Güçlendirilmiş millet

23 Nisan 1920'den itibaren ülkemizde, bugüne kadar dört kez anayasa yapılmıştır.
1921 Anayasası, 1924 Anayasası, 1961 Anayasası ve 1982 Anayasası.
Anayasa; devletin yapısını, temel esaslarını, kişisel hak ve ödevleri, devletin ödevlerini, ilişkileri tanımlar ve düzenler.
Anayasalar, devletlerin yönetim sistemlerini belirler. Bu sistem içinde hükümet etme ve yönetme gerçekleşir.
Ülkemizde, anayasaya göre hükümet sistemleri;
1921 Anayasası, “Teşkilat-ı Esasiye”
20 Ocak 1921'de TBMM’de kabul edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin tek çerçeve anayasası olan “Teşkilat-ı Esasiye” ile devletin rejimi, dini, dili, başkenti gibi unsurlar belirlenmiştir. Bu dönemde “Meclis Hükümet Sistemi” uygulanmış olup, Kuvvetler Birliği esas alınmıştır.
1924 Anayasası, “Yeni Teşkilat-ı Esasiye Kanunu”
20 Nisan 1924 günü TBMM’de kabul edilmiştir. 1921 Anayasası'na göre daha esnektir. Kuvvetler Birliği (Yasama, Yürütme, Yargı) esas alınmıştır. Bu dönemde de “Meclis Hükümet Sistemi” uygulanmıştır. Bu anayasada, parlamenter sisteme dönük ilk adım atılmıştır.
1961 Anayasası
09 Temmuz 1961 tarihinde halk oylaması ile kabul edilmiştir.
Bu anayasada parlamenter sistem uygulanmaya başlamıştır ve kuvvetler ayrılığı ilkesi benimsenmiştir.
1982 Anayasası
07 Kasım 1982 tarihinde halk oylaması ile kabul edilmiştir.
Bu anayasa ile, parlamenter sisteme devam edilmiş ve kuvvetler ayrılığı ilkesi benimsenmiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın yetkileri artırılmıştır.
2000'li yıllardan sonra ülkemizde, hak ve özgürlükler alanında, demokratikleşme çabalarıyla, anayasa maddelerinde değişiklikle ilgili halk oylaması yapılmış ve gerçekleştirilmiştir.
2017 yılında, halk oylaması ile yapılan anayasa madde değişikliği ile ülkemizde yeni bir yönetim sistemi benimsenmiştir.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
Başkanlık tipi hükümet sistemidir. Bu sistemle Cumhurbaşkanı’nın yetkileri artırılarak yürütmenin başı olmuştur. Kuvvetler ayrılığı ilkesi devam etmektedir. TBMM'nin “yasama” yetkisinin devam ettiği, yürütmenin Cumhurbaşkanı’na verildiği bir yönetim sistemidir.

Ülkemizde, 1920 yılından bugüne gelen yönetim sistemlerinin tarihsel kronolojisi bu şekildedir.
Anayasalar, bir nevi toplumsal sözleşmelerdir. Anayasalar, uzun zamanlı ihtiyaca cevap verecek şekilde olmalıdır. Sıkça yapılan anayasa değişiklikleri, hem toplumsal adaptasyonda sıkıntı yaratmakta, hem de anayasanın anlaşılırlığını zorlaştırmaktadır. Anayasaların, her vatandaşın anlayabileceği gibi yalın ve anlaşılır, kısa ve net ifade edilmesi daha doğru olur kanaatindeyim.
Ülkemizde çok sık anayasa değişmiştir. Ve çokça değişiklikler yapılmıştır.
Günümüzde, iktidar ve muhalefet tarafından sıkça dillendirilenanayasa değişikliği talepleri vardır. Her tarafın ayrı ayrı talepleri ve önerileri olabilir. Ancak, toplumsal bir sözleşme olan anayasalarda mutabakat sağlamak da önemlidir.
Anayasamızda son yapılan değişiklikle yönetim sistemimiz belirlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetim sistemi güçlendirilmiştir. Halk oylamasında kabul edilmiştir.
Güçlendirilmiş parlamenter sistemin ülkemize katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Ortaya atılan bu fikrin içi doldurulamamıştır. Önerilen bu sistemi bizler 1960'lı yıllardan beri uyguladık.
İktidarın “gelin yeni anayasa yapalım “ çağrısını ciddiye alıyorum.
Ve bir vatandaş olarak, yapılabilecek anayasa değişikliğinde katkım olmasını istiyorum.
EĞER YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI BAŞLATILACAKSA
Bunun en önemli konusunun “GÜÇLENDİRİLMİŞ MİLLET” olmasını arzu ederim.
Ekonomi açısından güçlendirilmiş, eğitim ve kültür açısından güçlendirilmiş, siyasi açıdan güçlendirilmiş, seçme ve seçilme açısından güçlendirilmiş bir milletin esas alınmasını arzu ederim.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi