padişah III. Selim’in reformist düşüncelerini, Nizam-ı Cedid’i uygulamaya geçiremediği kısır ve hanedan çekişmelerinin içinde yuvarlanıp gidiyorduk. Ve bundan sonraki iki yüz yılı hepimiz biliyoruz.

Çok zaman kaybettik.
Bir ülkede refah seviyesinin artmasındaki en önemli irade, siyasetin göstermiş olduğu çabalar ve çalışmalardır. Çünkü, devlet otoritesini yöneten demokratik kurumlar siyasi partilerdir. Ve bunlar seçimle iş başına gelirler. Bu konuda en önemli görev kişiye/seçmene düşmektedir. İyi bir seçim yapması gerekir.
Son zamanlarda sıkça yapılan hata ekonominin refah seviyesinin ölçümünde, birebir eşdeğer olarak görülmesidir. Oysa gerçekte refah seviyesi eğitim, sağlık, güvenlik, ekonomi, sosyal sermaye, iş ortamı, siyasi ortam, hak ve özgürlükler, hukukun ve bilimin üstünlüğü gibi kriterlerin tamamı ile ölçülmektedir.
Refah seviyesine ulaşabilmek,
değerler silsilesinin toplumun her katmanında uygulanmasına bağlıdır.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi