31/B kamulaştırma şerhi nedir?

Sevgili okuyucularım bu haftaki konumuzda size tapu müdürlüklerinde çoğu zaman karşımıza çıkan Kamulaştırma Kanunu'nun 31/b maddesinden bahsedeceğim. Öncelikle özel mülkiyete sahip bir taşınmazın devlet tarafından kamu yararı gözetilerek el konulmasına kamulaştırma denir. Kamulaştırma ile bir taşınmazın bir kısmına ya da tamamına el koyulabilir. Kamulaştırma ile devlet mülkiyetine geçen taşınmazın bedeli mülk sahibine ödenir.

31/B şerhi nedir?
Kamulaştırma Kanunu’nun 31/B maddesine göre, şerh konulmuş bir taşınmazın mülkiyeti iradeye aittir. Şerhin konulmasından sonra taşınmaza ilişkin devir, temlik ve diğer hakların mülk sahipleri lehine tesisi ortadan kalkar.

Tapuda 31/b şerhi nedir?
31/B şerhi kamulaştırma kararı kesinleşmiş taşınmazların, tapuda şerhler sütununa şerh konulması ile olur. Bu kapsamda taşınmazın başka birine devri engellenir. Şerh konulmuş bir taşınmazda ayni ve şahsi haklar ortadan kalkmakla birlikte, taşınmaz imar uygulamalarına konu olabilir. Bir taşınmazın üzerinde 31/B şerhinin olması, o taşınmaza ilişkin parselasyon yapılmasına engel teşkil etmez. Bu taşınmazların parselasyon işlemi, diğer kamulaştırma ile elde edilmiş parsellerle aynı şekilde uygulanır. Kamulaştırmanın temel amaçlarından olan kamu yararının tesisi ilkesi sebebiyle, taşınmazlar imar uygulamasına girdikleri şekilde çıkarlar ve DOP adı verilen Düzenleme Ortaklık Payı alınmaz. Tamamı üzerinde kamulaştırma yapılan bir taşınmazdaki 31/B şerhi, parselasyon işleminden sonra yeni parsel ve ada numarasıyla taşınır. Malik konumundaki özel kişiler şekil itibarıyla malik olup, mülkiyet hakları iradeye tesis edilmiştir. Belirli bir bölümü, kısmi olarak kamulaştırılmış bir taşınmazın üzerinde, kamulaştırma dışında bırakılmış alanlarda maliklerin hakları devam eder. Bu nedenle 31/B şerhinin dışında kalan kısımları için maliklerin talebi olmaksızın idare resen ifraz işlemi ile şerhi, sadece kamulaştırılacak kısma taşır.
31/b şerhi kaldırılması nasıl yapılır?

İdare tarafından konulan kamulaştırma şerhlerinin kaldırılmasında idarenin onayı gerekir. Tapu müdürlüğü mülk sahibinin tek taraflı iradesine dayanarak şerhi kaldırmaya yetkili değildir. Ayrıca mülk sahiplerinin şerhin kaldırılması için idareye dava açma hakları da saklıdır.
31/b şerhi terkini nasıl yapılır?

Terkin bir işlemi sonlandırmak ya da düzeltmek için tapu müdürlüğünce yapılan bir işlemdir. Kamulaştırma Kanuna göre 31/b şerhi terkini idarenin yazılı onayı ile yapılır. Haftaya başka bir konuda buluşmak üzere hoşça kalın dostça kalın.


Cemile CABADAĞ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemile Cabadağ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi