Modern kent yaşamı

Kentleşme; insanoğlunun toplu yaşama geçtiği günden bugüne gelen yaşam pratiğinin kültürel birikimidir. Kültürler yaşamın kalitesini oluşturmuş ve olgunlaştırmıştır.
Kent yaşamı, insan ihtiyaçlarının sağlanmasında, bireysel rollerin biçimlendiği ve görevlerin paylaşıldığı; ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel faaliyetlerin toplamı olup, ( işbirliği ve ortak yaşam anlamında ) kolektif bir yapının maddesel, nesnel ve sosyal bir sonucudur.

Modern kent yaşamı, model bir yönetişim anlayışıyla sağlanabilir.
Dünyada uygulanan sistemler, ülkelere göre değişiklik arz eder. Ülkelerin, birbirine benzeyen ortak bir kent yönetim sistemi vardır. Bu ortak yapı; Dünyadaki tüm insanların temel ihtiyaçlarının homojen bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.
Temel insan ihtiyaçlarının yanında, sosyal ihtiyaçların karşılanmasından hareketle başlayan kent yaşamı; yüzyıllardır süregelen bir birikimle, bugünkü modern yaşama evrilen bir süreci de beraberinde getirmiştir.
Modern yaşam, modern kentlerin oluşumu ile sağlanır. Modernleşme, insan temel ihtiyaçlarının üzerinde olan eğitim ve kültür alanındaki gelişmelere ve birikimine bağlıdır.

Modern yaşam olarak adlandırılan yaşam biçimi; ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi, kültür, sanat ve sportif aktivitelerin geliştirilmesi ve sosyalitenin artırılması, doğanın ve ekolojik dengenin korunması, sürdürülebilir kaliteli bir yaşamın tesis edilmesidir. Ayrıca, kentlerin alt ve üst yapısıyla fiziki gereksinimlerin zamana uygun olarak sağlanması veya var olan sistemin dönüşümü ile, sosyal aktivitelerin; kültür, sanat ve sporla zenginleştirilmesidir.
Günümüzde birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomi konularını az veya çok bir nebze halletmiş olmaları ile başta eğitim olmak üzere kültürel gelişimleri de sağlama çabasına girdiklerini görmekteyiz. İnsanın doğasında var olan bu ihtiyaçların sağlanması; kişilerin sosyal açıdan gelişimini ve dolayısıyla toplum yaşamının kalitesini artırmaktadır.

Bireysel ve toplumsal gelişimin planlanması ve uygulanması devletlerin politikaları arasındadır. Ancak, konu ile ilgili olarak bireylere, ailelere ve yerel yönetimlere de önemli görevler düşmektedir. Bireysel gelişim her ne kadar kişilerin sorumlulukları ve inisiyatifleri olarak algılansa da; planlama, koordinasyon ve hatta uygulamalar açısından Kamu otoritesinin de görevleri arasındadır. Yerel yönetimler bu noktada önemli görevler üstlenmektedirler.
Günümüzde, yerel yönetimlerin sorumluluk sınırları içinde; ekonomik faaliyetlerin, sosyal ve kültürel etkinliklerin artırılması konularının geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini görmekteyiz. Ve bu konularda kısıtlı bütçelerine rağmen hatırı sayılır harcamalar yapmaktadırlar. Yerel halktan gelen talepler, yönetimleri sosyal ihtiyaç konularında ve gelişiminde, tabiri caizse sıkıştırmaktadır. Yerel yöneticiler de, seçilme noktasında, seçmenin bu taleplerine duyarsız kalamamaktadırlar.
Modern kent yönetiminin en başta gelen konusu planlamadır.
Bir kentin alt yapısından üst yapısına kadar tüm fiziki ortamın, yaşanabilir ve sürdürülebilir olması gerekmektedir. Kentteki stres yükünün hafifletilmesi, kent yaşamının kalitesini artırır. Bu noktada öncelikle; İmar güvenliği, trafik güvenliği, asayiş, mal ve fiyat güvenliği gibi konuların sağlanması ve tesis edilmesi gerekir.
Modern kent yaşamına geçişin ve ferah artışının öncelikli konusu; ekonomi başta olmak üzere yerel potansiyelin ortaya çıkarılmasıdır.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi