İşletme hastaneleri

İşletmelerin; yaşam fonksiyonlarının gereklerini gerçekleştirebilmeleri için bir sisteme ihtiyaçları vardır. Bu sistem; “İşletme Yönetim Sistemi” dir.
İşletme Yönetim Sistemi; işletmelerin kuruluşundan başlayarak, faaliyet dönemleri süresince devam eder.
İşletmelerin Modern İşletme Yönetim Sistemini uygulamaları, sağlıklı bir işletmenin gelişimini ve sürdürülebilirliğini sağlar.

İşletmeler insanlar gibi muhtelif zamanlarda hastalık dönemleri geçirebilirler. Siyasi, ekonomik dalgalanmalar ve olağanüstü durumlar gibi olumsuz dış çevre etkileri; yönetim, üretim, pazarlama ve finansman konuları gibi olumsuzluk verecek iç çevre etkileri işletmelerin iç dinamiklerinde rahatsızlık yaratır.
İç ve dış çevre olumsuzluklarının etkilerinden kurtulmak için; işletmelerin Modern İşletme Yönetimi uygulamalarını eksiksiz icra etmeleri ve hayati önem taşıyan “ ihtiyat” kavramını gözardı etmemeleri gerekir.

Günümüzde meydana gelen salgın hastalık insanlarda olduğu gibi, işletmelerde de birçok olumsuz etki yaratmıştır ve yaratmaya devam etmektedir. Gelecekte ne gibi olumsuzluklar yaratacağının bilinemediği ve salgının seyrine bağlı olduğu da bir gerçektir.
Ekim 2017 yılında yayımlanan; “Mikro İşletmeler” isimli kitabımın (130'ncu sayfa, 10. İŞLETME HASTANELERİNİN KURULMASI) başlıklı bölümünde; İşletme Hastaneleri”nin kurulmasını ve gerekliliğini anlatmıştım. (“İşletme Hastaneleri” henüz literatürde olmayan, dünyada örneği bulunmayan, özgün bir tasarımdır. Aynı zamanda, “doktora” araştırma tezimden bir bölümdür)
O günlerde, dünyayı kasıp kavuran salgın hastalık yoktu. “İşletme Hastaneleri” gerekli bir öngörüydü ve öngörülerim; insanları ve kurumları birçok risklerden koruma amaçlıydı.

İşletme hastanelerinin, işletmelere sunacağı birçok hizmet vardır.
Bunlar; işletmelerin 1-Hastalanmadan önceki dönemleri, 2-Hastalık dönemleri, 3-Acil operasyon geçirmesi gereken dönemleridir.
İşletme hastanelerinin işleyişi şöyle olmalıdır;
Hastalanmadan önceki dönemlerde; işletmelerin sağlıklı bir işleyiş kazanması ve sürdürülebilmesi için; eğitim ve danışmanlık.
Hastalık dönemlerinde; teşhis ve tedavi
Acil operasyon durumlarında; ameliyata yatırılması ve yaşamının devam ettirilmesi.
İşletmelerin fonksiyonel işleyişi insan yaşamına benzer. Foksiyonlardan birisindeki rahatsızlık tüm bünyeye zarar vermeye başlar. Tedavi edilmediklerinde yaşamsal risk taşır.
Günümüzde, birçok işletmenin ekonomik gücü yetersizdir. Özellikle, “Mikro İşletmeler” olumsuzluklardan daha fazla etkilenirler. Bunun sebebi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bu noktada kamu ve meslek odalarının ücretsiz tedavi merkezleri kurması işletmelere iyi gelecektir.
İşletmelerin rahatsız olduklarında en çok etkilendikleri ve sıkıntı yaşadıkları en önemli konulardan birisi de finasmana erişimdir. Yetersiz sermayeleri sebebiyle sürekli olarak dış desteklere ihtiyaçları vardır. Ancak finasman kurumları hastalık durumuna giren işletmelere kredi vermezler. Bu noktada işletmelere verilebilecek en önemli desteklerden birisi de sıkıntılı işletmelerin kurulacak olan İşletme Hastaneleri ile yapacakları bir protokolle rehabilitasyona alınmaları, kurumsal yapılarının ve kredibilitelerinin güçlendirilmesi, acil durum desteği ve finans kaynağı yaratılmasıdır.
Bu uygulamayla ülkenin en büyük sorunlarından olan işletmelerin güç duruma düşmesi, iflası ve batık krediler meselesinde önlem alınmış olacak ve kaynak israfı ile yaşanması muhtemel sosyal olumsuzlukları minimum seviyelere çekecektir.
İşletmeler için kurulacak olan bu sistem ülke ekonomisi ve sosyal yapısını daha da güçlendirecektir.
“İşletme Sağlık Merkezleri”, “İşletme Hastaneleri” veya benzer isimlerde uygulamaya açılabilecek bu sistem devletin temel esasları arasında olan; “Mülkiyet edinme ve korunması, sağlıklı bir ekonomik ve sosyal yaşamın tesisi ve sürdürülebilmesi, iş ve çalışma hayatının korunması” ve benzer konularda sağlıklı bir yapı oluşturacak optimal sonuçlar verecektir.
İşin özü reel sektörün ve sosyal yapının en önemli aktörlerinden olan işletmelerin korunmasıdır.
Her bir işletme milli servettir.
İşletmeler kişilerin keyfiyetine bırakılmayacak kadar değerlidir.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi